Bali - ostrov bohov

25.09.2020

Bali je jedným z indonézskych ostrovov a zároveň jednou z 33 provincií tejto krajiny. Leží na západnom konci ostrova Malé Sundy, asi tri kilometre východne od Jávy a iba osem stupňov južne od rovníka. Tento indonézsky kus raja je populárnou turistickou destináciou pre ľudí z celého sveta. Aj keď je Bali malý ostrov, nájdete tu všetko, čo patrí k dovolenkovej atmosfére - nádherné pláže, krásnu prírodu, vynikajúce jedlo aj prijateľné ceny. Dovolenková atmosféra tu vládne po celý rok a pohltí každého, kto sem zavíta. 

Rozloha Bali je 5 632 km² a žije tu 3,5 milióna obyvateľov. Keďže ostrov leží v tropickom pásme, podnebie je tu teplé a vlhké. Priemerná teplota sa po celý pohybuje okolo 30°C. Zhruba od októbra do apríla trvá obdobie dažďov. Prejavuje sa predovšetkým formou krátkych a intenzívnych lejakov, čiže návštevník si aj mimo dovolenkovej sezóny užije dosť slnka. Treba však byť pripravený aj na náhlu zmenu počasia. Na Bali žijú viac než tri milióny obyvateľov, ktorí sú prevažne hinduistického vierovyznania. Domáci sú veľmi milí a usmievaví, vládne tu pokojná a pozitívna atmosféra

CESTOVANIE NA BALI

Hlavným mestom a správnym centrom ostrova je Denpasar, v centre turistického záujmu však ležia pobrežné rezorty. Nájdete tu krásne pláže, väčšinou skalnaté, prípadne v kombinácii s pieskovými. Ľudoprázdne zákutia s pokojnou hladinou striedajú miesta s divokými vlnami pre surfistov. Bali je známe ako raj surferov. V stredozemí ostrova sa nachádza hustá džungľa a hory, ale aj rozsiahle ryžové polia a krásne chrámy. Môžete tu vidieť moderné mestá, ale aj typické mestečká a dedinky s tradičným spôsobom života.

Pri návšteve Bali nepotrebujete víza, ak váš pobyt nepresiahne 30 dní. Hlavným vstupným bodom na ostrov je Medzinárodné letisko Ngurah Rai, zhruba 13 kilometrov južne od hlavného mesta Denpasar. Z tropických chorôb tu hrozí najmä malária, horúčka dengue a žltá zimnica, preto sa pred cestou uistite, že máte všetky potrebné očkovania. Počas dovolenky si dávajte pozor na uštipnutie komármi a nezabudnite na lieky proti hnačke.

Ceny sú tu na naše pomery pomerne nízke. Bali je rozvojová krajina, preto sa pri troche snahy dá ušetriť na ubytovaní aj strave. Záleží na tom, či potrebujete bývať v luxusnom hoteli, alebo vám stačí ubytovanie na súkromí. Jedlo sa dá kúpiť priamo na ulici, kde vás vyjde o dosť lacnejšie ako v reštaurácii. Na trhoch sa s miestnymi odporúča zjednávať ceny, pravdaže do rozumnej miery. Medzi mieste špeciality patrí napríklad korenená zeleninová zmes s mletým mäsom a kokosom lawar, prasiatko na rošte babi guling, alebo ryžové víno s názvom brem.

BALI - ZAUJÍMAVOSTI

Pura Besakih- komplex 23 chrámov. Najväčší a najdôležitejší z nich je Pura Penataran Agung. Terasovito usporiadané chrámy s posvätnou horou Mount Agung v pozadí tvoria nádhernú scenériu.

Pura Ulun Danau Beratan - tento chrám spolu s jazerom Beratan a pohorím v pozadí patrí k typickým fotografiám Bali. Napriek tomu, že sa nachádza v chladnejšej časti ostrova, pre turistov je veľmi atraktívny.

Sopka Batur - ide o aktívny vulkanický komplex, seizmológovia však situáciu neustále monitorujú. Výstup na Batur sa oplatí predovšetkým kvôli nezabudnuteľnému pohľadu na východ slnka, ktorý sa z vrcholu naskytne všetkým vytrvalcom.

Ubud - umelecké a kultúrne centrum ostrova. Ubud leží medzi terasovitými ryžovými políčkami a ak vás láka tanec, joga, meditácia, jedlo a oddych, určite si návštevu tohto miesta nenechajte ujsť. V blízkosti sa nachádza Monkey Forrest, ktorý plní funkciu rezervácie pre makaky. Niekoľko minút jazdy od mesta nájdete vodopád Tegenungan.

Tegallalang - dychberúce ryžové polia a terasy. Veľmi obľúbená turistická lokalita, kde každá fotografia, ktorú urobíte, vyzerá ako z pohľadnice.