Singapur - krajina zázrakov

31.12.2020

Singapur alebo aj Singapurská republika je jedným z najbohatších štátov sveta a zároveň aj jediným ostrovným mestským štátom na Zemi. Leží v juhovýchodnej Ázii, pri južnom cípe Malajského poloostrova, iba 137 kilometrov od Rovníka. Jeho územie pozostáva z hlavného ostrova Pulau Ujong v tvare diamantu a ďalších 62 ostrovčekov. 

Singapur je jedným z najdôležitejších obchodných centier a štvrtým najväčším finančným centrom sveta. Jeho prístav je najvyťaženejší a druhý najväčší na Zemi. Aktívna rekultivácia zvýšila od roku 1960 rozlohu štátu o 130 kilometrov štvorcových. Zhruba 10 percent územia krajiny tvoria parky a prírodné rezervácie.

V Singapure žijú rôzne národy, pričom asi 42 percent populácie tvoria cudzinci. Väčšinovým etnikom sú Číňania. Asi tretina obyvateľov vyznáva budhizmus, nasleduje kresťanstvo, islam, taoizmus a hinduizmus. Zo štyroch oficiálnych úradných jazykov je angličtina spoločným jazykom obchodu aj verejných subjektov. 

CESTOVANIE DO SINGAPURU

Singapur má klímu tropického dažďového pralesa. Je pre neho typická jednotná teplota a tlak, vysoká vlhkosť a výdatné zrážky. Teploty sa zvyčajne pohybujú od 22 °C do 35 °C. Priemerná relatívna vlhkosť je okolo 73 až 79 percent. Najteplejšími mesiacmi sú apríl a máj, vlhké monzúnové obdobie trvá od novembra do januára. Od júla do októbra tu býva opar spôsobený požiarmi v susednej Indonézii, zvyčajne z ostrova Sumatra. 

Ceny v Singapure sú v porovnaní s našimi zhruba polovičné. Zdravotníctvo tu je na veľmi dobrej úrovni, preto sa pred návštevou krajiny neodporúča žiadne špeciálne očkovanie. Singapur je jednou z najbezpečnejších turistických destinácií, s najnižšou mierou užívania drog a nízkou spotrebou alkoholu. Pri vstupe do krajiny je povinný platný cestovný pas s platnosťou minimálne šesť mesiacov po plánovanom odchode. 

ZAUJÍMAVOSTI V SINGAPURE

Návštevníkom Singapuru sa odporúča dodržiavať miestne pravidlá. Medzi ne patrí zákaz fajčenia vo verejných budovách, výťahoch, dopravných prostriedkoch a na zastávkach hromadnej prepravy. Od turistov sa očakáva, že nebudú na ulici odhadzovať smeti, žuvačky a ohorky z cigariet.

V Singapure je bezplatná verejná Wi-Fi služba s hotspotmi na miestach ako sú múzeá, nákupné centrá, či verejné knižnice. Voda z vodovodu je pitná, ak však chcete predchádzať črevným ťažkostiam, používajte radšej vodu balenú.

V centre Singapuru leží jedna z najstarších štvrtí, Bras Basah, Bugis, kde sídli množstvo múzeí a pamiatok. Nájdete tu Národné múzeum Singapur, Arménsky kostol - najstarší kresťanský kostol v Singapure, či najstaršie hasičské stanice.

Ďalšou historickou štvrťou je čínska štvrť s tradičnými čínskymi obchodmi a trhmi. Tu nájdete čínsky budhistický chrám a Chrám Sri Mariamman, najstarší hinduistický chrám v Singapure. Veľkou atrakciou je Singapurská botanická záhrada. Jej súčasťou je Národná záhrada orchideí či Detská záhrada Jacoba Ballasa.