BUDAPEŠŤ – perla na Dunaji

 

Budapest - mestsky znakBudapešť je jedno z najkrajšie položených veľkomiest, hlavné a najväčšie mesto Maďarskarozkladá sa po oboch brehoch Dunaja. Rieka ním preteká od severu k juhu v dĺžke 28 km a vytvára tak niekoľko ostrovov (najznámejší – Margitin ostrov).

Časť mesta ležiaca na ľavom brehu rieky – Pešť je rovinatá, zatiaľ čo pravý breh má značne členitý terén – Budínske vrchy s niekoľkými jaskyňami. Najdôležitejším prírodným bohatstvom Budapešti sú početné termálne pramene, vďaka ktorým patrí k najväčším kúpeľným mestám sveta.

 

Budapešť v číslach:

rozloha – 525,16 km²

1,73 milióna obyvateľov

hustota – 3 301,25 obyv./ km²

mena – maďarský forint (HUF)

 

Budapest

 

Doprava: 

Budapešť je hlavnou dopravnou križovatkou Maďarska. Brehy Dunaja spája 9 cestných a 2 železničné mosty. Vlakom sa sem dostanete cez niekoľko staníc (Západná železničná stanica “Nyugati pályaudvar” a Východná železničná stanca “Keleti pályaudvar” sa nachádzajú priamo v centre mesta). Hlavná autobusová stanica stojí pri zastávke metra Stadionok.

Autom sem prídete priamo po diaľnici, nezabudnite si však kúpiť elektronickú diaľničnú známku. Významné zastúpenie v meste má tiež letecká doprava (medzinárodné letisko Budapešť – Ferihegy) a lodná doprava. Z mestskej dopravy je to metro s troma hlavnými trasami, a tiež autobusy, trolejbusy a električky, ktoré obsluhujú takmer celú Budapešť.
 

BUDAPEŠŤ – PAMIATKY

Budapest Parlament

Parlament

Budova maďarského parlamentu – Országház leží na nábreží Dunaja a patrí k najstarším vládnym budovám v Európe. Je jedným z maďarských národných symbolov a zároveň najväčšou budovou v štáte. Nachádza sa v nej 691 miestností a takmer 20 km schodísk.

Bazilika svätého Štefana

Szent István Bazilika – stojí v blízkosti budovy parlamentu. S kapacitou 8500 návštevníkov je najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti.

Námestie Hrdinov so známym Pamätníkom milénia a Múzeom výtvarného umenia

Maďarské národné múzeum – Magyar Nemzeti Múzeum

Mestský park s hradom Vajdahunyad

 

Budapest Citadela

Budínsky hradný vrch

Pri návšteve Budapešti určite nevynechajte výlet na hradný vrch. Týči sa na brehu Dunaja a poskytuje jedinečný výhľad na mesto. Nájdete tu veľa zaujímavých stavieb – Budínsky Hrad, Chrám Kráľa Mateja, Citadelu alebo Rybársku Baštu. Môžete sa sem odviezť zubačkou od Reťazového mosta.

Rybárska Bašta

Jedna z najznámejších pamätihodností Budína, postavená na hradnom vrchu, ponúka neopakovateľný výhľad na Dunaj, budovu parlamentu, reťazový most a celú peštiansku časť mesta. Vstupné sa platí iba do najvyššieho poschodia vyhliadky.

 

BUDAPEŠŤ S DEŤMI

 

Zoologická a botanická záhrada

Budapeštianska ZOO sa nachádza v centre mesta a patrí k najstarším na svete. Je prírodnou rezerváciou s rozlohou 17,3 ha a disponuje vyše 1000 druhmi zvierat. Tieto sú rozdelené do niekoľkých tematických častí: Kúzelná skala s viac ako 100 druhmi, Americana Tropicana, Zóna savany, Austrálska zóna, Indická zóna, János Xantus Dom – príroda juhovýchodnej Ázie a Dom primátov. V tesnej blízkosti ZOO nájdete Holnemwolt Park, kde si vaše ratolesti okrem zvierat užijú aj mnohé atrakcie, ktoré boli prevzaté z pôvodného zábavného parku Vidámpark.

Detská železnica

Gyermekvasút premáva po rozľahlom parku hornatej časti Budy a poskytne vám nádherný výhľad na okolitú krajinu. K východzej stanici sa môžete dostať zubačkovou dráhou. Zaujímavosťou tejto úzkokoľajovej železničky je, že jej obsluhu tvoria výhradne deti vo veku 10-14 rokov, ktoré by chceli v budúcnosti pracovať pre Maďarské štátne železnice.

Tropicarium Budapest

Aquaworld

Najväčší krytý vodný komplex v strednej Európe, ktorý tvorí obrovská vodná kupola so šírkou 72m. Vo vnútri sa nachádza 15 bazénov, 11 šmýkačiek, saunový a detský svet a v lete aj pláž. Celý areál je plný sôch a vysunutých mostov, čo dodáva tomuto aquaparku neopakovateľnú atmosféru.

Tropikárium

V najväčšom morskom akváriu strednej európy s objemom 1,4 mil. litrov slanej vody plávajú okrem žralokov a rají aj iné druhy morských rýb. Okrem toho tu nájdete desiatky akvárií a terárií s rôznymi druhmi rýb, hadov, morských a tropických živočíchov. Tropikárium sa nachádza v nákupnom centre Campora.

Palác zázrakov

Tento jedinečný projekt obsahuje desiatky interaktívnych exponátov pre deti ale aj dospelých. Môžete si tu ľahnúť na posteľ s klincami, bicyklovať po lane, či skákať ako na mesiaci. Deti sa zaujímavou formou naučia pochopiť rôzne zákonitosti prírody.

 

 

BUDAPEŠŤ – perla na Dunaji
5 (100%) 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *