Kúpaliská a aquaparky II.

19.07.2020

Slovensko je nesmierne bohaté na geotermálne vrty, až 87% z nich sa využíva na rekreačné účely. Objavte aj vy vodné svety našich termálnych kúpalísk a aquaparkov. V druhej časti nášho zoznamu nájdete tie, ktoré sa nachádzajú v Banskobystrickom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.


BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ

Holidaypark Kováčová - celoročný aquapark vznikol na mieste pôvodného termálneho kúpaliska. Termálna voda je tu známa svojimi liečivými účinkami na pohybové ústrojenstvo. Počas celého roka sú návštevníkom k dispozícii vnútorné bazény s teplou vodou od 32 do 36 °C. Celoročné vonkajšie bazény s teplotou vody do 38 °C sú k dispozícii počas predĺženej letnej sezóny. V bazénoch sú umiestnené chrliče, vodné trysky, vzduchový gejzír a whirlpool, vo vnútornej časti je tobogan so svetelnými a zvukovými efektami. V letných mesiacoch sú prístupné stravovacie zariadenia a ihriská.

Vodný raj Vyhne - termálne kúpalisko sa nachádza na mieste bývalých kúpeľov, v krásnej prírode Štiavnických vrchov. Návštevníkom poskytuje počas celého roka zábavu, odpočinok, aj pohodu v liečivej termálnej vode s vysokým obsahom železa a teplotou do 36,5 °C. V areáli kúpaliska sú štyri bazény a tobogan,wellness centrum a niekoľko ihrísk a športovísk.

Aquathermal Strehová - celoročné termálne kúpalisko v okrese Veľký Krtíš. Počas letnej sezóny je k dispozícii 6 bazénov s rôznymi atrakciami - detský tobogan, šmýkačky, vodný hríb a vírivky pre dospelých. V zimných mesiacoch sú prístupné tri vnútorné bazény, napúšťané termálnou vodou z vrtu s teplotou 36 °C. Súčasťou kúpaliska je aj wellness centrum.

Kúpalisko Dudinka- kúpalisko sa nachádza v blízkosti kúpeľov Dudince, v oblasti s mimoriadne teplou klímou. Návštevníkom sú k dispozícii 4 bazény s vodnými atrakciami - tobogan, rodinná šmýkačka, vodné trysky a divoká voda. Sedací bazén v areáli kúpaliska je napĺňaný liečivou minerálnou vodou, ktorá má priaznivé účinky na nervový a srdcovo - cievny systém. K dispozícii sú tiež ihriská a stravovacie zariadenia.

Ďalšie termálne kúpaliská v Banskobystrickom kraji: Vodný svet - kúpele Číž, Rekreačný areál Predná Hora, Aqualand Banská Bystrica a Termálne kúpalisko Sliač.


ŽILINSKÝ KRAJ

Aquapark Tatralandia - najväčší celoročný areál vodnej zábavy s ubytovaním na Slovensku. V 14 bazénoch so slanou, termálnou aj čírou vodou, s teplotou do 36°C, si užijú zábavu a oddych deti aj dospelí. 26 toboganov a šmýkačiek rôznej náročnosti zabaví rodiny s deťmi, aj adrenalínových nadšencov. Súčasťou komplexu je prímorský raj Tropical Paradise, letný Funpark, ubytovací kompex Holiday Village a adrenalínová atrakcia Superfly. Samozrejmosťou sú sauny, športoviská a stravovacie zariadenia.

Gino Paradise Bešeňová - celoročný vodný raj ponúka návštevníkom 20 bazénov, 15 toboganov a šmýkačiek, wellness a spa, ubytovacie a stravovacie zariadenia priamo v areáli. Aquapark poskytuje relax v geotermálnych aj čírych bazénoch, plávanie v morských vlnách, aj adrenalín na najdlhších a najrýchlejších toboganoch na Slovensku. Wellness centrum ponúka sauny, masážne sprchy, Kneippov kúpeľ, whirlpool a tepidárium.

Aquapark Thermal Oravice - je vybudovaný v krásnom prostredí Oravy, pri poľských hraniciach. Termálna voda je tu vysoko mineralizovaná, s vysokým obsahom železa a využíva sa v dvoch krytých a piatich vonkajších bazénoch. Priamy vstup z budovy a bazénov umožňuje návštevníkom kúpať sa v každom počasí aj ročnom období. Bazény sú vybavené vodnými atrakciami, ako sú umelé vlny, perličkové sedadlá a lavice, gejzír, vodný hríb, chrliče a masážne trysky. 

Spa a Aquapark Turčianske Teplice - celoročný aquapark leží na okraji krásneho kúpeľného parku, v centre mesta. Areál SPA ponúka návštevníkom liečivú minerálnu vodu s teplotou 38°C, aquapark termálnu vodu s teplotou do 33°C. Z vodných atrakcií sú návštevníkom k dispozícii dva tobogany, divoká rieka, vírivka, vodné delo s chrličom, hojdací záliv, masážne trysky a svetelné efekty. V rámci wellnessu aquapark ponúka rôzne masáže, kúpele a procedúry. V Turčianskych Tepliciach sa nachádza aj letné termálne kúpalisko Vieska.

Ďalšími termálnymi kúpaliskami v Žilinskom kraji sú: AquaRelax Dolný Kubín, Aqua - Vital park Lúčky, Termal raj Liptovský Ján, termálne kúpalisko Veronika Rajec, termálne kúpalisko Laura Rajecké Teplice, Permons Paradise a kúpalisko Drienok - Mošovce.

PREŠOVSKÝ KRAJ

AquaCity Poprad - moderné, ekologické turistické stredisko, ktoré využíva na svoju prevádzku geotermálu vodu a slnečnú energiu. Návštevníci si môžu vychutnať dokonalý relax v 13 bazénoch s teplotou vody 30 až 38 °C a množstvom vodných atrakcií. Súčasťou komplexu sú dva hotely a wellness centrum, ktoré ponúka masáže, procedúry a kryokomoru. Každý večer AquaCity ožíva bazénovou laserovou show, ktorá je unikátom strednej Európy.

Thermal Park Vrbov - teplota vyvierajúcej geotermálnej vody dosahuje 59°C a je považovaná za jednu z najlepších minerálnych vôd v strednej Európe. Počas letnej sezóny je návštevníkom k dispozícii 10 bazénov, počas zimných mesiacov 5 bazénov, s teplotou vody od 26°C do 38°C. Thermal Park je často využívaný športovcami na regeneráciu svalstva. Súčasťou areálu sú ubytovacie a stravovacie zariadenia.

Ďalšími termálnymi kúpaliskami v Prešovskom kraji sú AquaSpa Gánovce a termálne kúpalisko Izabela Vyšné Ružbachy.


KOŠICKÝ KRAJ

Thermalpark Šírava - moderný termálny park na brehu Zemplínskej Šíravy, na prekrásnom poloostrove Medvedia Hora. Vodný svet ponúka 3 bazény, šmýkačky, divokú rieku, hojdací záliv a detské ihrisko. K dispozícii sú tiež oddychové miesta a stravovacie zariadenia.