Moskva - veľkolepý gigant

31.12.2019

Milióny turistov, policajti a detektory na každom kroku, ale aj rozprávkové domčeky, megalomanské stavby a dychberúca atmosféra. Hlavné mesto Ruskej federácie je s 12,6 miliónmi obyvateľov najväčšou metropolou Európy, štátom v štáte a nikdy nespiacou zmesou zážitkov, aké nikde inde nezažijete. Moskvu si buď zamilujete, alebo vás pobúri, v každom prípade vás však nenechá chladnými.

Moskva je dôležitým dopravným uzlom krajiny a centrom ruského politického, ekonomického a kultúrneho života. Nachádza sa v strede európskej časti Ruska a väčšina jej rozlohy (2511 km²) sa rozprestiera na území prstencovej automagistrály. Mestom preteká rovnomenná rieka Moskva a desiatky ďalších riek. V metropole sa nachádza veľa parkov a patrí k najzelenším mestám.


CESTOVANIE V MOSKVE

Doprava v Moskve je na vysokej úrovni, preto v tejto gigantickej metropole len ťažko zablúdite. Takmer všetky orientačné body sú označované aj v latinke a tiež v angličtine.

Najdôležitejšou dopravnou tepnou Moskvy je metro, ktoré má 12 liniek a viac ako 200 zastávok. Denne prepraví 8-9 miliónov cestujúcich a je najvyťaženejším metrom sveta. Stanice aj vagóny moskovského metra sú prekvapivo čisté a udržiavané. Jednotlivé linky sú  prehľadné a poprepájané, aj keď sa medzi niektorými uzlami občas poriadne nachodíte. Lístok na jednu jazdu stojí 30 RUB.

TIP: Mnoho staníc moskovského metra je malým múzeom ruskej architektúry. Každá z nich je iná a každá má nevyčísliteľnú umeleckú aj historickú hodnotu. Skutočne sa oplatí vidieť!

Moskva má rozvinutú sieť autobusov, trolejbusov a električiek, ktorá denne prepraví milióny cestujúcich. Okolo celého mesta premáva mestská železnica, ktorá jazdí v niekoľko minútových intervaloch a je prepojená na metro a ostatné prostriedky mestskej hromadnej dopravy.

V Moskve premáva mnoho súkromných taxislužieb a tiež taxíky cez mobilné aplikácie. Vzhľadom k spomalenej doprave v meste sa však cesta automobilom môže poriadne predĺžiť a predražiť. V Moskve sú dopravné zápchy takmer nonstop, preto je najrýchlejším a zároveň najlacnejším spôsobom dopravy metro.

Na území mesta sa nachádza deväť železničných staníc, z ktorých sa môžete z Moskvy prepraviť na 11 rôznych smerov.

Vďaka dobre rozvinutej lodnej doprave má Moskva prepojenie s piatimi morami. Lode premávajú medzi dvoma stanicami. Obľúbené sú tiež vyhliadkové plavby po rieke Moskva.

Moskva má štyri veľké letiská - Domodedovo, Šeremetevo, Vnukovo a Bykovo. 

TIP: Na vstup do Ruska potrebujete víza! Ich vydanie na Ruskom veľvyslanectve trvá  cca týždeň až dva od podania žiadosti. Radšej si ich však vybavte v predstihu, najmä v letných mesiacoch. Váš pas musí byť platný šesť mesiacov po návrate z Ruska.

Ubytovanie v Moskve je na vysokej úrovni a na výber máte množstvo variant, od penziónov až po luxusné hotely. Ceny sú tu podobné ako u nás, to sa týka nielen ubytovania, ale aj stravy. Centrum mesta je plné obchodných centier a reštaurácií, ale aj fastfoodov, kde sa najete za ceny porovnateľné s našimi. Okrem tradičných ruských jedál si môžete vybrať z množstva rôznych typov a cenových úrovní reštaurácií. Moskva je mesto pre turistov, preto tu nájdete naozaj všetko. Suveníry na každom kroku, ale aj návaly turistov, hlavne v letných mesiacoch. 


ZAUJÍMAVOSTI V MOSKVE

Moskva je plná nádherných pamiatok, pravoslávnych chrámov, ale aj stavieb pripomínajúcich socialistický režim. V letných mesiacoch sú však návaly turistov také veľké, že aj keď máte zakúpené lístky, pri vstupe do najznámejších pamiatok si počkáte niekoľko minút.

Červené námestie - najznámejšie námestie Moskvy s nenapodobiteľným Chrámom Vasilija Blaženého. Po jeho stranách sa týči majestátny Kremeľ a dnešné sídlo Ruského prezidenta. Keďže námestie je hlavným centrom mesta, takmer každý deň v roku sa tu konajú rôzne akcie a podujatia, preto vám dokonalú fotografiu vždy pokazí lešenie, tribúna či pódium. Po obvode Červeného námestia stoja najznámejšie pamiatky Moskvy a celého Ruska:

Mauzóleum V.I.Lenina - je tu uložené zabalzamované telo zakladateľa Sovietskeho zväzu. Pred vstupom do chrámu stoja vždy niekoľkohodinové rady, po vstupe máte na prehliadku len pár minút, počas ktorých nemôžete fotografovať, rozprávať ani zastaviť. Všetko prebieha pod prísnym dozorom ozbrojených strážcov, ktorí dohliadajú na dodržiavanie týchto zásad.

Chrám Vasilija Blaženého - najznámejší a najkrajší chrám Moskvy, Ruska a nepochybne aj jeden z najkrajších na svete. Chrám sa skladá z ôsmich samostatných chrámov, štyri z nich sú základné, ďalšie štyri sú umiestnené pomedzi ne. Pred chrámom je umiestnený pamätník Mininovi a Požarskému.

Moskovský Kremeľ - vonkajšie steny sú z pálených tehál a sú vysoké 5 až 17 metrov, dlhé 2 km a posilnené 20-timi vežami. Vo vnútri sa nachádzajú najvýznamnejšie ruské kostoly, chrámy a paláce. V niekoľkých z nich sú vystavené poklady ruskej ríše. V súčasnosti je moskovský Kremeľ oficiálnym sídlom prezidenta Ruskej federácie a od roku 1966 múzeom. 

GUM (Gosudarstvennyj Universaľnyj Magazin) - je najväčším obchodným domom v Rusku a patrí k najväčším na svete. Nachádza sa oproti Kremľu a Leninovmu mauzóleu. GUM pozostáva z troch presklenných pasáží a svojou ponukou sa orientuje na majetnejších zákazníkov. Jeho interiér je celý zladený do honosného starobylého štýlu a je naozaj nádherný, preto určite nevynechajte jeho návštevu.

Veľké divadlo (Bolšoj Teatr) - neďaleko Kremľu je známe po celom svete najmä operou a baletom. Účinkujú v ňom najprestížnejší ruskí umelci. Lístky na predstavenia je potrebné objednávať v predstihu, keďže záujem je obrovský.

Tretjakovská galéria - Patrí k najznámejším svetovým obrazárňam a vlastní jednu z najväčších zbierok ruského výtvarného umenia. Galéria sa neustále dopĺňa, obsahuje vyše 150 000 diel.

Izmalijovský kremeľ - Trhovisko a park navrhnutý v staroruskom štýle nemá historickú hodnotu,  pripomína však vstup do Ruskej rozprávky. V drevených stánkoch nakúpite suveníry, pivo či tradičné ruské pokrmy. 

VDNCH (Výstava úspechov národného hospodárstva) - areál bohatý na unikátne architektornické pamiatky z čias socializmu. V súčasnosti predstavuje jedno z najobľúbenejších miest turistov a rozhodne stojí za pozretie.

Moscow city -  Ultramoderná štvrť Moskvy, ktorá je protikladom historickým pamiatkam. Mohutné mrakodrapy, moderné obchodné centrá a administratívne priestory. Vyhliadka 360 umožní panoramatický pohľad na mesto z výšky viac ako 200 metrov. 

Stalinov Bunker 42 - Kedysi bol najtajnejším miestom Moskvy, po jeho objavení sa stal múzeom pre turistov. Po schodoch vstúpite do hĺbky 37 metrov pod zemou a nazriete do priestorov tajného vojenského bunkra a zažijete aj cvičný poplach. Vstupné je cca 45 eur.