Ako vybrať dovolenku pri mori

02.07.2019

Kam najradšej chodíte na letnú dovolenku? Stavíte na tradičné "slovenské more" - Chorvátsko, alebo slnečné Taliansko, či Španielsko? Každé z nich má svoje vlastné jedinečné miesta, ktoré stoja za objavenie a návštevu, či už máte radi športy, spoznávanie nových miest, alebo len vylihovanie na pláži. Ponúkame vám prehľad niektorých najzaujímavejších dovolenkových miest v Európe, ktoré sa každoročne tešia veľkej obľube turistov. Pozrite sa prečo.

Chorvátsko - jednoznačne číslo jedna v obľúbenosti slovenských dovolenkárov. Priezračné more, ostrovy a zátoky, jazerá a skalné útesy, borovicové lesy a starobylé mestečká. Dovolenka v Chorvátsku vám ponúka rušný život na prímorských promenádach, ale aj pokoj a relax v lone prírody, na ostrovoch, či v národných parkoch. Pre chorvátske pobrežie sú typické skalnaté a štrkové pláže, ale môžte tu nájsť tiež pláže pieskové. 

Ak chcete vedieť, ktoré chorvátske pláže sú najobľúbenejšie, prečítajte si náš článok.


Taliansko - štvrtá najnavštevovanejšia krajina sveta, známa svojou jedinečnou kuchyňou, vínom a temperamentom miestnych obyvateľov. Na dovolenkárov tu čakajú rozprávkové mestečká, majestátne pohoria popretkávané stovkami tunelov, aj nekonečné slnečné pláže. Najnavštevovanejším mestom je metropola Rím, potom sú to preslávené Benátky, či "mini štáty" Vatikán a San Maríno. 

Medzi obľúbené dovolenkové miesta patrí Sicília, Sardínia a Kalábria, ostrovy Capri, Korzika a Elba, na severe je to oblasť Rimini a mnohé ďalšie pláže a dovolenkové rezorty. 


Španielsko - španielsko je treťou najnavštevovanejšou krajinou sveta. Okrem hlavného mesta Madridu sem Turistov láka rozprávková Barcelona, či prekrásne Kanárske ostrovy. Je to krajina futbalu, flamenga, barov, hudby, ale aj jedinečných pamiatok a rajských pláží. 

Medzi obľúbené dovolenkové oblasti patrí Mallorca, Baleáry, Tenerife, Lanzarote, Menorca, Ibiza, Andalúzia, Costa Brava, oblasť Alicante či Cádiz, Formentera a Fuerteventura. 

Grécko - patrí medzi dlhodobo obľúbené dovolenkové destinácie. Krajina je zaujímavá svojou rozmanitosťou v rámci regiónov. Na svoje si tu prídu milovníci histórie, turistiky, ale aj športových či oddychových aktivít. Nájdete tu starobylé chrámy nasiaknuté historickou atmosférou, stredoveké hrady, kostoly, aj zámky. Grécko má nespočetne veľa dovolenkových all inclusive letovísk, môžete si vybrať medzi oddychom na pevnine alebo ostrovmi. 

Najnavštevovanejšími mestami sú Atény, Sparta, Téby, Delfy, či Mykény. Medzi najobľúbenejšie dovolenkové miesta patrí Aténska a Olympská riviéra a poloostrov Chalkidiki, s ostrovov sú to Kréta, Rhodos, Korfu, Zakyntos, či Santorini. 


Turecko - leží na hranici dvoch kontinentov a návštevníkom ponúka orientálnu atmosféru. Charakterizujú ho silné tradície, výnimočné jedlá a možnosti výhodných nákupov. Táto slnečná krajina vám zaručí dovolenku bez výkyvov počasia, množstvo zábavných vodných aktivít pre rodiny s deťmi a vysokú mieru pohodlia v množstve dovolenkových rezortov. 

Turecko má jedno z najkrajších pobreží a kryštálovo čisté a teplé more. Medzi obľúbené miesta patrí Turecká a Egejská riviéra, oblasť Alanya, Antalya, Belek či Side. Súčasťou štátu je aj polovica územia ostrova Cyprus.


Bulharsko - táto krajina ani v dnešnej dobe nestráca záujem turistov. Vyhľadávané je hlavne pre dostupné ceny v spojitosti s ideálnymi podmienkami na dovolenku. Charakterizuje ho veľký počet slnečných dní, dlhé pláže so zlatistým pieskom, romantické zátoky a priezračná voda Čierneho mora. 

Turistov láka tiež nádherná príroda s množstvom národných parkov a minerálnych a termálnych prameňov. Obľúbeným turistickým cieľom je hlavné mesto Sofia, z plážových oblastí je to najmä Slnečné pobrežie či Primorsko.