BARCELONA – katalánska krásavica

 

Barcelona296px-coat_of_arms_of_barcelona-svg je po Madride druhým najväčším mestom Španielska a je považovaná za jedno z najkrajších miest sveta. Sídlo tu má arcibiskup, niekoľko univerzít, vysokých škôl a významných knižníc. Barcelona je najväčším priemyselným centrom celého Španielska. Patrí k najvýznamnejším španielskym mestám a vďaka svojej polohe je pre mnohých Európanov prístupnejšia ako hlavné mesto.

 

Barcelona v číslach:

rozloha – 101,4 km²

1,62 milóna obyvateľov

hustota – 15 991,49 obyvateľov/km²

mena – euro

 

ubytovanie barcelona

 

Doprava:

Na presun po Barcelone sa oplatí využívať mestskú hromadnú dopravu. Doprava vlastným autom sa turistom neodporúča, nakoľko centrum mesta je plné jednosmerných uličiek a jazda aj parkovanie je tu problematické. K najrýchlejším dopravným prostriedkom patria prímestské vlaky a metro. To má dvanásť liniek a dá sa ním dostať takmer všade.

 

Ako turista môžete využiť tiež turistické autobusy so sprievodcom a písomným výkladom v niekoľkých jazykoch. Ponad mesto vedie aj niekoľko lanoviek, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na mestskú panorámu. Pokiaľ chcete predsa len cestovať autom, odporúča sa využiť služby oficiálnych mestských taxíkov, ktorých tu jazdí asi 11 tisíc. Barcelona má dve letiská, hlavným je Barcelona Airport.
 

BARCELONA – PAMIATKY

 

barcelonaLa Sagrada Familia: je najznámejšou a najnavštevovanejšou atrakciou Barcelony. Ročne tento kostol navštívia takmer 3 milióny turistov. Táto monumentálna rímsko-katolícka bazilika je vo výstavbe už od roku 1882 a dokončiť sa plánuje v roku 2026, pri príležitosti 100 rokov od smrti jej navrhovateľa Antoniho Gaudího.

 

Casa Mila: Táto unikátna stavba je známa aj pod názvom La Pedrera a za jej zrodom stojí tiež Gaudí. Je to vlastne obytný dom s nerovnomernými a netradičnými kontúrami. Jej zaujímavosťou je, že nemá ani jednu rovnú plochu. Dominantou tohto diela je strecha plná nezvyčajných architektonických prvkov. V budove sa nachádza Gaudího múzeum, ateliér a galéria.

 

barcelonaParc Guëll: Rozľahlý park nad mestom, ďalšie majestátne dielo legendárneho Gaudího. Pôvodným zámerom bolo postaviť na tomto mieste luxusnú obytnú štvrť, plán však nevyšiel a park odkúpilo mesto. Nájdete tu mnoho unikátnych architektonických prvkov s rukopisom Gaudího, farebné mozaiky, aj nezvyčajné rozprávkové domčeky.

 

Casa Batló: Ďalší architektonický unikát z dielne Gaudího – originálne prerobený obytný dom. Balkóny majú tvar lebiek, strecha vyzerá ako dračí chrbát, do ulice zasahujú stĺpy v tvare sloních nôh. Celá stavba je pokrytá farebnou mozaikou.

 

barcelonaMontjuïc: Na túto horu, týčiacu sa nad mestom sa môžete vyviezť lanovkou. Naskytne sa vám jedinečný výhľad na panorámu Barcelony. Okrem toho môžete navštíviť pevnosť Castell, olympijský štadión a ďalšie pamiatky a múzeá.

 

Nou Camp: Futbalový klub Barcelony je jeden z najlepších na svete. Najväčší štadión Európy navštívia každoročne tisícky divákov. Vstup do areálu je za poplatok možný aj mimo zápasov a jeho súčasťou je aj futbalové múzeum.

 

La Rambla: Ja najznámejšia a najrušnejšia ulica v Barcelone, plná kaviarničiek, reštaurácií a obchodov so suvenírmi. Ulica je obľúbeným miestom pouličných umelcov, hudobníkov a artistov.

Barceloneta: Má dĺžku 1km a je vyhlásená za najlepšiu mestskú pláž. Napriek tomu, že sa nachádza len kúsok od rušného centra, poskytuje možnosť relaxu na pobreží plnom reštaurácií, kaviarní a obchodíkov.

Gotická štvrť: Je centrom starého mesta Barcelony. Nájdete tu niekoľko historických architektonických pamiatok.

 

BARCELONA S DEŤMI

 

640px-aquarium_barcelona_-_buildingL’Aquarium Barcelona – Akvárium sa nachádza na malom poloostrove na pobreží a celé jeho okolie je veľmi moderné, s množstvom detských atrakcií. Jeho dominantou je 80 metrov dlhý podvodný tunel s pohyblivým chodníkom, cez ktorý môžete pozorovať 11 tis. morských živočíchov v 6 mil. litroch vody. Okrem toho tu nájdete 22 veľkých a množstvo menších akvárií s najrôznejšími vodnými živočíchmi.

Parc Zoologic – jedna z najstarších a najlepších španielskych ZOO, leží v parku Citadella v centre mesta. Malí návštevníci tu môžu obdivovať niekoľko druhov rôznych živočíchov, medzi najzaujímavejšie patria delfínie show.

Tibidabo – detský zábavný park na kopci nad mestom, okrem rôznych atrakcií ponúka jedinečný výhľad. Ďalšími atrakciami pre deti sú interaktívne technické múzeum Cosmocaixa, Múzeum mamutov a Múzeum čokolády.

 

 

BARCELONA – katalánska krásavica
5 (100%) 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *