Londýn - nekonečná metropola

16.11.2018

Londýn - britská metropola, kedysi centrum najväčšej koloniálnej veľmoci sveta, ešte aj dnes vzbudzuje obdiv a rešpekt. Málo miest na našej planéte ponúka takú diverzitu kultúr a príležitostí ako práve Londýn. Nie nadarmo sa môže popýšiť titulom najnavštevovanejšieho mesta sveta.

Oblasť tzv. Veľkého Londýna má viac než 8,5 milióna obyvateľov. Mesto pri ústí Temže je jedným zo svetových kultúrnych a finančných centier. Sídli tu veľké množstvo vzdelávacích, obchodných, športových, umeleckých, mediálnych a vládnych inštitúcií. Na to, aby ste v Londýne spoznali a zažili všetko, potrebovali by ste niekoľko životov. Jeho rozloha je 1572 km² a platí sa britskou librou (GBP).  


CESTOVANIE V LONDÝNE

Je veľmi ľahké stratiť sa v tomto veľkomeste, rozumné je preto využiť systém mestskej hromadnej dopravy, ktorý patrí medzi najväčšie na svete. Najväčším londýnskym letiskom je Heathrow, ktoré je štartovacím bodom pre mnohých návštevníkov. Vlakovou dopravou sú s centrom mesta spojené tiež letiská Gatwick a Stansted, ktoré ležia mimo tzv. Veľký Londýn.

Pravdepodobne najefektívnejším spôsobom dopravy v meste je metro. To londýnske je najstaršie na svete a denne prepraví približne 3 milióny cestujúcich, čím sa radí medzi najrušnejšie. S jeho pomocou sa dostanete prakticky na každé zaujímavé miesto v metropole, vždy sa však uistite, že nastupujete na správny vlak.

Autobusová sieť v Londýne rovnako patrí medzi najvyťaženejšie na svete. Vozidlá na jednotlivých linkách sú prevádzkované rôznymi súkromnými spoločnosťami, spája ich však červená farba a jednotná tarifa. Medzi autobusmi nechýbajú slávne dvojposchodové stroje, Doubledeckery. Na dopravu je možné využiť aj tradičné čierne taxíky, prípadne prenajaté auto, avšak cesty vo Veľkom Londýne sú často preplnené a metro je najvhodnejšou voľbou.


ZAUJÍMAVOSTI V LONDÝNE

Zrejme žiadna návšteva Londýna by sa nezaobišla bez zastávky pri tých najznámejších pamiatkách. Londýnske oko je najväčšie vyhliadkové kolo na svete, ak teda milujete krásne výhľady, určite si ho nenechajte ujsť. Povinnou zastávkou pre nadšencov histórie sú Buckinghamský a Westminsterský palác, v prvom sídli kráľovná Alžbeta II., v druhom parlament Spojeného kráľovstva. Architektonicky zaujímavo vyriešená je ďalšia pamiatka, slávny Tower Bridge.

Pekný pohľad na mesto sa vám naskytne tiež z Katedrály svätého Pavla. Určite sa prejdite po Trafalgarskom námestí s pamätným stĺpom admirála Horatia Nelsona. Pohľadom na Big Ben si skontrolujte čas a zabehnite si obzrieť ešte aj londýnsky Tower a administratívne centrum mesta, Londýnsku radnicu.  

LONDÝN S DEŤMI

Populárnym miestom pre rodiny s deťmi je Londýnske akvárium, kde v súčasnosti nájdete takmer 500 rôznych druhov vodných živočíchov. Mesto sa môže popýšiť tiež najstaršou ZOO na svete, ktorá sa rozkladá na 15-tich hektároch. Obzrieť si tu môžete takmer  18 000 zvieratiek naprieč 756 druhmi. Nechýbajú tigre, levy, gorily, slony, ťavy, krokodíly, lamy či kengury.

V Londýne môžete stretnúť Jána Pavla II., Jennifer Lopez, Rafaela Nadala alebo hoci aj Fidela Castra. Stačí ak navštívite populárne Múzeum voskových figurín Madame Tussaud. Viac než 2000 malieb od svetoznámych umelcov typu Leonardo da Vinci, van Gogh, Rembrandt, Botticelli či Raffael môžete obdivovať v Národnej galérii.

V závere náročného dňa si môžete oddýchnuť a načerpať nové sily obklopení prírodou v jednom z londýnskych kráľovských parkov. Populárne sú predovšetkým Kensingtonské záhrady a slávny Hyde Park, kde nájdete aj známy pamätník princeznej Diany.