Chorvátsko - najkrajšie pláže

15.06.2020

Chorvátsko je veľmi obľúbenou a zároveň najnavštevovanejšou destináciou Slovákov. Jeho typické črty sú priezračné more, ostrovy a zátoky, jazerá a skalné útesy, borovicové lesy a starobylé mestečká. Dovolenka v Chorvátsku ponúka rušný život na prímorských promenádach, ale aj pokoj a relax v lone prírody, na ostrovoch, či v národných parkoch. 

Pre chorvátske pobrežie sú typické skalnaté a štrkové pláže, ale môžte tu nájsť aj pláže pieskové. Rozloha tohto prímorského štátu je viac ako 56-tisíc km² a má asi 4,3 milióna obyvateľov. Hlavným mestom je Zagreb, úradným jazykom chorváčtina a menou chorvátska kuna. Pozrite si desať najkrajších pláží a dovolenkových zákutí malebného Chorvátska. 


ZLATNI RAT - OSTROV BRAČ

Brač je vápencový ostrov s kamenistým terénom, turistom ponúka čisté more, nádhernú prírodu a mnoho kultúrnych pamiatok. Väčšina pobrežia je okruhliaková, s borovicovými porastami, no nájdete tu aj kamenisté, či betónové pláže. Brač ma trajektové spojenie so Splitom, Makarskou riviérou a Hvarom.

Zlatý mys v Bole je považovaný za najkrajšiu pláž Jadranu. Nájdete tu veľa reštaurácií, barov a diskoték, počas sezóny sa pripravte na množstvo turistov a tiež na vyššie ceny. Ubytovať sa môžete v modernom hoteli, ale aj v súkromnom domčeku, vile alebo apartmáne. Väčšie strediská poskytujú možnosti potápania a rôznych vodných športov, je obľúbeným miestom surferov.


ZRČE - OSTROV PAG

Pag je jedným z najdlhších ostrovov Jadranu. Nájdete tu malebné zátoky s nádhernými štrkovými plážami, hlavne v okolí Novalje. Pokiaľ máte chuť na dovolenku v súkromí, určite navštívte pláž Čista Plaža. Je to jedna z najkrajších pieskových pláží Chorvátska, s pozvoľným vstupom do mora, izolovaná od turistického ruchu. Ručica je pláž obklopená útesmi a skalami s horolezcami. Scenériu dopĺňajú stáda oviec, z ktorých mlieka sa vyrába "paški sir" - špecialita ostrova.

Zrče je najznámejšia pláž ostrova, nazývaná aj chorvátskou Ibizou. Nachádza sa asi 1,5 km od Novalje, odkiaľ sem premáva turistický vláčik. Je to platená, štrková pláž s pozvoľným vstupom do mora. Nájdete tu množstvo zábavy, v podobe toboganov, adrenalínových vodných športov, ale aj barov, plážových klubov a diskoték. Asi 2 km od nej sa nachádza pláž Katarelac, známa svojim liečivým bahnom.


BAŠKA - OSTROV KRK

Jedna z najväčších plážových oblastí Jadranu, považovaná za jeho korunný drahokam. Nájdete tu tridsať nádherných pláží, ktoré lemujú celé pobrežie pod skalnatým pohorím. Pieskové pláže, s pozvoľným vstupom do mora striedajú kamenisté pláže s hlbokou vodou. Niektoré sú opustené a dá sa na ne doplávať len loďkou po mori. Najväčšou je Vela plaža v centre mestečka, obklopená hotelmi, reštauráciami, barmi a apartmánmi.


RAJSKA PLAŽA - OSTROV RAB

Rab patrí medzi najkrajšie ostrovy Jadranu, s množstvom nádherných prírodných zákutí. Rajska plaža je 1,5 km dlhá piesková pláž, na poloostrove Lopar, s pozvoľným vstupom do mora. Je obľúbeným miestom dovolenky pre neplavcov aj rodiny s deťmi, keďže dno je plytké a pokryté jemným pieskom. V okolí nájdete niekoľko menších pláží a zátok.


ŠIBENICKÁ RIVIÉRA

V tejto oblasti sa nachádza niekoľko prímorských stredísk so štrkovými plážami. Najznámejším je rušné Vodice, nazývané aj chorvátskym Saint Tropez. Plava plaža je turisticky atraktívna oblasť s dobrým vybavením. Okrem toho tu nájdete aj niekoľko menších pláží a zátok. 

Jednou z najvyhľadávanejších oblastí Jadranu je Primošten, s krásnou prírodou a dobrým turistickým vybavením. Asi 6 km od starobylého mestečka Šibenik je hotelový komplex Solaris, so štrkovou plážou, aj upravenými betónovými plochami. V jeho blízkosti sa nachádzajú dva z najkrajších európskych národných parkov Kornati a Slapovi Krke.


RABAC - ISTRIA

Rabac patrí k vyhľadávaným dovolenkovým destináciám milovníkov nočnej zábavy a aktívnej dovolenky. Pláž je spojená s centrom dlhou promenádou, je obľúbeným miestom na surfovanie, potápanie a podmorské safari. Na dne mora tu leží množstvo stroskotaných lodí. Rabac je miesto plné malebných prírodných zákutí a nádherných skalnatých aj štrkových pláží.


MAKARSKÁ RIVIÉRA

Je známa svojimi plážami s hladkými bielymi kamienkami, ktoré pri vstupe do mora strieda štrkopieskový podklad. Borovicové lesy poskytujú dovolenkárom príjemný chládok. 

Táto oblasť je vhodná pre rodiny s deťmi, nájdete tu bohatú ponuku plážových atrakcií a v sezóne je plná turistov. Okrem veľkých a známych pláží ako sú Makarska, Tučepi, Drvenik, Živogošče a Podgora tu môžete nájsť aj pár opustených zátok.


TROGIRSKÁ RIVIÉRA

Starobylé mestečko Trogir, ležiace západne od Splitu, patrí k najvzácnejším architektonickým pamiatkam Dalmácie. Vo vzdialenosti 7 km stojí Hotelové centrum Medena so štrkovo - kamenistými plážami, lemovanými borovicami. Trogirskú riviéru tvorí množstvo malých zátok, oddelených skalnými stenami. 

Najznámejšie pláže sú Gornji Okrug, Donji Okrug a Slatina, posiate hrubším pieskom s malými kamienkami. S Trogirskou pevninou je mostami spojený ostrov Čiovo, ktorý ukrýva tiež množstvo menších zátok, vhodných na kúpanie.


OMIŠSKÁ RIVIÉRA

Mestečko Omiš leží pri ústí rieky Cetine a je známe svojimi kaňonmi. Mestská pláž má dĺžku takmer kilometer a je piesočná, s pozvoľným vstupom do mora. Priamo nad ňou sa nachádzajú reštaurácie, bary a obchodíky. V okolí mesta je niekoľko ďalších, štrkovo - kamenných aj pieskových pláži s romantickými zátokami.


OSTROV HVAR

Hvar je najväčším ostrovom v Jadranskom mori, jeho pobrežie je členité, plné nádherných zátok. Nájdete tu väčšinou skalnaté pláže, s upravenými plochami, na niektorých miestach štrkové, s pozvoľným vstupom do mora. Medzi najznámejšie mesta ostrova patrí Hvar, Jelsa a Stari Grad