Kambodža - Ázijský drahokam

18.10.2018

Kambodžské kráľovstvo je štát v juhovýchodnej Ázii, ležiaci na poloostrove Zadná India. Krajina je poznačená genocídnou občianskou vojnou, v dôsledku čoho patrí k najchudobnejším v regióne. Prírodnou dominantou Kambodže je rieka Mekong a jazero Tonlé Sap, dôležitý zdroj rybolovu. Väčšinu územia tvoria nížiny posiate ryžovými políčkami, pohoria sú iba na hraniciach. 

Medzi skutočné skvosty tejto chudobnej krajiny patrí Angkor - najväčšia náboženská stavba sveta magicky zasadená v divokej prírode. Mohutné korene starých stromov obopínajú časti tohto úchvatného komplexu, aký nenájdete nikde inde na Zemi. Rozloha Kambodže je 181-tisíc km² a má 15 miliónov obyvateľov.

Kambodža je veľmi chudobná a odkázaná na zahraničnú pomoc. Je tu vysoká miera negramotnosti, kriminality, korupcie a prostitúcie. Vyše 30% obyvateľov trpí podvýživou. Hlavným zdrojom príjmu je poľnohospodárstvo, odevný priemysel a turizmus, ktorý sa vzmáha najmä v posledných rokoch. 

Podnebie Kambodže je vlhké, tropické, až monzúnové, priemerná teplota dosahuje 27°C. V dôsledku nízkej nadmorskej výšky a masívneho odlesňovania v minulosti, krajinu sužujú časté záplavy. Tonlé Sap je najväčším sladkovodným jazerom juhovýchodnej Ázie a spolu s riekou Mekong tvorí prírodnú dominantu krajiny. Jazero s hnedou vodou je plné usilovných rybárov na člnoch a chatrčí, v ktorých žijú miestni obyvatelia. Väčšina z nich nemá žiadny majetok, napriek tomu sú však milí a priateľskí. 90% obyvateľstva tvoria Kméri, okrem ktorých tu žije niekoľko etnických skupín, hlavným náboženstvom je Budhizmus.

Najväčšou dominantou tejto krajiny a nepochybne aj na svete je chrámový komplex Angkor, často označovaný aj ako ôsmy div sveta. Ten pozostáva z približne dvesto chrámov, na ploche niekoľko kilometrov štvorcových, takže na jeho prehliadku si treba vyčleniť minimálne jeden deň. Angkor bol v 12. storočí hlavným mestom ríše Kmérov a s miliónom obyvateľom aj najväčším mestom na svete. Najznámejším a najzachovalejším je chrám Angkor Wat, ktorý je zároveň aj symbolom Kambodže.

Angkor leží v blízkosti Siem Reap - mesta s medzinárodným letiskom, plným reštaurácií, barov a obchodov so suvenírmi. Ceny sú tu na naše pomery nízke, napriek tomu sa však odporúča zjednávať. Väčšina ciest v Kambodži mimo väčších miest je vo veľmi zlom stave, sú prašné a bez asfaltového povrchu, najbežnejším spôsobom dopravy je tu hromadné taxi.

CESTOVANIE DO KAMBODŽE

Na vstup do Kambodže potrebujete cestovný pas s platnosťou tri mesiace po termíne odchodu. Musíte mať tiež vízum, ktoré platí 30 dní a je možné oň požiadať na letisku po príchode do krajiny. Pred návštevou sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A a B, týfusu a cholere. Kambodža patrí medzi krajiny s výskytom malárie a rozšíreným vírusom HIV. Lekárska starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni, lieky sú drahé a nemocnice nemajú potrebné vybavenie.

Odporúča sa dodržiavať niektoré miestne zvyklosti, napr. na verejnosti neprejavovať zlosť, či náklonnosť k ženám, pred vstupom do chrámov sa vyzuť a nenosiť príliš vyzývavé oblečenie. Kambodža patrí k najviac zamínovaným územiam na svete, preto sa neodporúča návšteva odľahlých miest bez sprievodcu. Turistické destinácie sú bezpečné. Ubytovať sa možno v hoteloch, ktoré sú však dosť drahé, prípadne v lacnejších ubytovniach. Najvhodnejší spôsob dopravy po meste je motocykel, ktorý vám požičajú vo väčšine ubytovacích zariadení.

KAMBODŽA - ZAUJÍMAVOSTI

Archeologický park Angkor - jedna z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok a archeologických nálezísk juhovýchodnej Ázie. Na ploche niekoľko kilometrov štvorcových sa nachádza viac ako dvesto chrámov, ktorým vládne Angkor Wat.

Phnom Penh - hlavné a najväčšie mesto Kambodže, politické, hospodárske a kultúrne centrum krajiny. Vďaka množstvu kmérskych a francúzskych architektonických pamiatok je obľúbeným turistickým cieľom.

Sihanoukville - plážový rezort s bielym pieskom a tyrkysovým morom, pre milovníkov oddychu, šnorchlovania a potápania.

Mondulkiri - oblasť plná prírodných krás - hustých lesov, zelených kopcov a priezračných vodopádov. Pokojné mestečko v horách, vzdialené od turistického ruchu je ukážkou tradičného spôsobu života.

Rattanakiri - provincia na hraniciach s Vietnamom, s prírodnými zaujímavosťami a tradičným spôsobom života.

Kampot - malé pobrežné mestečko, s mnohými zaujímavosťami.

Kratie - mestečko na rieke Mekong, kde žije vzácny druh delfínov, s ukážkami francúzskej a kmérskej architektúry.

Kampong Thom - oblasť s množstvom exotických jazier, lesov a starovekých chrámov, je súčasťou Tonlé Sap prírodnej rezervácie.

Battamang - druhé najväčšie mesto Kambodže, plné chrámov a architektonických skvostov.

Preah Vihear Temple - slávny kmérsky chrám, postavený v horách na hraniciach s Thajskom, zapísaný do zoznamu UNESCO.

Kirirom N.P. - národný park v provincii Kampong Speu, s rozlohou viac ako 35 000 ha, plný prírodných krás a nádherných vodopádov.

Banteay Chhmar Temple - chrámový komplex, jeden z najzaujímavejších pozostatkov kmérskej ríše.