Amsterdam - Benátky severu

16.10.2019

Amsterdam sa rozkladá na 219 km² a je viac než len mestom zábavy. Veľa turistov sem prúdi predovšetkým kvôli miestnym coffeeshopom a nočným podnikom, holandská metropola však toho dokáže ponúknuť oveľa viac. Amsterdam je kultúrne a ekonomické centrum krajiny, nazývané aj "Benátkami severu." Žije tu vyše 850 000 obyvateľov 180- tich národností, čo z neho robí jedno z najmultikulturálnejších miest na svete. Prebývajú tu mnohé dôležité štátne inštitúcie, holandská vláda však sídli v Haagu.

Ulicami mesta vedie viac než 100 kilometrov kanálov, vďaka ktorým je Amsterdam často prirovnávaný práve k Benátkám. Zimy tu bývajú pomerne chladné, ak plánujete návštevu od novembra do februára, určite si pribaľte teplé oblečenie. Turistická sezóna vrcholí v lete, konkrétne počas júla a augusta. Ulice sú vtedy plné návštevníkov a hotely kapacitne nestíhajú. 

NÁŠ TIP - Ideálny čas na spoznávanie mesta je zhruba mesiac pred a po sezóne. Ubytovanie nájde každý, mesto totiž ponúka všetko od luxusných hotelov až po maličké hostely, počas sezóny je však potrebné myslieť na rezerváciu vopred.

Práve stret kultúr sa svojrázne podpísal na miestnej gastronómii. Degustovať tu môžete nielen lokálne špeciality, ale aj pokrmy z rozličných kútov sveta. Nie je problém na jednej ulici ochutnať hamburger, kuskus, suši, tapas či wafle. Historické centrum mesta ponúka návštevníkom veľa príležitostí na jeho spoznávanie. Nájsť tu môžete najfrekventovanejšiu ulicu s obchodmi - Kalverstraat, historické kanály, či námestie Dam s ukážkou dobovej architektúry.


CESTOVANIE V AMSTERDAME

Amsterdam patrí k významným európskym dopravným uzlom, nie je problém dostať sa sem letecky, vlakom, loďou, autobusom či vlastným autom. Najkomfortnejšie je však do holandskej metropoly priletieť. Z letiska Schiphol sa vlakom alebo autobusom do hodiny dostanete do centra mesta. Cena za taxík je o niečo vyššia, pohybuje sa radovo v desiatkach eur. Sieť verejnej dopravy je v meste na vysokej úrovni, turisti najviac využívajú metro a električky, ktoré ich dokážu rýchlo a pohodlne prepraviť ku všetkým atrakciám. Veľmi populárnym spôsobom prepravy v Amsterdame je bicykel, sieť cyklotrás je na výbornej úrovni.


ZAUJÍMAVOSTI V AMSTERDAME

Vodné kanály - Nie nadarmo mestu hovoria aj "Benátky severu". Amsterdam je totiž popretkávaný viac než stovkou kilometrov kanálov, ponad ktoré vedie asi 1500 mostov. Tri hlavné, Herengracht, Keizersgracht a Prinsengracht boli vybudované už v 17. storočí a sú súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. O malebnosti kanálov a ich okolia svedčí aj fakt, že sú predmetom mnohých známych malieb a plavba týmito vodnými cestami patrí k nezabudnuteľným zážitkom.

Veterné mlyny - Čo by to bola za návšteva Holandska bez zhliadnutia veterných mlynov? V Amsterdame ich nájdete mnoho, prevažne v okrajových častiach mesta. Viacero z nich pochádza ešte zo 17. storočia a sú to významné kultúrne a historické pamiatky. Medzi najpopulárnejšie patria De Gooyer, De Otter či Riekermolen. 

De Wallen - Táto "štvrť červených lampiónov" (z angl. Red Light District) patrí k najznámejším v celom meste. Nájsť tu môžete nespočetné množstvo sexshpov, peepshow, erotických predstavení a vykričaných podnikov. Aj bez využitia ponúkaných služieb patrí návšteva k zaujímavým kultúrnym zážitkom, spojeným s Amsterdamom.

Coffee shopy - Státisíce turistov navštevujú mesto kvôli týmto podnikom. V posledných rokoch však holandská vláda presadila opatrenia, ktorými sa snaží obmedziť tzv. drogový turizmus.

Múzeá - Najdôležitejšie sú sústredené na námestí Museumplein. Nájdete tu napríklad Van Goghovo múzeum, ktoré obsahuje najväčšiu zbierku diel rovnomenného maliara. Rijksmuseum zasa ponúka širší prierez holandským umením. Záujemcovia o históriu by si nemali nechať ujsť exponáty v Dome Anny Frankovej, zaujímavé je aj Tropenmuseum, ktoré je domovom obrovskej etnografickej zbierky, či múzeum Heineken.

Námestie Dam - Toto námestie leží v historickom centre mesta a lemuje ho množstvo významných architektonických pamiatok. Nájsť tu môžete napríklad Kráľovský palác, prípadne pamätník obetiam druhej svetovej vojny či Múzeum voskových figurín Madam Tussauds.

Oude Kerk - V preklade "Starý kostol" je naozaj verný svojmu menu. Ide totiž o najstaršiu zachovalú stavbu v meste, má čosi vyše 800 rokov. V interiéri nájdete štyri majestátne organy, z ktorých každý si prežil stáročia. Samotné vnútro kostola pokrýva plochu viac než troch kilometrov štvorcových.

Zoologická záhrada - Natura Artis Magistra, alebo skrátene Artis, je jedna z najstarších ZOO v kontinentálnej Európe. To však nie je všetko, jej súčasťou sú tiež veľké akvárium, planetárium a arborétum. Zhliadnuť tu môžete viac než 900 živočíšnych druhov a to všetko v príjemnom a pokojnom prostredí.

Vondelpark - Pokojný prírodný nádych ponúka tento mestský park, do ktorého ročne zavítajú milióny turistov z celého sveta. Nájdete tu rôzne podniky ponúkajúce občerstvenie, ale napríklad aj divadlo pod holým nebom, kde sa pravidelne konajú rôzne kultúrne akcie. V neposlednom rade si tu môžete kúpiť originálne suveníry od pouličných predajcov.