Kuba - perla Karibiku

11.06.2019

Kubánska republika je najväčším a najzaujímavejším ostrovom Karibiku. Je krajinou tropickej zelene a miešaných nápojov, hudby a tanca, kubánskeho rumu a cigár, historických pamiatok a automobilov, ale aj nádherných pláží a priezračného mora. Kuba je miesto, ktoré vás vtiahne do svojej nevšednej atmosféry a nakazí vás svojim kľudom a pohodou.

Kuba - to je koloniálna magická Havana, pokojné údolie Viňales a pamiatky v Trinidade, ale aj nezabudnuteľná pláž Varadero. Ostrov, ktorý bol kedysi legendou. Miesto, ktoré si vďaka svojej izolácii zachovalo atmosféru odlišnú od vonkajšieho sveta. Krajina priateľských ľudí, ktorí napriek neľahkej minulosti nestratili úsmev na tvári. Ak raz navštívite Kubu, budete sa sem chcieť vrátiť znova. Kuba má rozlohu 110 860 km² a žije tu 11-miliónov obyvateľov.

Kuba má významnú geografickú polohu a ovláda značnú časť amerického stredomoria. Hlavné a najväčšie mesto Havana je oddelené od Floridy len 180 km širokým Floridským prielivom. Od ostrova Haiti ju oddeľuje 77 km široký prieliv Paso de los Vientos a od Bahamských ostrovov Bahamský prieliv. Kuba je najväčší ostrov Veľkých Antíl a okrem toho ju tvorí 1600 ostrovčekov rôznych veľkostí. Dĺžka pobrežia je 3500 km. Najbližšími susedmi Kuby sú okrem Bahám, USA a Haiti, aj Jamajka, Kajmanie ostrovy a Mexiko.

Povrch Kuby je mierne zvlnená pahorkatina. Najvyšším vrchom je Pico Tarquíno (1974 m.n.m), najdlhšou riekou Canto (250 km). Priemerná teplota je 27 °C v najteplejšom mesiaci - júli a 23°C v najchladnejšom januári. Podnebie Kuby je tropické, s obdobiami dažďov, ktoré trvajú od mája do októbra, najsuchším mesiacom je február. Najviac zavlažované je východné pobrežie, kde vlhkosť vzduchu dosahuje 70 - 80%. Severozápadnú časť postihujú asi 10 krát ročne víchrice a hurikány z Karibského mora.

Kuba je najzaujímavejším ostrovom Karibiku

V 30. rokoch 20. storočia bola Kuba jednou z najbohatších latinskoamerických krajín. Keď sa však k moci dostala revolučná vláda Fidela Castra, presadila socialistický experiment. V súčasnosti veľa obyvateľov Kuby trpí chudobou. Ekonomika je riadená štátom, USA na ňu uvalilo politické a ekonomické embargo. Predtým bolo dôležitým zdrojom príjmov poľnohospodárstvo. Kuba patrila medzi najväčších pestovateľov cukrovej trstiny, z ktorej sa vyrába aj známy kubánsky rum. Okrem rumu sa vyvážajú citrusy, cigary a káva. Krajina má veľké zdroje nerastných surovín, nemá však zdroje energie a palivá.

Pri cestovaní na Kubu budete potrebovať cestovný pas, platný šesť mesiacov po termíne návratu a víza. Tie vám zabezpečí cestovná kancelária, ak cestujete na vlastnú päsť, musíte si ich vybaviť sami. Okrem toho musíte mať pred cestou uzatvorené cestovné poistenie na dĺžku pobytu. Povolenie na vstup do krajiny si uschovajte, budete ho potrebovať aj pri ceste späť. Zakázané je vyvážať miestnu menu a cigary vo veľkom množstve.

Kuba patrí medzi pomerne bezpečné krajiny, Kubánci sú temperamentní a pohostinní, napriek tomu sa odporúča cestovať minimálne vo dvojici. Je vhodné zabezpečiť si dobrého sprievodcu. Zdravotná starostlivosť je v súkromných zariadeniach na dobrej úrovni. Turisti si ju hradia sami, preto je dôležité mať kvalitné cestovné poistenie. Na ostrove je možné platiť iba kubánskym pesom. Pred vycestovaním sa odporúča zaočkovať proti hepatitíde, pri pobyte mimo turistických centier sú vhodné aj ďalšie očkovania. Pozor na vodu, tá sa odporúča piť výhradne balená!

Hotely sú na dobrej úrovni, nachádzajú sa vo väčších mestách, ceny za ubytovanie sú relatívne nízke. Mimo turistickej sezóny je väčšina hotelov mimo prevádzky. Na jazdu autom je potrebné mať medzinárodný vodičský preukaz a miestne povolenie. Nájdete tu niekoľko požičovní automobilov.

Hlavné cesty sú v prijateľnom stave, vedľajšie sú väčšinou neudržiavané. Najrozšírenejšia je autobusová doprava. Je lacná a spoľahlivá, väčšina autobusov však býva preplnená. Vlaková doprava je málo rozvinutá, letiská sú len vo väčších mestách. Miestna kuchyňa je známa mnohými špecialitami. Odporúčame ochutnať morské špeciality, marinované grilované mäso, ale aj kubánsku kávu či miešané drinky s kubánskym rumom.


ZAUJÍMAVOSTI NA KUBE

Havana - hlavné mesto, významný prístav a obchodné centrum Kuby. Vďaka svojmu historickému centru a magickej atmosfére sa považuje za jedno z najkrajších miest Latinskej Ameriky. Medzi najnavštevovanejšie patrí stará časť mesta Old Havana s množstvom pamiatok, promenáda Malecón, Plaze Viejaa, Plaza de la Catedral a fabrika na výrobu cigár. Okrem pamiatok a múzeí môžete navštíviť nočné bary, či kabarety, kde sa podáva kubánsky rum a tancuje salsa.

Piňar del Rioa údolie Viňales -miesto, kde nájdete tú najkrajšiu prírodu, vzdialenú od rušného centra veľkomesta. Tu môžete vidieť nádherné vápencové jaskyne, spoznať, kde sa pestuje najlepší tabak na svete a ako sa ručne šúľajú kubánske cigary. Murales de la Prehistoria je turistická atrakcia s maľbami dinosaurou na skalách.

Trinidad - mesto plné múzeí a úchvatných pamiatok ako Plaza Mayor a katedrála Parroquial de la Santísima. Pre milovníkov suvenírov sú k dispozícii miestne obchodíky a trhy, pre chvíle oddychu zas pláž Playa Ancon.

Varadero - jedna z najznámejších a najkrajších plážových oblastí, s dĺžkou viac ako 20 km. Azúrové more a jemný piesok, tropické slnko a oddych v tieni paliem je to najlepšie miesto na dovolenku a relax.

Ďalšími miestami, ktoré sa na Kube oplatí navštíviť sú: druhé najväčšie mesto Santiago de Kuba, historické mesto Cienfugeos, mestá Camaguey, Las Tunas, Holguin, oblasť Villa Clara, Granma, Guantanámo a súostrovie Jardinos del Rei.