HONG KONG – ázijský tiger

 

218px-flag_of_hong_kong-svgHong Kong je jednou z dvoch samostatných administratívnych oblastí Číny, pričom sa drží princípu “jedna krajina, dva systémy”. Základ jeho ekonomiky tvorí zahraničný obchod, finančné operácie a export, vďaka čomu patrí k “mladým tigrom Ázie” s vysokou životnou úrovňou obyvateľstva.

Tento mestský štát sa rozvíja závratnou rýchlosťou a patrí k najmodernejším a najbohatším mestám sveta. Hong Kong je nazývaný aj výkladnou skriňou Ázie a turistov láka jedinečnými pamiatkami aj výdobytkami moderných technológií.

 

Hong Kong v číslach:

rozloha – 1104 km²

7,23 milióna obyvateľov

hlavné mesto – Victoria

úradný jazyk – čínština

mena – hongkongský dolár (HKD)

 

ubytovanie Hong Kong

 

hong kong

 

Kto čaká mesto plné modernej architektúry a mohutných mrakodrapov, môže ostať prekvapený. Uprostred mestskej výstavby Hong Kongu vyrastajú živé oázy rastlín a jazierok, pobrežné časti tvoria umelé ostrovčeky. Nájdete tu veľa parkov s historickými pagodami a lotosovými jazierkami, tradičné čínske záhrady, park delfínov, aj múzeum čaju. Určite vás uchváti návšteva večne otvorených trhov s čerstvými potravinami, výhľad na mesto z hory Victoria Peak, trhy kvetov, či preteky dračích lodí.

 

 

Najrozšírenejšie náboženstvo Hong Kongu  – budhizmus má základňu na ostrove Lantau. V kláštore Po Lin sa tu nachádza najväčšia socha sediaceho Budhu. Napriek hustej zaľudnenosti sa mesto teší veľkej obľube turistov. Hoci k ostatným Číňanom sú obyvatelia odmeraní, k turistom sa správajú prívetivo a ochotne pomôžu či poradia. Dovolenkovým centrom je poloostrov Kowloon, plný ubytovacích zariadení a turistických atrakcií. Okrem múzeí, kláštorov a palácov sa tu nachádza aj obľúbený detský park Disneyland.

 

Hong Kong patrí k najmodernejším a najbohatším mestám sveta

 

hong kongNa vstup do Hong Kongu vám postačí cestovný pas, pri pobyte kratšom ako 90 dní víza nepotrebujete. Pred cestou sa odporúča zaočkovať proti hepatitíde A a B, prípadne brušnému týfusu. Hong Kong má kvalitne vybudovanú infraštruktúru, návšteva rôznych pamiatok by tak nemal byť problém. Ubytovanie nájdete pomerne jednoducho, pripravte sa však na vysoké ceny. Tie sa odporúča zjednávať, a to nielen pri ubytovaní, ale aj v reštauráciách a obchodoch. V uliciach Hong Kongu kúpite takmer všetko, populárne sú najmä napodobeniny značkových výrobkov, v mnohých prípadoch však platí, že cena nemusí vždy zodpovedať kvalite.
 

HONG KONG – ZAUJÍMAVOSTI

 

hong kongPoloostrov Kowloon – turistické centrum mesta, plné hotelov, obchodov a reštaurácií. Medzi zaujímavé pamiatky patrí Kowloonský parkhodinová veža, múzeum histórie, múzeum umenia, vesmírne múzeum, ženský kláštor Chi Lin a chrám Wong Tai Sin.

 

Ostrov Lantau – známy je najväčšou sochou Budhu na svete, ktorá sa nachádza v kláštore Po Lin. Na ostrov sa môžete zviezť lanovkou so sklenenou podlahou a pozorovať tak mesto z vtáčej perspektívy. Dominantou ostrova je Ngong Ping Piazza, ktoré prepája najväčšie pamiatky ostrova so spleťou čínskych záhrad a parkov.

 

Ostrov Lamma – tento ostrov je symbolom alternatívneho spôsobu života. Na rozdiel od centra Hong Kongu je pokojným miestom s nespočetnými prírodnými scenériami. Turistické chodníčky s nádhernými výhľadmi, rybárske osady a čisté more sú lákadlom pre domácich aj turistov.

 

hong kongVictoria Peak ponúka neopakovateľný výhľad na celé mesto ako na dlani

Avenue of Stars podľa vzoru Holywoodského chodníka slávy, sa nachádza na pobreží pozdĺž prístavu Victoria

Disneyland Hong Kong – najväčší zábavný park pre deti, plný atrakcií a rozprávkových aj filmových postáv

Ocean Park – unikátny morský a zábavný park, ktorý v sebe spája zážitok a zábavu pre všetky vekové kategórie

Ladies market – najväčšia nákupná ulica Hong Kongu, kde kúpite takmer všetko, ak viete dobre vyjednávať

 

úvodné foto: Fabrike Florin – Mill Valley, USA

 

 

HONG KONG – ázijský tiger
5 (100%) 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *