Kyjev - mesto plné prekvapení

22.11.2019

Kyjev je ako návrat v čase, úžasný retro zážitok a mesto plné protikladov. Aj keď je hlavným a  najväčším mestom Ukrajiny, chudobu súvisiacu s nestabilnou politickou situáciou v krajine cítiť na každom kroku. Ulice Kyjeva brázdia ošarpané retro autá a preplnené električky, k oblohe sa týčia šedivé betónové mrakodrapy, pripomínajúce socialistické sídliská, na každom kroku žobráci. Na druhej stane majestátne zlaté kupoly odrážajúce lesk slnka a nádherné pravoslávne chrámy aspoň na oko pôsobia dojmom bohatstva a blahobytu. 

Kyjev leží na severe Ukrajiny, na ploche 827 km2 a žijú tu takmer 3-milióny obyvateľov. Historické centrum mesta sa rozprestiera na troch pahorkoch nad pravým brehom rieky Dneper, na ľavom brehu vyrástli ďalšie štvrte. Reliéf mesta je členitý, lesné pahorky sú od seba oddelené malými údoliami, zbiehajúcimi sa k Dnepru. Kyjev ešte neovládol turistický ruch natoľko ako iné veľkomestá, ulice nie sú preplnené turistami a všetko tu kúpite za pár drobných. Výlet do tohto jedinečného mesta pre vás bude neopakovateľným zážitkom.


CESTOVANIE V KYJEVE

Väčšina ulíc a orientačných bodov v Kyjeve je pomenovaná aj v latinke, môže sa však stať, že natrafíte na azbuku, preto je dobré si ju pred návštevou Ukrajiny aspoň pozrieť.

Kyjevské Metro je pomerne rýchle a spoľahlivé, žiadny luxus však nečakajte. Pripravte sa na preplnené vagóny, do ktorých sa občas musíte doslova natlačiť. Stanice siahajú hlboko do podzemia, dokonca sa tu nachádza nahlbšia stanica metra na svete - Arsenalnaya - neuveriteľných 105,5 metrov pod zemou. Kyjevské metro má tri trasy, ktoré v centre pretína prestupný trojuholník. Cena jedného lístka je 2 UAH, čo je v prepočte asi 18 centov.

Autobusy, trolejbusy a električky bývajú preplnené, najmä počas dopravnej špičky, takže na komfort cestovania radšej zabudnite.  

TIP: Odporúčame dávať si pozor na osobné veci, keďže v Kyjevskej tlačenici ľahko prídete o peniaze či iné cennosti!

Taxíky v Kyjeve sú veľmi obľúbené. Premáva tu niekoľko spoločností, populárny je najmä Uber. Štandardná cena za jazdu sa pohybuje okolo 2-5 UAH za km. Väčšina taxikárov rozumie po anglicky, niektorí sa však snažia na turistoch zarobiť, preto sa oplatí o cene vyjednávať.


ZAUJÍMAVOSTI V KYJEVE

Kyjevsko-pečerská lávra - unikátny rozsiahly komplex pravoslávnych stavieb a podzemných jaskýň podobných katakombám, v ktorých dodnes žijú mnísi, sa zaradil do zoznamu UNESCO. Rozloha celého komplexu je 30 hektárov a nájdete tu asi stovku stavieb, 23 chrámov a 36 oltárov. Medzi najznámejšie stavby patrí zvonica, Kostol všetkých svätých a Katedrála Zosnutia.

Chrám svätej Sofie - je bývalým katedrálnym chrámom Kyjevskej metropolie. Dnes patrí pravoslávnej cirkvi, ale na bohoslužobné účely sa používa len mimoriadne. V interiéri sa nachádza rad fresiek a mozaík.

Socha Matky Vlasti - majestátna socha, ktorá svojou výškou prekonala sochu Slobody v New Yorku. Vyhliadka na úrovni 91 metrov nad zemou je dostupná za poplatok a prístup do nej vyžaduje určitú fyzickú kondíciu ( výstup po zvislých rebríkoch). V spodnej časti podstavca sa nachádza rozsiahle vojenské múzeum s tisíckami originálnych exponátov a neďaleko tiež múzeum vojenskej techniky, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Zlatá brána - bola postavená v roku 1037 podľa Zlatej brány v Konstantinopole (Istanbule). Bola súčasťou kyjevského opevnenia za Jaroslava Múdreho a hlavným vchodom do mesta.

Chrám sv. Ondreja - barokový chrám sa nachádza nad pravým brehom roeky Dneper a priťahuje pozornosť vďaka vysokej kupole s bočnými vežami aj elegantnému farebnému vzhľadu. Patrí k najvýznamnejším architektonickým dielam Kyjeva.

Námestie nezávislosti (Maidan) - Jedno z najvýznamnejších námestí Kyjeva, známe pod mnohými názvami, najčastejšie sa však nazýva jednoducho "Maidan." Od roku 1990 bolo toto námestie tradičným miestom politických a verejných zhromaždení, ktorým zostalo dodnes.

Výlet do Černobyľu - Pri návšteve Kyjeva si určite nenechajte ujsť jedinečnú prehliadku neďalekej Pripjati a Černobyľu, je to silný zážitok, na ktorý budete ešte dlho spomínať.