Island - krajina ohňa a ľadu

18.07.2017

Islandská republika je ostrovný štát neďaleko Grónska, považovaný za súčasť Európy - Škandinávie. Má najviac termálnych prameňov na Zemi - asi 7000 a 800 geotermálnych oblastí. Vo vnútrozemí sa nachádzajú lávové polia, pohoria a ľadovce, brehy ostrova sú obmývané Golfským prúdom, ktorý výrazne ovplyvňuje tunajšie počasie.

Severská príroda je tu drsná a fascinujúca zároveň, počet turistov každým rokom stúpa. Island je nazývaný "ostrovom ohňa a ľadu", nájdete tu veľké množstvo činných vulkánov, termálnych prameňov a gejzírov, ale aj ľadovcových riek, jazier a národných parkov. Tento výnimočný ostrov vám ponúkne jedinečné prírodné krásy, aké nenájdete nikde inde na svete. Rozloha Islandu je 103-tisíc km² a žije tu takmer 300-tisíc obyvateľov.

Podnebie Islandu ovplyvňuje Golfský prúd, zimy na pobreží sú mierne a letá chladné, vietor fúka skoro stále. V strede ostrova je takmer polárne podnebie, veľká oblačnosť a hmla trvá viac ako polovicu roka. Pobrežie je, najmä na severe, členité, s množstvom fjordov. Povrch ostrova je sopečný, náhorné plošiny sú väčšinou bez vegetácie, asi desatinu plochy pokrývajú ľadovce. Medzi najväčšie zaujímavosti patrí národný park Pingvellir, jedinečné jazero Mývatn, najväčší ľadovec Vatnajökull, vodopád Gullfoss a gejzír Strokkur

Na ostrove nenájdete žiadne žaby ani plazy, zato tu však žije viac ako 240 druhov vtákov a v mori pláva okolo 15 druhov veľrýb. Pred osídlením ostrova tu bola jediným cicavcom polárna líška, neskôr boli dovezené poníky a ovce.

Island má najviac termálnych prameňov na Zemi

Väčšinu obyvateľov tvoria Islanďania germánskeho pôvodu, v posledných rokoch k nim pribúda veľa prisťahovalcov. Ostrov je závislý od zahraničného obchodu, hlavne v dovoze potravín, dôležitým odvetvím je rybolov. Miestni obyvatelia vo veľkej miere využívajú horúce pramene na vykurovanie. Aj verejné kúpaliská sú vyhrievané geotermálnou energiou, pozor však na miestne zvyklosti. Domáci považujú za veľký prehrešok vstup do kúpeľov bez dôkladného osprchovania.

Najväčšie atrakcie pre turistov sú plavby loďou s pozorovaním veľrýb, nočné výlety za polárnou žiarou a túry na ľadovec. K ďalším zaujímavostiam patria skanzeny s chalúpkami obrastenými machom, bahenná sopka a síra v Námaskarde a jazero sopečného pôvodu Vítí.

Pri ceste na Island vám postačí cestovný pas, ten však musí byť platný aj tri mesiace od výstupu z krajiny. Najvhodnejším dopravným prostriedkom pri prehliadke ostrova je auto, ktoré si tu môžete požičať. Pozor však na islandské cesty, málo z nich má asfaltový povrch. Na niektorých je nutné použiť auto s vyšším podvozkom, prípadne náhonom na všetky štyri kolesá. Diaľnica na Islande neexistuje, jediná štvorprúdová cesta je v Rejkjavíku a jeho okolí. Cesty mimo hlavného mesta sú väčšinou prázdne.

Čo sa týka cien, Island je známy tým, že ich má "astronomické", bez ohľadu na to, či ide o jedlo alebo ubytovanie. Takmer na všetkých obchodných miestach je možné používať platobnú kartu, niekde je to dokonca nutné, takže nie je potrebné mať so sebou hotovosť. Ubytovať sa môžete v miestnom hoteli alebo penzióne, prípadne využiť množstvo kempov na stanovanie. 


ISLAND - ZAUJÍMAVOSTI

Golden Circle - asi 300 km dlhá turistická trasa, vedúca z Rejkjavíku, cez najväčšie Islandské zaujímavosti - N.P. Pingvellir, vodopád Gulfoss, geotermálna oblasť Haukadalur s gejzírmi Geysir a Stokkur, sopečné jazero Kerid, skleníková dedina Hveragerdi, katedrála Skálholt, geotermálne elektrárne Nesjavellir a Hellisheidarvirkjun.

N.P. Pingvellir - súčasť svetového dedičstva UNESCO, jedno z najobľúbenejších miest na Islande, nachádza sa tu najväčšie prírodné jazero ostrova - Pingvallavatn.

Mývatn - jazero v aktívnej sopečnej oblasti, prírodná rezervácia s množstvom vodného vtáctva.

Vatnajökull - najväčší ľadovec Islandu a druhý najväčší v Európe, s plochou 8100 km².

Strokkur - jeden z najznámejších gejzírov ostrova, v oblasti Haukadalur , vytryskuje každých 8-10 minút do výšky 15-40 m. 

Gullfoss - unikátny Islandský vodopád, jeden z najkrajších na Zemi, jeho výška dosahuje až 30 m.

Reykjavík - najsevernejšie ležiace hlavné mesto Európy, žije tu takmer 2/3 obyvateľstva Islandu. Okrem množstva tradičných stavieb, reštaurácií a barov so živou hudbou môžete navštíviť napr. Národné múzeum, prírodné múzeum Árbaejarsafn, kostol Hallgrímskirkja vyhliadku Perlan, alebo prezidentskú rezidenciu Álftanes. Asi 20 km od mesta sa nachádza geotermálne kúpalisko s liečivými účinkami Blue Lagoon.

Fontana - prírodné kúpele pri jazere Laugarvatn.

Glaumbaer - dedinka s machovými domčekmi.

Djúpalónssandur- piesočná pláž pri Driftviku, kde si môžete vyskúšať silu dvíhaním kameňov Steintok.