PARÍŽ – mesto módy a lásky

 

ParisHlavné a najväčšie mesto Francúzska, jedno z najväčších európskych veľkomiest. Rozprestiera sa na brehoch rieky Seiny a v jeho uliciach nájdete nespočetné množstvo pamiatok známych na celom svete. Patrí medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie. Často je označované za mesto módy, ale aj mesto umenia, romantiky, či bulvárov a nočnej zábavy.

 

Paríž v číslach:

rozloha – 105,4 km²

2,25 milióna obyvateľov

hustota – 21 347 obyv./km²

mena – euro

 

Paris

 

Doprava:

Vzhľadom na svoju polohu má Paríž dobré dopravné spojenie s okolitými krajinami, hlavne s Veľkou Britániou, Belgickom, Holandskom, Nemeckom a Švajčiarskom. V rámci Francúzska sa za využívanie diaľnic platí elektronické mýto, na platobných staniciach, podľa počtu prejazdených kilometrov. Jazda autom po Paríži je dosť komplikovaná, doprava je tu veľmi hustá a parkovanie zložité, hlavne v okolí turistických atrakcií.

Pri turistických návštevách mesta je vhodné využívať jazdu metrom, ktoré má 16 trás a dostanete sa ním takmer všade. Na dopravu do ostatných častí Paríža je možnú využiť mestskú autobusovú dopravu alebo okružnú plavbu loďou po Seine, ktorá predstavuje jednoduchý a lacný, aj keď pomalý spôsob prehliadky mesta.

Letecky sa do Paríža dostanete zo všetkých európskych veľkomiest. Mesto má dve letiská – staršie Orly a hlavné letisko Charlesa de Gaulla. Z letiska sa dostanete do centra autobusom alebo taxíkom. Pri ceste vlakom sa môžete odviezť na šesť medzinárodných staníc. Zo všetkých jazdí metro alebo mestské autobusy do centra mesta. Ďalšou alternatívou cesty do Paríža je diaľkové autobusové spojenie.
 

 

PARÍŽ – PAMIATKY

Eiffelova veža:

“Železná dáma” so svojou výškou 324 m patrí k najvyšším stavbám sveta a stala sa hlavným symbolom Paríža. Stojí na ľavom brehu rieky Seiny a ročne ju navštívi viac ako 5 miliónov turistov. Vyhliadka má tri poschodia, najvyššie vo výške 274 m.

Notre-Dame:

Táto nádherná gotická katedrála je najväčším kostolom v Paríži. Patrí k vysoko navštevovaných turistickým atrakciám. Okrem prehliadky vnútorných priestorov je možný výstup aj na vežu katedrály.

 

 

Múzeum Louvre:

Je najviac navštevovaným múzeom sveta, na ploche 60 tisíc m² nájdete unikátnu zbierku umenia. Najznámejším dielom je Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Budova múzea je zároveň aj významnou historickou pamiatkou.

 

Sacré-Coeur:

“Bazilika svätého srdca” stojí na najvyššom bode mesta a už z diaľky vás upúta svojou impozantnosťou. Je postavená z travertínu, vďaka čomu si dlhodobo zachováva svoju snehovo bielu fasádu. Z baziliky je nádherný výhľad na mesto a môžete sa sem dostať zdolaním 234 schodov alebo lanovkou.

Versailles:Versailles

Jeden z najimpozantnejších zámkov, symbol francúzskej monarchie, ktorého návštevu by nemal vynechať žiadny návštevník Paríža. Najznámejšími priestormi zámku sú Zrkadlová sála a veľkolepé Versaillské záhrady s rozlohou viac ako 800 hektárov, ktorých atmosféru okrem vyhliadok a alejí so sochami, dopĺňa aj množstvo vodných kanálov.

 

Víťazný oblúk:

Arc de Triomphe sa nachádza na Place Charles de Gaulle, odkiaľ sa ako slnečné lúče rozbiehajú najznámejšie ulice Paríža. Stavbu si objednal Napoleon na počesť víťazného ťaženia v roku 1806.

Pantheon – neoklasicistická stavba, slúži ako mauzóleum pre vojenských hrdinov Francúzska

Múzeum Orsay – jedno z najznámejších parížskych múzeí na ľavom brehu Seiny

Champs – Elysées – 2 km dlhý obchodný bulvár, symbol luxusu, jedna z najslávnejších ulíc sveta

Moulin Rouge – “Červený mlyn” – svetoznámy kabaret, nachádzajúci sa v štvrti Pigalle

 

Disneyland ParisPARÍŽ S DEŤMI

Disneyland:

Eurodisneyland Paríž je obrovský zábavný park 32 km od centra mesta, dostupný aj verejnou dopravou. Pozostáva z dvoch tematických parkov – Disneyland Park a Walt Disney Studios Park, pričom vstupné sa platí do každého zvlášť. K dispozícii je tiež obrovské nákupné centrum a hotely na celkovej ploche 19 km². Patrí k najviac navštevovaným atrakciám Paríža a na svoje si tu prídu deti aj dospelí.

Asterix park:

Menej známy zábavný park, vzdialený asi 35 km od hlavného mesta ponúka veľa zábavy pre celú rodinu. Spolu so známymi postavičkami tu nájdete množstvo atrakcií, kolotočov, horských dráh ale napr. tiež delfinárium s vystúpením tučniakov.

Aquaboulevard:Asterix park

Parížsky aquapark s rozlohou 7 000 m² je najväčším vodným zábavným parkom Európy. Okrem iného tu nájdete dva bazény s vlnobitím, 11 obrích toboganov, vnútorné aj vonkajšie jacuzzi, horské rieky a 4000 m² piesočných pláží plných slamených chatiek a vodných atrakcií.

Zoologické záhrady:

Thoiry Safari Park – safari park s rozlohou 8 km² ponúka možnosť vidieť až 800 zvierat vo voľnej prírode. Parc Zoologique de Paris – zoologická záhrada s piatimi tematickými okruhmi – Sahel- Sudán, Patagónia, Európa, Guyana a Madagaskar. Menagerie du Jardin des Plantes – jedna z najstarších ZOO na svete.

 

foto: Wikipedia, Pixabay

 

 

PARÍŽ – mesto módy a lásky
5 (100%) 2 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *