PRAHA – stovežatá krásavica

 

PragueHlavné a  najväčšie mesto Českej republiky, historická metropola, označovaná prívlastkami ako “zlatá” a “stovežatá”. Praha je považovaná za jedno z najkrajších a architektonicky najdokonalejších miest sveta. Historické centrum s panorámou Pražského hradu je pamiatkovou rezerváciou UNESCO. Nájdeme tu množstvo národných kultúrnych pamiatok a tisíce stavebných a umeleckých skvostov.

 

Praha v číslach:

rozloha – 496 km²

1,28 milióna obyvateľov

hustota – 2 512,58 obyv./km²

mena – česká koruna (CZK)

 

Ubytovanie Praha

 

Doprava: 

Praha je hlavnou dopravnou križovatkou ČR. Autom sa sem dostanete po diaľnici D1, ktorá je najstaršou a najdlhšou českou diaľnicou. Pred cestou si nezabudnite kúpiť diaľničnú známku.

Ak sa rozhodnete cestovať vlakom, môžete si vybrať jednu z niekoľkých staníc, najznámejšími sú Praha-hl.n., Praha-Smíchov, Praha-Libeň a Praha-Masarykovo nádraží. Existuje tu mestský železničný systém ESKO, ktorý je súčasťou ČD. Hlavná autobusová stanica je Praha – Florenc.

Pražské letisko sa nachádza v Ruzyni, v severozápadnej časti mesta a po viedenskom je druhým najväčším v strednej Európe. Praha má aj prístav lodí na rieke Vltave.

Mestskú hromadnú dopravu tvorí integrovaný dopravný systém (IDS). Základom je Pražské metro s troma hlavnými traťami, ďalej sú to električky a mestské autobusy.
 

PRAHA – PAMIATKY

Pražský hrad:

Jednu z najväčších hradných stavieb sveta tvoria historické paláce, cirkevné budovy a jedinečné záhradné komplexy. Pražský hrad je už viac ako tisíc rokov symbolom českého štátu, bol sídlom českých kráľov a neskôr prezidentov. Nachádza sa v mierne vyvýšenej pražskej štvrti Hradčany a patrí k národným kultúrnym pamiatkam.

Staromestské námestie:

Najznámejšie pražské námestie, historické jadro mesta, kde nájdete mnoho historických pamiatok. Medzi najznámejšie patrí Staromestská radnica s orlojom, chrám Panny Márie pred Týnom, barokový chrám sv. Mikuláša, rokokový palác Kinských, Dom u Kamenného zvonu, pamätník Majstra Jána Husa, Mariánsky stĺp a pražský poludník.

 

Vyšehrad: 

Patrí k národným kultúrnym pamiatkam, bol najstarším sídlom českých kniežat. Nachádza sa na skalnatom výbežku nad Vltavou a ponúka jedinečný výhľad na mesto. V jeho areáli nájdete viacero pamiatok – napr. rotundu sv. Martina, kostol sv. Petra a národný cintorín Slavín.

Karlov most:

Most má dĺžku 516 m, šírku 9,5 m a tvorí ho 16 oblúkov. Je ohraničený troma vežami – Staromestská mostná veža je považovaná za jednu z najkrajších gotických stavieb sveta. Po oboch stranách mosta stojí 30 sôch a súsoší v dvoch radoch.

Václavské námestie:

Stalo sa svedkom mnohých historických udalostí. V súčasnosti je strediskom obchodného a a spoločenského života Prahy. Okrem známej sochy sv. Václava tu stojí aj Národné múzeum.

Schwarzenberský palác – slúži ako výstavný priestor Národnej galérie

Obecný dom – ponúka viacero prehliadok pre milovníkov histórie a umenia

Galéria tancujúci dom – ponúka výstavy mladých talentovaných umelcov a tiež panoramatický výhľad na mesto

Žižkovská televízna veža – s výškou 216 m je najvyššou stavbou hlavného mesta. Vyhliadka sa nachádza na úrovni 97 m.

 

PRAHA S DEŤMI

zoo prahaZoologická záhrada:

Vďaka svojej polohe a členitému terénu  je ZOO Praha považovaná za jednu z najkrajších na svete. Na viac ako 10 km turistických ciest nájdete Africký dom, severský les , indonézsku džungľu, údolie slonov, vodný svet, či detskú ZOO.

Botanická záhrada

Pražská botanická záhrada má rozlohu viac ako 30 ha a nájdete tu historické vinice sv. Kláry, japonskú meditačnú záhradu či jedinečný tropický skleník Fata Morgana. Ten má dĺžku 130 m a je rozdelený na tri časti s rozdielnou teplotou a vlhkosťou.

Národné technické múzeum

Obsahuje 14 stálych expozícií – Architektúra, staviteľstvo a dizajn, Astronómia, Doprava, Fotografický ateliér, Baníctvo, Hutníctvo, Chémia okolo nás, Interkamera, Meranie času, Tlačiarenstvo, Technika v domácnosti, Technika hrou a Televízne štúdio.

Aquapalace PrahaAquapalace Praha

Najväčší vodný zábavný park v strednej Európe ponúka úžasný zážitok pre deti aj dospelých. Jedinečný Vodný svet je rozdelený na tri paláce – Palác dobrodružstva, Palác pokladov a Palác relaxu. V letných mesiacoch je prístupná aj vonkajšia zóna. Zaujímavou atrakciou je koralový dom a potápačská jama. Okrem toho tu nájdete aj Spa – Welness a saunový svet, fitness či rehabilitačné služby.

Morský svet

V areáli výstaviska Praha – Holešovice na vás čaká fascinujúci morský svet. V 100 tisíc litrovom akváriu s morskou vodou a špeciálnou technológiou na simuláciu morských prúdov nájdete okrem žralokov aj stovky pestrých koralových rýb. Ďalšou zaujímavosťou je 27 tisíc litrová nádrž so sladkou vodou, ktorej obyvateľstvo tvoria korytnačky a mnoho iných vodných živočíchov. Nechajte sa prekvapiť aj koralovou jaskyňou alebo bájnou Atlantídou.

 

 

PRAHA – stovežatá krásavica
5 (100%) 2 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *