Barcelona - katalánska krásavica

13.09.2019

Barcelona je po Madride druhým najväčším mestom Španielska a je považovaná za jedno z najkrajších miest sveta. Sídlo tu má arcibiskup, niekoľko univerzít, vysokých škôl a významných knižníc. Barcelona patrí k najvýznamnejším španielskym mestám a vďaka svojej polohe je pre mnohých Európanov prístupnejšia ako hlavné mesto. Jej rozloha je niečo cez 100 km² a má 1,62 milióna obyvateľov. 


CESTOVANIE V BARCELONE

Na presun po Barcelone sa oplatí využívať mestskú hromadnú dopravu. Doprava vlastným autom sa turistom neodporúča, keďže centrum mesta je plné jednosmerných uličiek a jazda aj parkovanie môže byť problémom. K najrýchlejším dopravným prostriedkom patria prímestské vlaky a metro. To má dvanásť liniek a dostanete sa ním takmer všade.

NÁŠ TIP - kúpte si lístok na metro T10 - môžete ho využiť na desať jázd (cca 10 eur) a je to lacnejšie ako platiť každú jazdu zvlášť . Predáva sa v automatoch pri vchode do metra a dá sa zaplatiť aj kartou.

Ako turista môžete využiť tiež turistické autobusy so sprievodcom a písomným výkladom v niekoľkých jazykoch. Ponad mesto vedie tiež niekoľko lanoviek, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na mestskú panorámu. Pokiaľ chcete predsa len cestovať autom, odporúčame využiť služby oficiálnych mestských taxíkov, ktorých tu jazdí asi 11 tisíc. Barcelona má dve letiská, hlavným je Barcelona Airport.


ZAUJÍMAVOSTI V BARCELONE

La Sagrada Familia je najznámejšou a najnavštevovanejšou atrakciou Barcelony. Ročne tento kostol navštívia takmer 3 milióny turistov. Táto monumentálna rímsko-katolícka bazilika je vo výstavbe už od roku 1882 a dokončiť sa plánuje v roku 2026, pri príležitosti 100 rokov od smrti jej navrhovateľa Antoniho Gaudího.

NÁŠ TIP - Ak plánujete návštevu Sagrady Familie určite si kúpte lístok vopred. Keďže počet návštevníkov je obmedzený, niekedy sú vstupy vypredané aj týždeň dopredu. Vstup si rezervujete na konkrétnu hodinu a musíte prísť načas, inak sa dovnútra nedostanete. Lístok sa dá kúpiť na internete cez oficiálnu stránku a stojí okolo 15 eur na osobu.

Casa Mila - Táto unikátna stavba je známa aj pod názvom La Pedrera a za jej zrodom stojí tiež Gaudí. Je to vlastne obytný dom s nerovnomernými a netradičnými kontúrami. Jej zaujímavosťou je, že nemá ani jednu rovnú plochu. Dominantou tohto diela je strecha plná nezvyčajných architektonických prvkov. V budove sa nachádza Gaudího múzeum, ateliér a galéria. 

Casa Batló - Ďalší architektonický unikát z dielne Gaudího - originálne prerobený obytný dom. Balkóny majú tvar lebiek, strecha vyzerá ako dračí chrbát, do ulice zasahujú stĺpy v tvare sloních nôh. Celá stavba je pokrytá farebnou mozaikou.

Parc Guëll - Rozľahlý park nad mestom, ďalšie majestátne dielo legendárneho Gaudího. Pôvodným zámerom bolo postaviť na tomto mieste luxusnú obytnú štvrť, plán však nevyšiel a park odkúpilo mesto. Nájdete tu mnoho unikátnych architektonických prvkov s rukopisom Gaudího, farebné mozaiky, aj nezvyčajné rozprávkové domčeky.

Montjuïc - Na túto horu, týčiacu sa nad mestom sa môžete vyviezť lanovkou. Naskytne sa vám jedinečný výhľad na panorámu Barcelony. Okrem toho môžete navštíviť pevnosť Castell, olympijský štadión a ďalšie pamiatky a múzeá.

Nou Camp - Futbalový klub Barcelony je jeden z najlepších na svete. Najväčší štadión Európy navštívia každoročne tisícky divákov. Vstup do areálu je za poplatok (cca 30 eur) možný aj mimo zápasov a jeho súčasťou je aj futbalové múzeum.

La Rambla - Ja najznámejšia a najrušnejšia ulica v Barcelone, plná kaviarničiek, reštaurácií a obchodov so suvenírmi. Ulica je obľúbeným miestom pouličných umelcov, hudobníkov a artistov.

Gotická štvrť - Je centrom starého mesta Barcelony. Nájdete tu niekoľko historických architektonických pamiatok.

Barceloneta - Má dĺžku 1km a je vyhlásená za najlepšiu mestskú pláž. Napriek tomu, že sa nachádza len kúsok od rušného centra, poskytuje možnosť relaxu na pobreží plnom reštaurácií, kaviarní a obchodíkov. 


BARCELONA S DEŤMI

L'Aquarium Barcelona - Akvárium sa nachádza na malom poloostrove na pobreží a celé jeho okolie je veľmi moderné, s množstvom detských atrakcií. Jeho dominantou je 80 metrov dlhý podvodný tunel s pohyblivým chodníkom, cez ktorý môžete pozorovať 11 tisíc morských živočíchov v 6 mil. litroch vody. Okrem toho tu nájdete 22 veľkých a množstvo menších akvárií s najrôznejšími vodnými živočíchmi.

Parc Zoologic - jedna z najstarších a najlepších španielskych ZOO, leží v parku Citadella v centre mesta. Malí návštevníci tu môžu obdivovať niekoľko druhov rôznych živočíchov, medzi najzaujímavejšie patria delfínie show.

Tibidabo - detský zábavný park na kopci nad mestom, okrem rôznych atrakcií ponúka jedinečný výhľad. Ďalšími atrakciami pre deti sú interaktívne technické múzeum Cosmocaixa, Múzeum mamutov či Múzeum čokolády.