Dubaj - mesto budúcnosti

22.01.2020

Dubaj to je najmodernejšie metro, najvyťaženejšie letisko, najdrahšie hotely a najväčšie stavby sveta. Mesto ktoré vyrástlo z púšte v rekordne krátkom čase je spojením moderného luxusu s pôvodnými tradíciami. Dubaj ohuruje svojou futuristickou architektúrou, poburujúcim luxusom a megalomanskými zábavnými komplexmi, aké nikde inde nenájdete. Je to mesto rekordov a nikdy nekončiacej zábavy, v ktorom sa určite nebudete nudiť.

Dubaj je moderná metropola, ležiaca na pobreží Perzského zálivu a zároveň hlavné mesto rovnomenného emirátu. Má 1,6 milióna obyvateľov a panovníka, ktorého sídlom je hlavné mesto SAE (Spojených arabských emirátov) Abú Dhabi. Emirát Dubaj je druhým najväčším a najdôležitejším z federácie siedmich arabských emirátov (3,1 milióna obyvateľov). V roku 2009 vyrástlo v Dubaji niekoľko stoviek mrakodrapov, ktoré nasledovali tri ostrovné komplexy. Medzi najznámejšie projekty patrí Palm Islands a najdrahší hotel sveta Burj Al Arab. 


CESTOVANIE DO DUBAJA

Keďže je Dubaj mesto, ktoré vyrástlo v púšti, sú pre neho typické veľmi vysoké teploty počas celého roka. V letných mesiacoch teplota v metropole presahuje hranicu 40°C. Zrážky sa vyskytujú len sporadicky, aj to najmä počas prvých troch mesiacov v roku, kedy teplota klesá na 15°C.  Najvhodnejším obdobím na návštevu tejto metropoly sú jesenné, prípadne zimné mesiace, keď sa teplota u nás pohybuje okolo nuly a v Dubaji je stále príjemných 25-30°C.

Obyvateľstvo Dubaja tvoria predovšetkým prisťahovalci pochádzajúci z Indie, Pakistanu, Bangladéša, či Filipín. V rokoch 1968 až 1975 stúpol počet obyvateľov mesta o 300%. Cudzinci tu žijú s pracovným povolením, bez ktorého musia mesto do 30 dní opustiť, preto je tu takmer nulová nezamestnanosť a nízka kriminalita. Dubaj má iba 15 km vlastných pláží, zvyšných 1500 km pribudlo vybudovaním umelých ostrovov. Väčšina peňazí do Dubaja plynie z obchodu a služieb. Výnosy z ťažby ropy a zemného plynu tvoria len 6% príjmov rozpočtu. 

Dubajské metro je najdlhšie plnoautomatizované metro na svete. Väčšina jeho trasy vedie nad zemou a poskytuje zaujímavé výhľady na panorámu mesta. Dopravu v Dubaji zabezpečujú aj autobusy, značenie zastávok je v arabčine aj v angličtine. Medzi jednotlivými mestami jazdia pohodlné minibusy, ktoré sú lacnejšou alternatívou taxíkov. Centrá miest a medzinárodné letiská sú prepojené kyvadlovou autobusovou dopravou.


ZAUJÍMAVOSTI V DUBAJI

Burj Khalifa - Najvyššia veža na svete (828 m) ponúka jedinečný výhľad na celé mesto aj blízku púšť. Na vyhliadku vo výške 424 m sa vyveziete rýchlovýťahom a môžete pozorovať okolie špeciálnymi ďalekohľadmi v rôznych časoch a obdobiach.

Dubai Fountain - Najväčšia tancujúca fontána na svete stojí v umelo vybudovanom jazere Burj Khalifa Lake a svoju šou predvádza vždy večer každú pol hodinu. Prúd vody vytryskuje do výšky 150 metrov a osvetľuje ju až 6600 svetiel.

Palm Jumeirah - Jeden z najväčších umelo vytvorených ostrovov na svete. Stoja na ňom najluxusnejšie hotely sveta a s pevninou ho spája jednokoľajová električka. 

Burj Al Arab - Najdrahší hotel sveta, známy aj ako plachetnica, má výšku 321 metrov a stojí na umelo vybudovanom palmovom ostrove. Noc v najluxusnejšej suite stojí okolo 15-tisíc dolárov. Hostia si okrem neuveriteľného luxusu môžu užiť vyhliadku z kaviarne alebo večeru v podmorskej reštaurácii.

Dubai Mall - Nákupné centrum, v ktorm nájdete okrem 1200 obchodov a 150 reštaurácií aj klzisko, vodopád, tematický park, veľké akvárium či podvodnú zoo so 140 druhmi morských živočíchov.

Mall of The Emirates - Nákupné centrum, ktorého súčasťou je lyžiarsky areál Ski Dubaj s piatimi traťami rôznej náročnosti, zónou pre snowboardistov, lanovkou a vlekom. Snehový areál pokrýva asi 6000 ton snehu.

Aquaventure - Vodný park na ploche 17 hektárov ponúka neuveriteľné vodné zábavky pre celú rodinu. Okrem nespočetného množstva atrakcií sa tu nachádza jedna z najkrajších dubajských pláží, bazény, zátoky s umelými vlnami a spleť vodných kanálov, ktoré vás dovezú ku všetkým atrakciám. Neopakovateľným zážitkom je možnosť plávania s delfínmi.

Wild Wadi - Ďalší aquapark sa nachádza medzi hotelmi Burj Al Arab a Jumeirah Beach Hotel. Nájdete tu niekoľko bazénov, tobogánov, vodopád, či simulátor surfovania.

IMG World od Adventures - Zábavný park pribudol v roku 2016 a má rozlohu 28 futbalových ihrísk. Deti v ňom vstúpia do nazabudnuteľného interaktívneho sveta komixových postavičiek.

Legoland Dubaj - Zábavný park z lego kociek zaujme každého malého návštevníka. Po tom, ako sa deti vyšantia v lego krajine, môžu navštíviť legoland aquapark a pokračovať v zábave.

Deira - Staršia štvrť Dubaja, kde nahliadnete do života pôvodných obyvateľov. Môžete sa sem preplaviť drevenou loďkou Abra a obdivovať jedinečný trh s korením, zlatom a textilom. 

Abu Dhabi - Hlavné mesto SAE ponúka niekoľko zaujímavostí, ktoré by ste pri návšteve Dubaja určite nemali vynechať:

Sheikh Zayed Grand Mosque Center - Jedna z najväčších mešít na svete. Stavba je obložená bielym mramorom a jej steny zdobí perleť, polodrahokamy a zlato. Nachádza sa tu najväčší koberec na svete s rozlohou 500 m2 a luster s váhou 12 ton, zdobený miliónmi kryštáľov od Swarovského.

Ferrari World - Najväčší krytý zábavný park na svete s rozlohou 200 000 m2 a najrýchlejšou horskou dráhou na svete (240 km/hod.), či realistickým simulátorom formule F1.