Amsterdam – mesto hriechu

 

Hlavné mesto Holandska Amsterdam je viac než len mestom zábavy, aj keď veľa turistov sem prúdi predovšetkým kvôli miestnym coffeeshopom a nočným podnikom. Holandská metropola toho dokáže ponúknuť oveľa viac, veď ide o kultúrne a ekonomické centrum krajiny. Čo všetko by ste mali vedieť o “Benátkach severu” predtým ako sem zavítate?

 

Amsterdam v číslach:

rozloha – 219 km²

742 884 obyvateľov

mena – euro

 

 

V Amsterdame žije vyše 850 000 obyvateľov 180- tich národností, čo z mesta robí jedno z najmultikulturálnejších na svete. Metské práva dostal Amsterdam na začiatku 14. storočia a odvtedy zažíva konštantný rast. V stredoveku bol významným obchodným uzlom, čo sa podpísalo na ekonomickom, architektonickom a kultúrnom rozkvete. Dodnes tu prebývajú mnohé dôležité inštitúcie z týchto oblastí, holandská vláda však sídli v Haagu.

 

amsterdamUlicami mesta vedie viac než 100 kilometrov kanálov, vďaka ktorým je Amsterdam často prirovnávaný práve k Benátkám. Zimy tu bývajú pomerne chladné, ak plánujete návštevu od novembra do februára, určite si pribaľte teplé oblečenie. Turistická sezóna vrcholí v lete, konkrétne počas júla a augusta. Ulice sú vtedy plné návštevníkov a hotely kapacitne nestíhajú. Ideálny čas na spoznávanie mesta je zhruba mesiac pred a po sezóne. Ubytovanie nájdete každý, mesto totiž ponúka všetko od luxusných hotelov až po maličké hostely, počas sezóny je však potrebné myslieť na rezerváciu vopred.

 

amsterdamPráve stret kultúr sa svojrázne podpísal na miestnej gastronómii. Degustovať tu môžete nielen lokálne špeciality, ale aj pokrmy z rozličných kútov sveta. Nie je problém na jednej ulici ochutnať hamburger, kuskus, suši, tapas či wafle. Luxusnejšie reštaurácie sa sústeďujú skôr na holandské jedlá, avšak aj v nich nájdete gastronomický import. Holandské kultúrne dedičstvo vôbec nestojí v úzadí, historické centrum mesta ponúka návštevníkom veľa príležitostí. Či už ide o kultúrne vyžitie alebo spoznávanie dejín. Nájsť tu môžete najfrekventovanejšiu ulicu s obchodmi – Kalverstraat, historické kanály, či námestie Dam s ukážkou dobovej architektúry.

 

Amsterdam patrí k významným európskym dopravným uzlom, nie je problém dostať sa sem letecky, vlakom, loďou, autobusom či vlastným autom. Najkomfortnejšie je však do holandskej metropoly priletieť. Z letiska Schiphol sa vlakom alebo autobusom do hodiny dostanete do  centra mesta. Cena za taxík je o niečo vyššia, pohybuje sa radovo v desiatkach eur. Sieť verejnej dopravy je v meste na vysokej úrovni, turisti najviac využívajú metro a električky, ktoré ich dokážu rýchlo a pohodlne prepraviť k všetkým atrakciám. Navyše sa dokážu vyhnúť dopravnej špičke, čo je v takomto rušnom meste veľkou devízou. Veľmi populárnym spôsobom prepravy v Amsterdame je bicykel, sieť cyklotrás je na výbornej úrovni.

 

AMSTERDAM – ZAUJÍMAVOSTI

Vodné kanály – Nie nadarmo mestu hovoria aj “Benátky severu”. Amsterdam je totiž popretkávaný viac než stovkou  kilometrov kanálov, ponad ktoré vedie zhruba 1500 mostov. Tri hlavné, Herengracht, Keizersgracht a Prinsengracht boli vybudované už v 17. storočí a sú súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. O malebnosti kanálov a ich okolia svedčí aj fakt, že sú predmetom mnohých známych malieb a plavba týmito vodnými cestami patrí k nezabudnuteľným estetickým zážitkom.

 

Veterné mlyny – Čo by to bola za návšteva Holandska bez zhliadnutia veterných mlynov? V Amsterdame ich nájdete mnoho, prevažne v okrajových častiach mesta. Viacero z nich pochádza ešte zo 17. storočia a sú to významné kultúrne a historické pamiatky. Medzi najpopulárnejšie u turistov patria De Gooyer, De Otter či Riekermolen.

 

 

Coffee shopy – Státisíce až milióny turistov navštevujú mesto kvôli týmto podnikom. V posledných rokoch však holandská vláda presadila viacero opatrení, ktorými sa snaží obmedziť tzv. drogový turizmus.

 

De Wallen – Táto “štvrť červených lampiónov” (z angl. Red Light District) patrí k najznámejším v celom meste. Nájsť tu môžete nespočetné množstvo sexshpov, peepshow, erotických predstavení a vykričaných podnikov. Aj bez využitia ponúkaných služieb patrí návšteva k zaujímavým kultúrnym zážitkom, spojeným s Amsterdamom.

 

Múzeá – Na návštevu všetkých múzeí v meste a exponátov v nich by ste potrebovali niekoľko životov, tie najdôležitejšie sú sústredené na námestí Museumplein. Nájdete tu napríklad Van Goghovo múzeum, ktoré obsahuje najväčšiu zbierku diel rovnomenného maliara. Rijksmuseum zasa ponúka širší prierez holandským umením. Záujemcovia o históriu by si nemali nechať ujsť exponáty v Dome Anny Frankovej, zaujímavé je aj Tropenmuseum, ktoré je domovom obrovskej etnografickej zbierky, či múzeum Heineken.

 

Námestie DamToto námestie leží v historickom centre mesta a lemuje ho množstvo významných architektonických pamiatok. Nájsť tu môžete napríklad Kráľovský palác, prípadne pamätník obetiam druhej svetovej vojny či Múzeum voskových figurín Madam Tussauds.

 

Oude Kerk – V preklade “Starý kostol” je naozaj verný svojmu menu. Ide totiž o najstaršiu zachovalú stavbu v meste, má čosi vyše 800 rokov. V interiéri nájdete štyri majestátne organy, z ktorých každý si prežil stáročia. Samotné vnútro kostola pokrýva plochu viac než troch kilometrov štvorcových.

 

Vondelpark – Pokojný prírodný nádych ponúka tento mestský park, do ktorého ročne zavítajú milióny turistov z celého sveta. Nájdete tu rôzne podniky ponúkajúce občerstvenie, ale napríklad aj divadlo pod holým nebom, kde sa pravidelne konajú rôzne kultúrne akcie. V neposlednom rade si tu môžete zakúpiť rôzne suveníry od pouličných predajcov.

 

Artis – Natura Artis Magistra, alebo skrátene Artis, je jedná z najstarších zoologických záhrad v kontinentálnej Európe. To však nie je všetko, jej súčasťou sú tiež veľké akvárium, planetárium a arborétum. Zhliadnuť tu môžete viac než 900 živočíšnych druhov a to všetko v príjemnom a pokojnom prostredí.

 

foto: Dalibor Dedáček

 

Amsterdam – mesto hriechu
5 (100%) 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *