Hong Kong - Ázijský tiger

15.03.2017

Hong Kong je jednou z dvoch samostatných administratívnych oblastí Číny, pričom sa drží princípu "jedna krajina, dva systémy". Základ jeho ekonomiky tvorí zahraničný obchod, finančné operácie a export, vďaka čomu patrí k "mladým tigrom Ázie" s vysokou životnou úrovňou obyvateľstva. Tento mestský štát sa rozvíja závratnou rýchlosťou a patrí k najmodernejším a najbohatším mestám sveta. Hong Kong je nazývaný aj výkladnou skriňou Ázie a turistov láka jedinečnými pamiatkami aj výdobytkami moderných technológií. Rozloha Hong Kongu je 1104 km² a má viac ako 7 miliónov obyvateľov.

Kto čaká mesto plné modernej architektúry a mohutných mrakodrapov, môže zostať prekvapený. Uprostred mestskej výstavby Hong Kongu vyrastajú živé oázy rastlín a jazierok, pobrežné časti tvoria umelé ostrovčeky. Nájdete tu veľa parkov s historickými pagodami a lotosovými jazierkami, tradičné čínske záhrady, park delfínov, aj múzeum čaju. Určite vás uchváti návšteva večne otvorených trhov s čerstvými potravinami, výhľad na mesto z hory Victoria Peak, trhy kvetov, či preteky dračích lodí.

Najrozšírenejšie náboženstvo Hong Kongu - budhizmus má základňu na ostrove Lantau. V kláštore Po Lin sa tu nachádza najväčšia socha sediaceho Budhu. Napriek hustej zaľudnenosti sa mesto teší veľkej obľube turistov. Hoci k ostatným Číňanom sú obyvatelia odmeraní, k turistom sa správajú prívetivo a ochotne pomôžu či poradia. Dovolenkovým centrom je poloostrov Kowloon, plnýubytovacích zariadení a turistických atrakcií. Okrem múzeí, kláštorov a palácov sa tu nachádza aj obľúbený detský park Disneyland.

Na vstup do Hong Kongu vám postačí cestovný pas, pri pobyte kratšom ako 90 dní víza nepotrebujete. Pred cestou sa odporúča zaočkovať proti hepatitíde A a B, prípadne brušnému týfusu. Hong Kong má kvalitne vybudovanú infraštruktúru, návšteva rôznych pamiatok by tak nemal byť problém. Ubytovanie nájdete pomerne jednoducho, pripravte sa však na vysoké ceny. Tie sa odporúča zjednávať, a to nielen pri ubytovaní, ale aj v reštauráciách a obchodoch. V uliciach Hong Kongu kúpite takmer všetko, populárne sú najmä napodobeniny značkových výrobkov, v mnohých prípadoch však platí, že cena nemusí vždy zodpovedať kvalite.


ZAUJÍMAVOSTI V HONG KONGU

Poloostrov Kowloon - turistické centrum mesta, plné hotelov, obchodov a reštaurácií. Medzi zaujímavé pamiatky patrí Kowloonský park, hodinová veža, múzeum histórie, múzeum umenia, vesmírne múzeum, ženský kláštor Chi Lin a chrám Wong Tai Sin.

Ostrov Lantau - známy je najväčšou sochou Budhu na svete, ktorá sa nachádza v kláštore Po Lin. Na ostrov sa môžete zviezť lanovkou so sklenenou podlahou a pozorovať tak mesto z vtáčej perspektívy. Dominantou ostrova je Ngong Ping Piazza, ktoré prepája najväčšie pamiatky ostrova so spleťou čínskych záhrad a parkov.

Victoria Peak ponúka neopakovateľný výhľad na celé mesto ako na dlani.

Ostrov Lamma - tento ostrov je symbolom alternatívneho spôsobu života. Na rozdiel od centra Hong Kongu je pokojným miestom s nespočetnými prírodnými scenériami. Turistické chodníčky s nádhernými výhľadmi, rybárske osady a čisté more sú lákadlom pre domácich aj turistov. 

Avenue of Stars podľa vzoru Holywoodského chodníka slávy, sa nachádza na pobreží pozdĺž prístavu Victoria.

Disneyland Hong Kong - najväčší zábavný park pre deti, plný atrakcií a rozprávkových aj filmových postáv.

Ocean Park - unikátny morský a zábavný park, ktorý v sebe spája zážitok a zábavu pre všetky vekové kategórie.

Ladies market - najväčšia nákupná ulica Hong Kongu, kde kúpite takmer všetko, ak viete dobre vyjednávať.