Laos - miesto kde zastal čas

16.05.2017

Laoská ľudovodemokratická republika je vnútrozemský štát v juhovýchodnej Ázii, väčšina jeho územia leží na poloostrove Zadná India. Z dôvodu izolácie od svetového hospodárstva je dnes Laos chudobným štátom s komunistickým režimom. Väčšinu tejto hornatej krajiny tvoria nedotknuté dažďové pralesy a náhorné plošiny, jediná nížina je na juhozápade, pozdĺž rieky Mekong. Jej reliéf lemujú nespočetné ryžové políčka, ktoré sú hlavným zdrojom obživy miestnych obyvateľov.

Hlavným náboženstvom je Budhizmus, nájdete tu množstvo chrámových komplexov a napriek skromným životným podmienkam sa stretnete s nesmiernou pohostinnosťou miestnych obyvateľov. Laos je krajina prírodných krás a tradičných ľudských hodnôt, ktorá vo vás zanechá pocit skromnosti a pokory. Rozloha Laosu je 236 800 km² a má 5,9 mil. obyvateľov.

Laos má tropické monzúnové podnebie s výdatnými letnými dažďami, priemerná teplota sa tu počas roka pohybuje od 21 °C do 27 °C. Severnú časť krajiny pokrýva náhorná plošina Xiangkhoang, pre ktorú sú typické zelené pohoria a údolia, krasové útvary, množstvo jaskýň, riek a vodopádov. Jej hrebene dosahujú výšku 2000 až 2800 metrov, najvyšším vrchom je Phou Bia, na hranici s Vietnamom tvorí Annamské pohorie

Xiangkhoang sa nachádza na mieste s názvom "Planina pohárov", čo je lokalita s pohrebnými archeologickými pozostatkami, zapísanými do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Juhozápadnú časť štátu vypĺňajú úrodné nížiny pozdĺž rieky Mekong. Laos patrí medzi štáty s najzachovalejším prírodným bohatstvom. Okrem primárnych dažďových pralesov tu majú domov aj niektoré jedinečné exotické cicavce ako mačka bengálska, kozie antilopy, ázijský čierny medveď alebo vzácne druhy gibonov. Bežnými zvieratami sú tiger, slon, primáty, obojživelníky, plazy a okolo 700 druhov vtákov.

Laos je málo rozvinutý poľnohospodársky štát. Najdôležitejšou plodinou je ryža, ďalej sú to zemiaky, kukurica, citrusy, kávovník a kaučukovník. Miestni obyvatelia chovajú byvoly, prasce a hydinu, významné zastúpenie má ťažba vzácneho dreva a cínu, rozšírená je remeselná výroba. Elektrická energia sa vyrába výlučne vo vodných elektrárňach. Keďže Laos má málo ciest a železníc, hlavnú dopravnú tepnu krajiny tvorí rieka Mekong.

Väčšina obyvateľov patrí k etnickej skupine Lao, prípadne k niektorej z desiatok menšín. Laočania žijú prevažne v malých osadách, tradičným spôsobom života, k turistom bývajú plachí ale pohostinní a priateľskí. Napriek negramotnosti miestnych obyvateľov, väčšinou nie je problém dohovoriť sa tu po anglicky alebo francúzsky.


CESTOVANIE DO LAOSU

Pri vstupe na územie Laosu musíte mať cestovný pas, ktorého platnosť je o tri mesiace dlhšia ako platnosť víz. O víza je možné požiadať na letisku vo Vientiane, alebo na medzinárodnom hraničnom prechode, ich platnosť je 15 dní. Povinné nie je žiadne očkovanie, odporúča sa však zaočkovať proti žltačke A a B, prípadne týfusu pri dlhšom pobyte. Laos patrí medzi krajiny s výskytom malárie, preto je vhodné zásobiť sa antimalarikmi. Ďalšími rizikami sú besnota, cholera a rôzne črevné ochorenia, odporúča sa dbať na zvýšenú hygienu. Zdravotníctvo je tu na veľmi nízkej úrovni a platí sa v hotovosti.

Pri návšteve Laosu je vhodné mať pri sebe hotovosť v USD, ktorou je možné platiť aj ubytovanie a dopravu. Ubytovanie je skromné, ale čisté, penzióny sú v každom väčšom meste, hotelov je málo, celkom slušne sa dá ubytovať v súkromí. Najrýchlejší spôsob dopravy do Vientiane je letecky z Bangkoku, alebo niektorého z Vietnamských letísk, autobusové presuny po krajine trvajú niekoľko hodín.

LAOS - ZAUJÍMAVOSTI

Vientiane - pokojné hlavné mesto, s ulicami plnými francúzskych domčekov s kvetmi a stánkov s miestnym občerstvením. Nájdete tu veľa zaujímavých miest s jedinečnou atmosférou - Budhov park, Lao National Museum, ranné trhy Talat Sao, bránu triumfu Patuxai achrámy - Pha That Luang, Wat Sisaket, Ho Phra Ke.

Luang Prabang - je považované za jedno z najkrajších a najzachovalejších stredovekých miest. Nájdete tu 34 budhistických chrámov ukrytých medzi zelenými horami. Mesto je plné tradícií a ukážok remeselného umenia.

Planina pohárov - nachádza sa na náhornej plošine Xiangkhoang apozostáva z tisícok obrovských kamenných nádob, usporiadaných do skupín, ktoré slúžili ako praveké pohrebné urny. Zároveň je však miestom, ktoré ukrýva najviac nevybuchnutej munície.

Wat Phou Complex - chrámový komplex v provincii Champasak je ukážkou kmérskej architektúry a pozostáva z niekoľkých starobylých archeologických lokalít.

Provincia Luang Namtha - obľúbené turistické miesto, chránená krajinná oblasť, s výskytom vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov, jaskýň a vodopádov. Môžete sa tu zoznámiť so životom v malých horských dedinkách, previezť sa na kajaku, lodi alebo na bicykli.

Vang Vieng - turisticky orientované mesto, plné reštaurácií, barov a internetových kaviarní, obklopené vápencovými vrcholkami hôr a malebnými útesmi, vhodné pre vodné športy a horolezectvo, s niekoľkými kláštormi.

Pakse - krajinná oblasť s prírodnými, kultúrnymi a historicky zaujímavými miestami. Nájdete tu ukážky francúzskej koloniálnej architektúry, množstvo chrámov, ale tiež tradičné trhy remeselnej výroby.

Thakheak - mesto postavené vo francúzskom koloniálnom štýle, obklopené vápencovými horami s jaskyňami.