Maldivy - dovolenkový raj

15.10.2020

Maldivská republika je ostrovný štát na juhu Ázie, ležiaci v Indickom oceáne. Tvorí ju 19 koralových atolov a asi 1190 ostrovov, na vrchole podmorského pohoria, tiahnucich sa od 500 do 1000 km juhozápadne od brehov Indie. Maldivy sú najnižšie položeným štátom sveta, najvyššie miesto tu dosahuje len 2,5 m nad hladinu oceánu. Rozloha štátu je iba 298 km² a žije tu okolo 350-tisíc obyvateľov. Maldivy, to sú nekonečné biele pláže, fascinujúci podmorský život a takmer stále slnečné počasie.


CESTOVANIE NA MALDIVY

Počasie na Maldivách je po väčšinu roka horúce a plné slnečných lúčov. Od januára do marca tu vládne obdobie sucha, vhodné na oddych a potápanie. Od polovice mája do novembra je tu obdobie dažďov, pre ktoré sú typické prívalové dažde, monzúny a vlnobitie, vhodné pre milovníkov surfovania. Obdobie medzi týmito dvoma etapami je stabilné a najvhodnejšie na dovolenku. Keďže Maldivy ležia na rovníku, priemerné teploty tu dosahujú 29 - 31 °C a teplota vody zriedka kedy klesne pod 27°C.

Maldivská flóra a fauna je jednou z najrozmanitejších na svete. Podmorský život patrí k tým najúžasnejším scenériám a je vyhľadávaný potápačmi z celého sveta. Otvorené more a nádherné koralové útesy sú domovom viac ako 2000 druhov rýb, najrôznejších farebných odtieňov. Väčšinu pobrežia pokrývajú obrovské kokosové palmy a ďalšie tropické kríky a stromy. V dôsledku tropickej klímy a izolovanosti ostrovov tu nájdete len málo suchozemských živočíchov, svoj domov tu však má viac ako 160 druhov morských vtákov.

Až 99% plochy Maldivského súostrovia tvorí podmorský svet a iba 1% pevnina. Každý z 1190 ostrovov obklopuje lagúna z kryštálovo čistou vodou, ktorá ukrýva vo svojich hlbinách najfascinujúcejší podmorský život aký ste kedy videli. 

Miestni obyvatelia majú svoje korene v Indii, Srí Lanke a Maljzii a sú známi svojou pohostinnosťou. Maldivská kultúra je plná hudby a tanca, ostrovy organizujú množstvo kultúrnych podujatí, ktoré sú ukážkou tradičného umenia. Nájdete tu zručných remeselníkov, sochárov aj výrobcov originálnych suvenírov, ktoré si môžete priniesť domov ako pamiatku na nezabudnuteľnú dovolenku. 

Maldivské ostrovy sú rozptýlené po Indickom oceáne a doprava medzi nimi je možná niekoľkými spôsobmi. Jednou z nich sú hydroplány - pomerné rýchle a poskytnú vám nádherný výhľad na jedinečnú prírodnú scenériu. Využiť môžete tiež mieste aerolinky a rýchlolode, ich cena však nie je najnižšia. Preprava trajektami je lacnejšou, zato však zdĺhavejšou voľbou.

Ani jeden z 1190 ostrovov Maldivského súostrovia nemá dĺžku viac ako dva kilometre, každý z nich obídete dookola zhruba za pol hodinu. Približne dvesto z nich obývajú domorodci a asi stovku tvoria samostatné turistické rezorty. Turisti sú ubytovaní v hoteloch, penziónoch a malých domčekoch - bungalovoch, z ktorých majú dokonalý výhľad na prekrásne more. Samozrejmosťou sú aj rôzne relaxačné kúpeľné zariadenia a masáže.

Turisti cestujúci na Maldivy na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí im cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate, deti musia mať vlastný pas. Prísne zakázaný je dovoz a vývoz alkoholu, zbraní a drog. Z krajiny je zakázané vyvážať tiež chránené druhy flóry a fauny, starožitnosti a koraly. Keďže ide o moslimskú krajinu, je potrebné dodržiavať niektoré mieste zvyky, ako zákaz pitia alkoholu, kúpanie v bikinách len na vyhradených plážach a samozrejme vhodné oblečenie, najmä pri návšteve náboženských pamiatok.

Maldivy majú dobre rozvinutú ubytovaciu sieť. Vybavenie miestnych hotelov je na vysokej úrovni, avšak vzhľadom na hospodársku závislosť od okolitých krajín, nie sú najlacnejšie. Keďže ide o bezpečnú dovolenkovú destináciu, bežným javom je tu prenocovanie priamo pod holým nebom.

Maldivská kuchyňa je exotická, podobná indickej, teda pomerne pikantná. Medzi najčastejšie jedlá patria ryby, hlavne tuniak, na všetky možné spôsoby. Medzi vyhľadávané miestne špeciality patria grilované čerstvé plody mora. Obľúbené sú tiež ovocné koktejly, šťavy a punče. Väčšina potravín sa dováža z Indie a Srí Lanky, voda z vodovodu nie je pitná, odporúča sa piť výhradne vodu balenú.


MALDIVY - ZAUJÍMAVOSTI

Koralové atoly - na každom z 26 prírodných atolov nájdete bungalovy s moderným vybavením, odkiaľ môžete podnikať výlety na stovky neobývaných ostrovčekov, alebo objavovať neopakovateľnú podmorskú ríšu.

Potápanie - patrí k najpopulárnejším turistickým aktivitám na Maldivách, nájdete tu stovky potápačských centier so skúsenými inštruktormi, určených pre začiatočníkov aj pokročilých.

Vodné športy - Maldivy sú jedným obrovským strediskom vodných športov - môžete si vyskúšať surfovanie, vodné lyžovanie, jazdu na kajaku, parasailing, wakeboarding, šnorchlovanie, windsurfing a mnohé iné.

Vodné atrakcie - Turistické strediská ponúkajú návštevníkom výlety loďou na otvorené more, kde si môžete vyskúšať chytanie morských rýb alebo výlety ponorkou, z ktorej môžete obdivovať krásy podmorského sveta. Medzi ďalšie zaujímavé činnosti patrí plávanie s rajami a veľrybými žralokmi, pozorovanie delfínov, či pozorovanie západu slnka.