Južná Kórea - Ázijský zázrak

14.02.2020

Kórejská republika (hovorovo označovaná ako Južná Kórea) je štát ležiaci na juhu Kórejského polostrova, patrí k nej aj približne 3-tisíc ostrovov. Hlavným mestom je Soul, najbližšími štátmi sú Japonsko, Čína a Rusko. Hranicu so Severnou Kóreou tvorí demilitarizovaná zóna - pás zeme dlhý 248 km a široký 4 km, ktorý rozdeľuje Kórejský polostrov na dve časti. Ide o nastráženejšiu a nejnepriechodnejšiu hranicu na svete.

Kórejská republika je s počtom 51,4 milióna obyvateľov a hustotou zaľudnenia 507 ľudí na kilometer štvorcový jednou z najľudnatejších a najhustejšie obývaných krajín sveta. Označuje sa ako jeden z Ázijských tigrov, teda krajín, ktoré za posledné roky prešli navjýraznejšími spoločenskými zmenami. Pôvodne poľnohospodárska krajina z 50-tych rokov 20-teho storočia sa za posledných 52 rokov zmenila na vysoko urbanizovanú a priemyselnú krajinu.

Až 99% obyvateľov tvoria Kórejčania. Takmer polovica z nich sa nehlási k žiadnemu náboženstvu, štvrtina obyvateľov sa hlási ku kresťanstvu a štvrtina k budhizmu.

PODNEBIE V KÓREI

Kórejská republika, ktorá je súčasťou východoázijského monzúnového regiónu má štyri ročné obdobia. Letá sú krátke, horúce a vlhké, zimy sú dlhé a chladné. Priemerná teplota v lete dosahuje 25° C, niekedy sa vyšplhá až na 35° C. Najteplejší mesiac je august, najchladnejší január. Teploty v zime klesajú od 5 °C na juhu a až do mínus 21 °C na severe.

Sneží tu hlavne vo vysokohorských oblastiach. Letný monzún prináša v júli a v auguste obdobie dažďov. V krajine spadne ročne priemerne 1200 mm zrážok. V lete spadne až 60% ročných zrážok, v zime je to iba 10 %. Relatívna vlhkosť vzduchu býva najväčšia v júli, kedy dosahuje priemerne 80-90%. Jar a jeseň sú najpríjemnejšími obdobiami na návštevu tejto krajiny.


CESTOVANIE DO KÓREI

Na vstup do Južnej Kórei vám postačí platný cestovný pas. Odporúča sa, aby jeho platnosť bola aspoň šesť mesiacov po ukončení pobytu v krajine. Pri pobyte do 90 dní nepotrebujete víza, čo však neznamená automatické právo vstupu na územie štátu. To vám môže byť v individuálych prípadoch zamietnuté. Všetci návštevníci Južnej Kórei vo veku nad 17 rokov sú v súlade s bezpečnostnými predpismi povinní podrobiť sa povinnému snímaniu odtlačkov prstov a foteniu tváre

ZAUJÍMAVOSTI V KÓREI

Pri návšteve Južnej Kórei si nenechajte ujsť ostrov Jeju zaradený medzi 7 novodobých prírodných divov sveta s vulkánom Seongsan, dedinku Darangee, most Gwang-An, soľnú farmu Jeungdo, čajové terasy v Boseongu alebo chrám Bulguksa.

Soul je hlavným mesto Kórejskej republiky a patrí medzi najväčšie mestá sveta. Tiež patrí k mestám s najnižšou kriminalitou na svete. Miestne metro prepraví denne viac ako 8 miliónov ľudí, väčšina vozov je vybavená vyhrievanými sedadlami a digitálnymi obrazovkami.

Turisticky najzaujímavejšie miesta sú paláce Gyeongbokgung a Changdeokgung, námestie Gwanghwamun, dedinka Bukcheon s tradičnými kórejskými domami hanok, tradičný trh Namdaemun, Kórejské Národné Múzeum, budhistický chrám Jogyesa a národný park Bukhansan.