ČERNOBYĽ a mesto duchov Pripjať

 

Od havárie Černobyľskej jadrovej elektrárne, ktorá sa stala dňa 26. apríla 1986 uplynulo už takmer tridsať rokov. Dodnes má táto katastrofa prívlastok najväčšej nehody v dejinách jadrovej energetiky. Behom testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následnej explózii jadrového reaktora v 4. bloku elektrárne.

Výbuch uvoľnil do ovzdušia rádioaktívny mrak, ktorý postupoval ponad západnú časť Sovietskeho zväzu a Východnú Európu až nad Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Ruska a Bieloruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 tisíc ľudí.
 

640px-Chernobylreactor_1

Do dnešného dňa nie je možné presne vyčísliť počet obetí následkov tragédie Černobyľu. Podľa oficiálnych zdrojov havária nejakým spôsobom zasiahla až 600 tisíc ľudí a niekoľko tisíc dodnes žije v kontaminovaných oblastiach.

Tridsať kilometrová oblasť v okolí Černobyľskej elektrárne je rozdelená na dve zóny. V prvej žije na vlastné riziko pár stoviek, prevažne starších ľudí, do druhej, tzv. “mŕtvej zóny” majú prístup len vedci a exkurzie.

V Černobyľskej zóne pracuje v špeciálnom režime aj niekoľko tisíc pracovníkov a ľudí zúčastňujúcich sa na odstávke a likvidácii elektrárne. Tá je od roku 2000 mimo prevádzky, v súčastnosti je vo výstavbe nový sarkofág, ktorý by mal v roku 2017 minimálne na 100 rokov pochovať nebezpečný jadrový reaktor.

 

640px-Janiw_-_DR1P_01Najviac zasiahnutým tragédiou bolo mesto Pripjať, vybudované v roku 1970, špeciálne pre pracovníkov elektrárne, iba 3 km od nej. Vekový priemer mesta bol 25 rokov a malo všetky výdobytky vtedajšej modernej doby – železničnú stanicu, prístav, nemocnicu, divadlo, bazén a dokonca aj lunapark. 50 tisíc obyvateľov Pripjaťi bolo evakuovaných až na druhý deň po tragédii a vzali so sebou len pár najnutnejších vecí. Vtedy ešte netušili čo sa presne stalo, a ani to, že sa do mesta už nikdy nevrátia.

Pripjať sa stala mestom duchov s vlastnou fascinujúcou, a zároveň mrazivou atmosférou. Na rozdiel od ostatných okolitých dedín, ktoré buldozéry zrovnali so zemou, nájdete tu stále smerové tabule aj názov mesta. Keďže v minulosti sa stávala často obeťou krádeží a rabovania, dnes celú tridsať kilometrovú Černobyľskú zónu stráži armáda a polícia.

 

640px-View_of_Chernobyl_taken_from_Pripyat

Prechádzka po meste Pripjať je ako cestou do minulosti, všade je vidieť dobové nápisy, knihy a obrazy. Leninov duch a jeho výroky vás sprevádzajú na každom kroku – v kultúrnom dome, na policajnej stanici ale aj v nemocnici, v škole či škôlke. Celé mesto bolo postavené výlučne pre účely elektrárne, preto je tu všetko z betónu, mnohé panelové domy a stavby zarastajú zeleňou.

V Černobyľskej zóne dodnes existujú rádioaktívne miesta, intenzita žiarenia tu však nie je životu ani zdraviu nebezpečná. Za dva dni pobytu dostanete dávku žiarenia podobnú jednému absolvovaniu RTG vyšetrenia.

 

Ukrajinské mesto Černobyľ leží na severe, naďaleko hraníc s Bieloruskom, asi hodinu cesty z Kyjeva. V súčasnosti tu žije okolo 4000 ľudí, sú tu obchody, ako aj ďalšie služby. Môžete sa sem dostať na špeciálne povolenie a ubytovať sa v miestnom hoteli. K zaujímavostiam mesta patrí futbalový štadión s vojenskou technikou, pomník obetiam záchranných prác z roku 1986, Červený les a samozrejme opustené mesto Pripjať vzdialené asi 12 km.

Ak máte záujem navštíviť toto miesto, môžete využiť ponuky cestovných kancelárií, ktoré vám zabezpečia program, ubytovanie a sprievodcu, musíte však počítať s vlastnou dopravou do Kyjeva. Cena dvojdňového výletu sa pohybuje okolo 300€ a určite vám prinesie silný a neopakovateľný zážitok.

 

REZERVUJTE SI UBYTOVANIE NA UKRAJINE

ČERNOBYĽ a mesto duchov Pripjať
4.7 (93.33%) 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *