Praha - stovežatá krásavica

14.02.2019

Praha je hlavné a najväčšie mesto Českej republiky, historická metropola, označovaná prívlastkami ako "zlatá" a "stovežatá". Praha je považovaná za jedno z najkrajších a architektonicky najdokonalejších miest sveta. Historické centrum s panorámou Pražského hradu je pamiatkovou rezerváciou UNESCO. Nájdete tu množstvo národných kultúrnych pamiatok a tisíce stavebných a umeleckých skvostov. Jej rozloha je takmer 500 km² a má 1,28 milióna obyvateľov, platí sa Českou korunou (CZK).


CESTOVANIE V PRAHE

Praha je hlavnou dopravnou križovatkou českej republiky. Autom sa sem dostanete po diaľnici D1, ktorá je najstaršou a najdlhšou českou diaľnicou. (Nezabudnite si kúpiť diaľničnú známku.) Ak sa rozhodnete cestovať vlakom, môžete si vybrať z niekoľkých staníc, najznámejšími sú Praha-hl.n., Praha-Smíchov, Praha-Libeň a Praha-Masarykovo nádraží. Existuje tu mestský železničný systém ESKO, ktorý je súčasťou ČD. Hlavná autobusová stanica je Praha - Florenc.

Pražské letisko sa nachádza v Ruzyni, v severozápadnej časti mesta a po viedenskom je druhým najväčším v strednej Európe. Praha má aj prístav lodí na rieke Vltave. Mestská hromadná doprava patrí pod integrovaný dopravný systém (PID). Jeho základom je Pražské metro s troma hlavnými traťami, ďalej sú to električky a mestské autobusy, ale aj prímestské autobusy, železnice a lanovka.  


ZAUJÍMAVOSTI V PRAHE

Pražský hradJednu z najväčších hradných stavieb sveta tvoria historické paláce, cirkevné budovy a jedinečné záhradné komplexy. Pražský hrad je už viac ako tisíc rokov symbolom českého štátu, bol sídlom českých kráľov a neskôr prezidentov. Nachádza sa v mierne vyvýšenej pražskej štvrti Hradčany a patrí k národným kultúrnym pamiatkam.

Staromestské námestie - Najznámejšie pražské námestie, historické jadro mesta, kde nájdete mnoho historických pamiatok. Medzi najznámejšie patrí Staromestská radnica s orlojom, chrám Panny Márie pred Týnom, barokový chrám sv. Mikuláša, rokokový palác Kinských, Dom u Kamenného zvonu, pamätník Majstra Jána Husa, Mariánsky stĺp a pražský poludník.

Vyšehrad - Patrí k národným kultúrnym pamiatkam, bol najstarším sídlom českých kniežat. Nachádza sa na skalnatom výbežku nad Vltavou a ponúka jedinečný výhľad na mesto. V jeho areáli nájdete viacero pamiatok - napr. rotundu sv. Martina, kostol sv. Petra a národný cintorín Slavín.

Karlov most - Most má dĺžku 516 m, šírku 9,5 m a tvorí ho 16 oblúkov. Je ohraničený troma vežami - Staromestská mostná veža je považovaná za jednu z najkrajších gotických stavieb sveta. Po oboch stranách mosta stojí 30 sôch a súsoší v dvoch radoch.

Václavské námestie - Stalo sa svedkom mnohých historických udalostí. V súčasnosti je strediskom obchodného a a spoločenského života Prahy. Okrem známej sochy sv. Václava tu stojí aj Národné múzeum.

Schwarzenberský palác - slúži ako výstavný priestor Národnej galérie.

Obecný dom - ponúka viacero prehliadok pre milovníkov histórie a umenia.

Galéria tancujúci dom - ponúka výstavy mladých talentovaných umelcov a tiež panoramatický výhľad na mesto.

Žižkovská televízna veža - s výškou 216 m je najvyššou stavbou hlavného mesta. Vyhliadka sa nachádza na úrovni 97 m


PRAHA S DEŤMI

Zoologická záhrada - Vďaka svojej polohe a členitému terénu je ZOO Praha považovaná za jednu z najkrajších na svete. Na viac ako 10 km turistických ciest nájdete Africký dom, severský les , indonézsku džungľu, údolie slonov, vodný svet, či detskú ZOO.

Botanická záhrada - Pražská botanická záhrada má rozlohu viac ako 30 ha a nájdete tu historické vinice sv. Kláry, japonskú meditačnú záhradu či jedinečný tropický skleník Fata Morgana. Ten má dĺžku 130 m a je rozdelený na tri časti s rozdielnou teplotou a vlhkosťou.

Národné technické múzeum - Obsahuje 14 stálych expozícií - Architektúra, staviteľstvo a dizajn, Astronómia, Doprava, Fotografický ateliér, Baníctvo, Hutníctvo, Chémia okolo nás, Interkamera, Meranie času, Tlačiarenstvo, Technika v domácnosti, Technika hrou a Televízne štúdio.

NÁŠ TIP - Súčasťou exkurzie je vstup do bane vybudovanej presne podľa skutočnej predlohy - lístok sa kupuje zvlášť, ale určite stojí za to. Na múzeum si vyhraďte minimálne deň, keďže je naozaj obrovské. 

Aquapalace Praha - Najväčší vodný zábavný park v strednej Európe ponúka úžasný zážitok pre deti aj dospelých. Jedinečný Vodný svet je rozdelený na tri paláce - Palác dobrodružstva, Palác pokladov a Palác relaxu. V letných mesiacoch je prístupná aj vonkajšia zóna. Zaujímavou atrakciou je koralový dom a potápačská jama. Okrem toho tu nájdete aj Spa - Welness a saunový svet, fitness či rehabilitačné služby.

Morský svet - V areáli výstaviska Praha - Holešovice na vás čaká fascinujúci morský svet. V 100 tisíc litrovom akváriu s morskou vodou a špeciálnou technológiou na simuláciu morských prúdov nájdete okrem žralokov aj stovky pestrých koralových rýb. Ďalšou zaujímavosťou je 27 tisíc litrová nádrž so sladkou vodou, ktorej obyvateľstvo tvoria korytnačky a mnoho iných vodných živočíchov. Nechajte sa prekvapiť aj koralovou jaskyňou alebo bájnou Atlantídou.