Budapešť - perla na Dunaji

08.03.2019

Budapešť je jedno z najkrajšie položených veľkomiest, hlavné a najväčšie mesto Maďarska. Rozkladá sa po oboch brehoch Dunaja, ten ním preteká od severu k juhu v dĺžke 28 km a vytvára niekoľko ostrovov (najznámejší je Margitin ostrov). 

Časť mesta ležiaca na ľavom brehu rieky - Pešť je rovinatá, zatiaľ čo pravý breh má členitý terén - Budínske vrchy s jaskyňami. Najväčším prírodným bohatstvom Budapešti sú termálne pramene, vďaka ktorým patrí k najväčším kúpeľným mestám sveta. Budapešť má rozlohu 525 km² a 1,73 milóna obyvateľov, menou je maďarský forint (HUF).


CESTOVANIE V BUDAPEŠTI 

Budapešť je hlavnou dopravnou križovatkou Maďarska. Brehy Dunaja spája 9 cestných a 2 železničné mosty. Vlakom sa sem dostanete cez niekoľko staníc (Západná železničná stanica "Nyugati pályaudvar" a Východná železničná stanca "Keleti pályaudvar" sa nachádzajú priamo v centre). Hlavná autobusová stanica stojí pri zastávke metra Stadionok.

Autom sem prídete priamo po diaľnici, nezabudnite si však kúpiť elektronickú diaľničnú známku. Dôležité zastúpenie v meste má tiež letecká doprava (medzinárodné letisko Budapešť - Ferihegy) a lodná doprava. Z mestskej dopravy je to metro s troma hlavnými trasami, a tiež autobusy, trolejbusy a električky, ktoré obsluhujú takmer celú Budapešť.


ZAUJÍMAVOSTI V BUDAPEŠTI

Parlament - Budova maďarského parlamentu - Országház leží na nábreží Dunaja a patrí k najstarším vládnym budovám v Európe. Je jedným z maďarských národných symbolov a zároveň najväčšou budovou v štáte. Nachádza sa v nej 691 miestností a takmer 20 km schodísk.

Bazilika svätého Štefana - Szent István Bazilika - stojí v blízkosti parlamentu. S kapacitou 8500 návštevníkov je najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti.

Budínsky hradný vrch - Pri návšteve Budapešti určite nevynechajte výlet na hradný vrch. Týči sa na brehu Dunaja a poskytuje jedinečný výhľad na mesto. Nájdete tu veľa zaujímavých stavieb - Budínsky Hrad, Chrám Kráľa Mateja, Citadelu alebo Rybársku Baštu. Môžete sa sem odviezť zubačkou od Reťazového mosta.

Budapest Eye - Ruské kolo na námestí Erzsébet tér je s výškou 65m najvyším v strednej Európe. Má kapacitu cca 335 návštevníkov a jazda trvá približne 10 minút. Ponúka jden z najlepších výhľadov na mesto - z výšky uvidíte Baziliku sv. Štefana, Reťazový most a budovu parlamentu. 

NÁŠ TIP - Cez víkendy a sviatky bývajú dlhé rady na vstupenky, keďže kapacita vyhliadkového kola je obmedzená, preto je lepšie ísť počas týždňa.

Rybárska Bašta - Jedna z najznámejších pamätihodností Budína, postavená na hradnom vrchu, ponúka neopakovateľný výhľad na Dunaj, budovu parlamentu, reťazový most a celú Peštiansku časť mesta. Vstupné sa platí iba do najvyššieho poschodia vyhliadky.

Námestie Hrdinov so známym Pamätníkom milénia a Múzeom výtvarného umenia.

Maďarské národné múzeum - Magyar Nemzeti Múzeum.

Mestský park s hradom Vajdahunyad.

NÁŠ TIP - v decembri určite navštívte Budapeštianske Viančné trhy - patria medzi najkrajšie a rozprestierajú sa po celom meste. K dispozícii je niekoľko plôch na korčuľovanie a mesto rozžiaria tisícky svetielok. Na rozdiel od väčšiny trhov, tieto trvajú až do Nového roka.


BUDAPEŠŤ S DEŤMI

ZOO BudapešťBudapeštianska ZOO sa nachádza v centre mesta a patrí k najstarším na svete. Je prírodnou rezerváciou s rozlohou 17,3 ha a nájdete v nej vyše 1000 druhov zvierat, ktoré sú rozdelené do  tematických častí. V tesnej blízkosti ZOO stojí Holnemwolt Park, kde si vaše ratolesti okrem zvierat užijú aj atrakcie, ktoré boli prevzaté z pôvodného zábavného parku Vidámpark. (Momentálne v rekonštrukcii.)

Aquaworld - Najväčší krytý vodný komplex v strednej Európe, ktorý tvorí obrovská vodná kupola so šírkou 72m. Vo vnútri sa nachádza 15 bazénov, 11 šmýkačiek, saunový a detský svet a v lete aj pláž. Celý areál je plný sôch a vysunutých mostov, čo dodáva tomuto aquaparku neopakovateľnú atmosféru.

Palác zázrakov - Tento jedinečný projekt obsahuje desiatky interaktívnych exponátov pre deti ale aj dospelých. Môžete si tu ľahnúť na posteľ s klincami, bicyklovať po lane, či skákať ako na mesiaci. Deti sa zaujímavou formou naučia pochopiť rôzne zákonitosti prírody.

Tropikárium - V najväčšom morskom akváriu strednej európy s objemom 1,4 mil. litrov slanej vody plávajú okrem žralokov a rají aj iné druhy morských rýb. Nájdete tu desiatky akvárií a terárií s rôznymi druhmi rýb, hadov, morských a tropických živočíchov. Tropikárium sa nachádza v nákupnom centre Campora.

Detská železnica - Gyermekvasút premáva po rozľahlom parku hornatej časti Budy a poskytne vám nádherný výhľad na okolitú krajinu. K východzej stanici sa môžete dostať zubačkovou dráhou. Zaujímavosťou tejto úzkokoľajovej železničky je, že jej obsluhu tvoria výhradne deti vo veku 10-14 rokov, ktoré by chceli v budúcnosti pracovať pre Maďarské štátne železnice.