Nový Zéland - výlet do rozprávky

09.06.2017

Novozélandské kráľovstvo je ostrovný štát Austrálie a Oceánie. Skladá sa z dvoch hlavných ostrovov (Severný a Južný ostrov) a viacerých menších, v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Od Austrálie je oddelený 2000 kilometrovým Tasmanovým morom. Dokopy má viac ako 4 milióny km² morských plôch, čo je 15-násobok jeho rozlohy.

Najväčšou pevninou je hornatý Južný ostrov, pozdĺžne rozdelený Južnými Alpami s najvyšším vrchom Mount Cook (3 754m) a najčistejším sladkovodným jazerom sveta Blue Lake. Tento ostrov je plný veľhôr, jazier, fjordov a ľadovcov. Severný ostrov je menej hornatý a na rozdiel od Južného je poznačený vulkanizmom, ktorý dotvára jeho neopakovateľnú scenériu - najvyšší vrch Ruapehu (2 797m) je aktívny vulkán. Nájdete tu horúce pramene a gejzíry, tropickú vegetáciu aj nádherné pláže. Rozloha Nového Zélandu je 268-tisíc km² a žije tu asi 4,5 milióna obyvateľov.

Na väčšine územia Nového Zélandu je mierne podnebie s množstvom zrážok. Vďaka relatívnej izolovanosti sa tu vyvinul jedinečný ekosystém. Suchozemských cicavcov nahradili vtáky - kakapo, kivi, sliepočka takahe, a tiež množstvo papagájov, tučniakov, tuleňov, uškatcov, delfínov a veľrýb. Je to jedna z mála krajín kde nežijú žiadne hady, v mori však číhajú nebezpečné medúzy.

Napriek pomerne veľkej rozlohe je počet obyvateľov Nového Zélandu relatívne nízky. Väčšinu populácie tvoria Európania, najväčšou menšinou sú pôvodní obyvatelia - Maoriovia.

Až 80% ich býva v mestách, z toho polovica v blízkosti Aucklandu. Rodinné domy tu majú americký a škandinávsky štýl, polovica z nich je postavená z dreva. Nový Zéland je známy chovom oviec a dobytka, a tiež výrobou mliečnych výrobkov, čomu sa venuje väčšina obyvateľov vidieka. Vďaka rozsiahlym vodným plochám je tu obľúbeným športom plávanie, surfing a plachtenie.

Vďaka prírodnej izolovanosti má Nový Zéland jedinečný ekosystém

Pokiaľ chcete cestovať na Nový Zéland, postačí vám cestovný pas. Na turistické pobyty do 90 dní nepotrebujete víza. Nesmú sa sem však dovážať žiadne potraviny. Ubytovať sa dá v hoteloch, penziónoch ale aj na vidieku v súkromí. Krajina má vybudovanú širokú dopravnú sieť pre cestovanie autom, vlakom, loďou a lietadlom.

Ak sa sem rozhodnete ísť na vlastnú päsť, vyhraďte si minimálne 4-6 týždňov. Nový Zéland patrí medzi bezpečné krajiny, najvhodnejším dopravným prostriedkom je auto, ktoré si tu môžete zapožičať. Priamo na mieste je možnosť kúpy autobusového zájazdu so sprievodcom, ktorý obchádza najzaujímavejšie miesta a zaistí aj ubytovanie.


NOVÝ ZÉLAND - ZAUJÍMAVOSTI

Auckland - najväčšia metropolitná a urbanizovaná oblasť Nového Zélandu, žije tu takmer tretina populácie, patrí k popredným a najbohatším mestám sveta. Medzi zaujímavosti patrí televízna veža Sky Tower , ktorá je s výškou 328 m najvyššou vežou južnej pologule, akvárium Kelly Tarlton 's Sealife s arktickou expozíciou a rozsiahlou kolóniou tučniakov a ZOO Auckland.

Rotoura- mesto na Severnom ostrove Nového Zélandu, známe množstvom gejzírov a geotermálnych prameňov

Hobbitton - rozprávková dedinka vytvorená pre nakrúcanie Pána Prsteňov, nielen pre milovníkov filmu

Waiotapu - Thermal Wonderland - aktívna geotermálna oblasť, najfarebnejšia sopečná časť krajiny

Huka Falls - vodopády na rieke Waikato

N.P. Tongariro - najstarší národný park na Novom Zélande, zaradený do svetového dedičstva UNESCO, ponúka pohľad na úžasnú sopečnú krajinu s aktívnym vulkánom Mt. Ruapehu

Wellington - hlavné mesto krajiny, nachádza sa tu národné múzeum Te Papa

Blenheim - mesto vinárskeho priemyslu, vínne farmy

Kaikoura - prímorské mestečko, ponúka plavby s pozorovaním delfínov, veľrýb a albatrosov

Tasman national park - prekrásny národný park vo východnej Tasmánii s rozlohou 107,5 km², známy svojimi žulovými útesmi a zlatými plážami

Punakaiki - populárna turistická destinácia s vápencovými skalami pri pobreží a horskými chodníkmi

Fox Glacier, Franz Jozef - jedinečné vysokohorské ľadovce obklopené lesom na jednej strane a pobrežím na druhej strane

Milford Sound- unikátny fjord v národnom parku Fiordland

Hokitika - malebné mestečko na Južnom ostrove

Queenstown - hlavné centrum pre zimné športy na Novom Zélande, mesto festivalov a prírodných krás.