MESTÁ DUCHOV – pre dobrodruhov

 

Tajomné a opustené – miesta, ktoré niektorých desia, iných fascinujú. Kedysi plné života, dnes “mŕtve mestá”, následkami prírodných či ľudských katastrof. Medzi chátrajúcimi múrmi starých stavieb stále cítiť dobovú atmosféru. “Mestá duchov” – napriek tomu, že sa im väčšina ľudí vyhýba, nájdu sa aj takí, ktorí ich vyhľadávajú.
 

Pripjať – Ukrajina

Jadrová havária, ktorá sa odohrala v roku 1986 len 12km od ukrajinského mestečka Pripjať, sa do dnešného dňa považuje za najväčšiu katastrofu v dejinách. Z 50-tisícového mesta, plného života sa zo dňa na deň stalo opustené mesto duchov. Bývalí obyvatelia, v snahe uchrániť sa pred rádioaktívnym žiarením, tu zanechali množstvo osobných vecí, ktoré tak ležia dodnes. Aj vďaka klesajúcej  intenzite rádioaktivity sa z Pripjati dnes stala vyhľadávaná turistická atrakcia.

 

Pripjat
By carl Montgomery (Pripjať panorama), via Wikimedia Commons

 

Balestrino – Taliansko

Toto opustené mesto leží na kopci, asi 30km od talianskej Savony. Vzniklo v 11.storočí, na skalnatom výbežku, ktorý sa neskôr ukázal ako veľmi nestabilný. Po sérií niekoľkých zemetrasení a zosuvoch pôdy, prišla o život značná časť jeho obyvateľov. Ostatní mesto postupne opustili  a od roku 1953 je neobývané. Staré Balestrino ostalo v pôvodnom stave a získalo si pomenovanie “mesto duchov”. Pod kopcom vyrástlo nové mesto, ktoré je aj dnes obývané. Podobný osud malo aj severotalianske mestečko Craco.

 

Balestrino
By Davide Papalina (vlastné dielo), via Wikimedia Commons

 

Centralia – Pensylvánia

Americké mestečko, ktoré sa stalo inšpiráciou hororového filmu Silent Hill, skutočne existuje. Živé banské mesto zasiahla zmena v roku 1962, keď sa miestni hasiči snažili vypáliť mestskú skládku odpadu. Oheň sa dostal do podzemných baní s uhlím, ktorých sú pod mestom kilometre. Horiace štôlne sa nepodarilo uhasiť dodnes. Dvadsať rokov po požiari sa zmeny v podzemí začali prejavovať na povrchu, zem začala praskať a prepadať sa, obrovská horúčava urobila z Centralie neobývateľné mesto. Napriek tomu tu dnes žije hŕstka obyvateľov, ktorí odmietli opustiť svoje domovy.

 

640px-Dump0307
By Mredden, English version Wikipedia, via Wikimedia Commons

 

Hashima – Japonsko

Je jedným z 505 neobývaných ostrovov v oblasti Nagasaki, vzdialený asi 15 km od rovnomenného mesta. V rokoch 1800 – 1900 bol husto zaľudnený, kvôli ťažbe uhlia v podmorských baniach. V tom čase tu boli vybudované obrovské betónové budovy – ubytovne pre robotníkov, a tiež morská stena, lemujúca celý 6,3 ha ostrov. Odkedy sa ťažba zastavila, ostrov ostal opustený a dnes sa nazýva “ostrovom duchov”. V roku 2000 sa stal turistickou atrakciou a o pár rokov neskôr aj pamiatkou UNESCO.

 

Hashima
By Flickr užívateľ: kntrty, via Wikimedia Commons

 

San Zhi – Taiwan

V severnej časti Taiwanu sa v roku 1978 začala výstavba “moderného” dovolenkového sídla pre boháčov. Vyrástli tu zvláštne tvarované stavby, nazývané aj UFO domy, o ktoré bol však oveľa menší záujem ako sa pôvodne predpokladalo. Dokonca sa tu začali diať zvláštne nehody a samovraždy robotníkov, podieľajúcich sa na jeho výstavbe. Spolu s rastúcim odporom verejnosti tieto okolnosti donútili vládu v roku 2010 toto nezvyčajné sídlo zrovnať zo zemou.

 

San Zhi
By Carrie Kellenberger z Banciao, Taiwan, via Wikimedia Commons

 

Kolmanskop – Namíbia

Toto miesto zasiahla v roku 1908 “diamantová horúčka” a priviedla sem stovky nadšencov, ktorí tu vybudovali mesto uprostred rozľahlej púšte. Kolmanskop mal svoju vlastnú infraštruktúru, školu, kasíno, aj vilové domy. V 50-tych rokoch, keď sa zásoby diamantov začali míňať, z mesta postupne odchádzali jeho obyvatelia. Od roku 1954 je úplne opustené. Odvtedy prevzala vládu nad ním príroda, ktorej vplyv je viditeľný na každom kroku. Dnes je obľúbeným cieľom turistov.

 

Kolmanskop
SqueakyMarmot, via Wikimedia Commons

 

Bodie – Kalifornia

Toto mestečko založili baníci v období “zlatej horúčky”, v roku 1876. Počas najväčšej ťažby zlata tu vyrástlo asi 2000 domov s 8000 obyvateľmi, množstvo barov aj kostolov. Prírodné ložiská zlata sa však vyčerpali a koncom 19-teho storočia nastal masívny odchod obyvateľov z mesta. Dnes je Bodie národnou a historickou pamiatkou, ktorú každoročne navštívia tisíce turistov a obdivujú tu dobové stavby a zariadenie.

 

Bodie, California
By daniel Mayer (vlastné dielo), via Wikimedia Commons

 

Varosha – Cyprus

Ešte v roku 1970 bola táto oblasť v severovýchodnej časti Cypru jednou z najobľúbenejších destinácií v krajine. Desiatky hotelov a prímorských promenád lemovali pláže plné dovolenkujúcich turistov. V roku 1974 prišla na Cyprus turecká invázia a Varoshu obsadila armáda. Miestni obyvatelia zo strachu utiekli len s pár osobnými vecami, v nádeji že sa sem raz vrátia. Oblasť však bola bombardovaná a následne oplotená tureckým vojskom. Dnes sa bývalé turistické hotely pomaly rozpadávajú a na ich zariadenie sadá prach.

 

varosha, cyprus
By Julienbzh35 (vlastné dielo), via Wikimedia Commons

 

Fukušima – Japonsko

Dňa 11.3.2011 zasiahlo severovýchodné pobrežie Japonska zemetrasenie, ktoré so sebou prinieslo ničivú vlnu tsunami. Obrovská vlna poškodila jadrovú elektráreň Fukušima a tisícky obyvateľov museli opustiť svoje domovy. Dnes sa Japonsko pomaly spamätáva z ničivej katastrofy a snaží sa eliminovať rádioaktívne účinky na okolitú krajinu. Do menej zasiahnutých oblastí sa pomaly vracajú pôvodní obyvatelia. 20 km zóna v bezprostrednej blízkosti elektrárne je pre vysokú radiáciu stále uzatvorená.

 

Namie
Namie 12.4.2011 – steve Herman , via Wikimedia Commons

 

Katoli World – Taiwan

Kedysi miesto plné života a zábavy dnes pripomínajú len prázdne kolotoče, hojdačky a atrakcie. Dňa 21.9.1990 postihlo okolie taiwanského zábavného parku ničivé zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo mnoho obetí. Odvtedy sem ľudská noha nevkročila a vládu nad parkom prevzala matka príroda.

 

Katoli world

 

fotogaléria: Wikipedia.org

 

MESTÁ DUCHOV – pre dobrodruhov
5 (100%) 2 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *