RÍM – večné mesto

 

Znak_RimaHlavné a najväčšie mesto Talianska, jedno z najväčších európskych veľkomiest. Počas svojej 2800 ročnej existencie bol sídlom starovekého Ríma, pápežských štátov, Talianskeho kráľovstva a Talianskej republiky. Nazýva sa “večným mestom” a je jedným z najkrajších miest na svete. Každoročne ho navštívia tisíce turistov, obdivujúcich majstrovské diela rímskeho umenia a starobylej architektúry.

 

Rím v číslach:

rozloha – 1 287,36 km²

2,87 milóna obyvateľov

hustota – 2 232,51 obyvateľov/km²

mena – euro

button

 

Doprava:

Doprava autom, či už vlastným alebo požičaným sa turistom neodporúča. Ako väčšina európskych veľkomiest, aj Rím trpí neustálymi dopravnými zápchami, a ak mesto dobre nepoznáte, budete mať problém zorientovať sa v spleti ciest a automobilov. Oveľa rýchlejším a pohodlnejším spôsobom je mestská hromadná doprava ako sú autobusy, električky a metro. V meste je možné požičať si aj bicykel alebo skúter.

Najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob dopravy v Ríme je metro, ktoré má dve hlavné linky, križujúce sa v strede mesta, na zastávke Termini. Toto miesto je hlavným dopravným uzlom Ríma a môžete sa z neho dostať k hlavným zaujímavostiam a pamiatkam mesta. Na dopravu taxíkom sa odporúča využívať oficiálne mestské taxíky. Pre rýchlu dopravu na letisko Leonardo da Vinci International Airport slúži špeciálna linka vlaku zo stanice Termini.
 

RÍM – PAMIATKY

 

Koloseum: Najznámejšia rímska pamiatka, majestátny architektonický skvost Ríma. Štvorposchodovej stavbe z travertínu dominuje aréna s rozmermi 76 x 44 metrov, dejisko niekdajších antických hier. Koloseum pôvodne slúžilo ako amfiteáter a bolo najväčšou budovou v Rímskej ríši. Využívalo sa na gladiátorské súboje, dramatické predstavenia a popravy. V súčasnosti sa zachovali asi 2/3 pôvodnej stavby.

Forum Romanum:Námestie, ktoré bolo v dobách antického Ríma centrom verejného života v meste a ríši. Konali sa tu slávnosti, sprievody, obrady, voľby, aj trhy. V súčasnosti je táto oblasť plná pozostatkov antických stavieb a archeologických vykopávok.

Panteón:Najzachovalejšia antická stavba Ríma, jedna z najnavštevovanejších rímskych architektonických pamiatok. Pantheon je charakteristický svojim stĺporadím, mramorovou dlažbou a kruhovým otvorom na vrchole. Vo vnútri sa nachádza niekoľko náhrobkov známych osobností, najvyhľadávanejším je hrob renesančného umelca Rafaela.

 


Námestie sv. Petra: 
Hlavné námestie Vatikánu a zároveň jedno z najkrajších námestí na svete. Má oválny tvar a po jeho stranách stojí 140 sôch svätcov. Pri návšteve Vatikánu určite nevynechajte Baziliku sv. Petra, z ktorej balkóna sa každoročne prihovára pápež miliónom veriacich po celom svete. Vatikánske múzeum je najväčším komplexom umeleckých zbierok na svete, najslávnejšou z nich je Sixtínska kaplnka.

 

Piazza Navona –  jedno z najvyhľadávanejších rímskych námestí, v historickom centre Ríma. Má oválny tvar a je lemované reštauráciami a kaviarňami. Nájdete tu známu fontánu štyroch riek –  Fontana dei Quattro Fiumi.

 

fontana di trevi

Fontána di Trevi:Najznámejšia fontána v Ríme, nachádza sa na Piazza di Trevi a unikátne dotvára priečelie paláca Poli. Fontána je vyzdobená viacerými unikátnymi sochami – dielami rímskych majstrov. Zvykom návštevníkov Ríma je hádzanie mincí do fontány, aby sa na toto jedinečné miesto mohli ešte raz vrátiť.

Trajánovo fórum – pozostáva z hlavného námestia, v tvare štvorca, baziliky, dvoch knižníc a trhu s malými obchodíkmi. Dominantu fóra tvorí Trajánov stĺp vysoký 38m,  s nádherne vyrezávaným reliéfom.

Španielske námestie – je známe svojimi monumentálnymi Španielskymi schodmi, ktorých je 135 a vedú ku kostolu Trinita dei Monti. Na námestí sa nachádza Španielsky palác a Fontana della Barcaccia.

Basilica San Giovani –  baroková stavba, súčasť Vatikánu, jedna zo štyroch patriarchálnych bazilík a biskupský kostol. Lateránska bazilika je hierarchicky najvyššie postaveným chrámom katolíkov.

Múzeum Capitolini – pozostáva z dvoch oddelených budov, nachádza sa tu najstaršia zbierka sôch na svete.

 

 

RÍM S DEŤMI

 

Zoomarine – jedinečný zábavný vodný park, pre celú rodinu. Okrem kúpania a vodných atrakcií sa môžete zoznámiť so životom rýb, vodných živočíchov a tropických vtákov.

Hydromania – najpopulárnejší aquapark v Ríme. Na návštevníkov tu čaká množstvo vodných atrakcií.

640px-IT-Rom-eingang-zooZOO Bioparco – najstaršia talianska zoologická záhrada. Nájdete tu mnoho druhov živočíšnych a rastlinných druhov. Pre detských návštevníkov je originálne detské ihrisko.

Cinecitta World – zábavný park plný úžasných a jedinečných atrakcií, pre deti a celú rodinu.

Explora Museum – detské múzeum pre malých vedcov. Deti tu zaujímavým spôsobom získajú informácie napríklad o fyzike, chémii a ekológii. Všetko tu prebieha formou pokusov a zábavných aktivít.

Il Fantastico Mondo del Fantastico – rozprávková krajina a hrad plný rozprávkových postavičiek.

 

 

RÍM – večné mesto
5 (100%) 4 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *