THAJSKO – krajina úsmevov

 

Flag of ThailandThajské kráľovstvo je štátom v juhovýchodnej Ázii, väčšina jeho územia leží na dvoch poloostrovoch – Zadná India a Malajský poloostrov. Vďaka svojim nádherným plážam a rozvinutému cestovnému ruchu je obľúbenou turistickou destináciou a patrí k najnavštevovanejším krajinám sveta.

Dokonalé spojenie tradície so súčasnosťou z neho robí fascinujúcu krajinu. Nádherná príroda, smaragdovo zelené údolia, panenské pláže, obrovské sochy Budhu a večné úsmevy miestnych obyvateľov – to je len zopár z mnohých zážitkov, ktoré vám Thajsko ponúka.

 

Thajsko v číslach:

rozloha –  513 115 km²

63 mil. obyvateľov

hlavné mesto – Bangkok

úradný jazyk – thajčina

mena – thajský baht (THB)

 

ubytovanie Thajsko

 

Thajsko pozná tri ročné obdobia – chladné, teplé a monzúnové, všetky tri sú však teplé. Teploty sa tu počas roka pohybujú medzi 26°C až 36 °C, strieda sa tu niekoľko rozličných krajinných typov. Thajsko je krajinou ryžových polí, kaučukových plantáží, dažďových pralesov, ale aj husto zalesnených pohorí.

Je asi jedinou krajinou, ktorá nebola kolonizovaná Európou, preto si zachovala svoje chrámy, ktorých je tu až 27 000. Takmer každý Thajčan strávil časť života v kláštore, podobne ako vo vojenskej službe. Asi 90% thajského obyvateľstva sú Budhisti. Najpopulárnejšou osobnosťou krajiny je kráľ.

Thajsko žije hlavne z cestového ruchu, mnoho ľudí sa tu živí predajom čohokoľvek a kdekoľvek. Ceny sú na naše pomery veľmi nízke ale odporúča sa zjednávať. Neodolateľným lákadlom je napríklad jedlo pripravené priamo na ulici.

 

Thajsko patrí k najnavštevovanejším krajinám sveta 

 

Hlavné mesto Bangkok, prezývané aj Benátky východu alebo “mesto anjelov” je plné kontrastov a neopakovateľnej atmosféry. Na jednej strane tradičné hodnoty, budhistickí mnísi a chrámy, na druhej strane supermoderná výstavba, reštaurácie, bary a salóny thajskej masáže. Bangkok má viac ako 8 miliónov obyvateľov a je známy nefungujúcou verejnou dopravou a večnými zápchami. Najvhodnejším dopravným prostriedkom na krátke vzdialenosti je motocykel.

Nachádza sa tu až 300 chrámov, a tiež najväčšia socha Budhu, vyrobená celá zo zlata. Mesto je popretkávané vodnými kanálmi, ktorými sa denne prepravujú obchodné člny s ovocím, zeleninou, korením a rybami. Týčia sa tu supermoderné mrakodrapy nad historickou výstavbou, nadzemné viacúrovňové diaľnice križujú špinavé vodné kanály a budhistické chrámy sa striedajú s go-go barmi.

 

Pre vstup do krajiny platí bezvízový styk po dobu 30 dní, pri prechode zo susedných krajín 15 dní a minimálna finančná hotovosť 10 000 THB na jednotlivca alebo 20 000 THB na rodinu. Oficiálne nie je vyžadované žiadne očkovanie, lekárska starostlivosť je tu na vysokej úrovni a možnosť nakazenia tropickými chorobami v turistických centrách minimálna. Všeobecne sa však odporúča očkovanie proti žltačke typu A.

 

Pri návšteve Thajska sa pripravte na časový posun +6 hodín k stredoeurópskemu času. Úradný jazyk je thajčina, v turistických centrách sa však bez problémov dohovoríte po anglicky. Krajina má skvele zvládnutý turistický ruch, na každom mieste sú stánky s informáciami, takže sa tu určite nestratíte. Thajsko má niekoľko miestnych zákonitostí, ktoré sa oplatí dodržiavať, napr. nesmiete vyjsť na ulicu bez vrchnej časti odevu, a tiež je zakázané dotýkať sa hlavy inej osoby.
 

THAJSKO – ZAUJÍMAVOSTI

 

Bangkok – hlavné a najväčšie mesto Thajska, svetová metropola, okrem mnohých zaujímavostí ponúka návštevu stoviek chrámov. Medzi najznámejšie patrí chrám Wat Traimit so zlatou sochou Budhu, chrámový komplex Wat Pho s gigantickou sochou ležiaceho Budhu, Chrám smaragdového Budhu – Wat Phra Kaew v areáli veľkého paláca a Chrám úsvitu – Wat Arun zdobený porcelánom, s výhľadom na mesto.

Ayutthaye – kráľovské mesto s ruinami starých chrámov a pagod, je súčasťou svetového dedičstva UNESCO

Pra Prang Sam Yot – opičí chrám v meste Lopburi, kde vás privíta dav makakov

Sukhothai – bolo prvým kráľovským mestom, nachádza sa tu historický park a mnoho chrámov

Khao Yai National Park – prvý národný park v Thajsku, s rozlohou viac ako 2 000 km² vrátane dažďových pralesov, plný nádherných vodopoádov, je domovom mnohých druhov zvierat a súčasťou svetového dedičstva UNESCO

 

Zlatý trojuholník – miesto kde sa rieka Nam Ruak stretáva s Mae Khong a vytvára hranicu 3 štátov – Thajska, Barmy a Laosu, v tejto oblasti sa kedysi vyprodukovalo najviac ópia na svete

Chiang Mai – starobylé mesto s množstvom pamiatok, druhé najväčšie mesto, severne od Bangkoku

Wat Doi Suthep – jedinečný chrámový komplex v pohorí Doi Suthep

Pattaya – najvýznamnejšie letovisko krajiny, nájdete tu kurzy potápania, pivárne aj golfové ihriská

Phuket – najväčší Thajský ostrov s množstvom pláží a priezračnou vodou

 

Špecialitou Thajska sú plávajúce trhy na kanáloch riek, ale aj lampiónový festival Yi Peng, ktorý sa koná v novembri. Pri potulkách po krajine určite narazíte aspoň na jednu z nádherných botanických záhrad, slonie údolie, krokodíliu farmu, či ryžové políčka, na ktorých pracujú usilovní Thajčania. Ten kto chce spoznať túto jedinečnú krajinu, musí si na ňu vyhradiť minimálne mesiac, a aj po tejto dobe ho bude každý deň zaručene nadchýnať a prekvapovať novými zážitkami. 

 

 

THAJSKO – krajina úsmevov
5 (100%) 5 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *