Srí Lanka - perla oceánu

17.04.2019

Srílanská demokratická socialistická republika je štát ležiaci na ostrove Cejlón v Indickom oceáne. Patrí k najkrajším ostrovom sveta, vďaka svojej nádhernej prírode - hustej vegetácií, piesočným plážam a priezračnému moru. Na jednej strane tu nájdete husté pralesy, na druhej strane rozsiahle ľudoprázdne pláže, pozdĺž morského pobrežia, národné parky a jedinečné budhistické a hinduistické pamiatky. Tento rajský tropický ostrov je charakteristický miešaním rozličných kultúr a prívetivosťou domorodých obyvateľov. Rozloha Srí Lanky je 65-tisíc km² a má viac ako 20 miliónov obyvateľov.

Do roku 1972 bol oficiálny názov štátu Cejlón. Srí Lanka prešla politickými nepokojmi, aj prírodnými nešťastiami. 25 rokov tu vládla občianska vojna medzi Tamilčanmi a Sinhálcami, v roku 2004 zničilo časť pobrežia tsunami. Napriek tomu tu nájdete milých a priateľských ľudí. Okrem hlavného mesta Colomba tu nie je žiadne veľké mesto. Ostrov je oddelený od Indie Palckým prielivom, cez ktorý sa tiahne reťaz koralových útesov, nazývaný Adamov most. Na východe leží Bengálsky záliv, na juhozápade má Srí Lanka morské hranice s Maldivami. 

Väčšinu ostrova pokrývajú zelené zvlnené planiny, hory sa týčia v juho-centrálnej časti Srí Lanky, najvyšším bodom je Pidurutalagala (2 524 mnm). Klíma je tropická a teplá, priemerná ročná teplota dosahuje 28 °C - 31 °C. Dažďové zrážky sú ovplyvnené monzúnmi z Indického oceánu a Bengálskeho zálivu, najvyššia vlhkosť je na juhozápade ostrova a v horských oblastiach. 

Srí Lanka má 103 riek (najdlhšia je Mahaweli - 335 km), ktoré vedú k 51 prírodným vodopádom (najvyšší je Bambarakanda Falls - 263 m). Srílanské pobrežie ma dĺžku 1585 km, v priľahlých vodách sa nachádza množstvo morských ekosystémov, lagún a koralových útesov.

Najrozšírenejším zvieraťom na Srí Lanke je slon, ďalej tu žije leopard, leňochod, medveď pyskatý, rôzne druhy jeleňov, divoké byvoly, diviak, dikobraz a mravčiar. Svoj domov tu majú aj niektoré ohrozené ázijské cicavce, vzácne vtáky, delfíny a veľryby. Na ostrove je zóna tropického pralesa a kvitne tu niekoľko druhov vzácnych tropických rastlín. Srí Lanka má mnoho národných parkov, rezervácií biodiverzity a botanických záhrad. 

Srí Lanka je multikultúrna a multináboženská krajina. Najväčšiu skupinu obyvateľov tvoria Sinhálci (asi 74%), obyvatelia indoeurópskeho pôvodu a Tamilovia (14%). Hlavným náboženstvom je budhizmus, potom nasleduje hinduizmus, islam a menšinové náboženstvá. Sri Lanka je poľnohospodárskym štátom, na rozľahlých platážach sa pestuje čajovník, kaučukovník, kokosové palmy, raža, batáty, cukrová trstina, ovocie a korenie. Významným zdrojom potravy je rybolov a významným zdrojom príjmov turimzus. Príjmy z turistického ruchu sú na štvrtom mieste za drahými kameňmi, čajom a koreninami.

SRÍ LANKA - CESTOVANIE

Na dopravu po krajine je vhodnú využiť vlaky, autobusy, alebo miestne taxi - na kratšie vzdialenosti. Srílanské jedlo je korenené a pikantné, základom je ryža, rezance a kuracie alebo rybie mäso. Obľúbenými sú aj plody mora a rôzne druhy tropického ovocia a zeleniny. Srí Lanka je známa svojimi znamenitými čajmi. Na uliciach nájdete množstvo malých občerstvení, kde si môžete kúpiť malé smažené jedlo alebo pečivo. Ceny na Srí Lanke sú na naše pomery veľmi nízke, najviac peňazí miniete na vstupy do pamiatok a rôzne turistické atrakcie.

Pri cestovaní na Srí Lanku budete potrebovať víza, ktoré sa dajú kúpiť aj na letisku v Kolombe alebo elektronicky. Ide síce o tropickú krajinu, treba však počítať s dažďovými prehánkami a nižšími teplotami, najmä ak plánujete navštíviť horské časti ostrova. Odporúča sa očkovanie proti žltačke, tetanu a brušnému týfusu, prípadne malárii. Srí Lanka sa považuje za bezpečnú krajinu, najmä v turistických centrách, neodporúča sa však navštevovať neznáme miesta, najmä v noci a bez doprovodu. Pri vstupe do chrámov je potrebné mať zahalené ramená a vyzuť sa. 

SRÍ LANKA - ZAUJÍMAVOSTI

Colombo - hlavné a najväčšie mesto Srí Lanky, kultúrne, priemyselné a komerčné centrum. Je to rušné mesto na západnom pobreží, kde nájdete zmes modernej architektúry a koloniálneho štýlu. Za zmienku stojí jeden z najvýznamnejších budhistických chrámov Gangaramaya Temple, Národné múzeum, Národná zoologická záhrada, vodný svet Leisure World, či prehliadka mesta dvojpodlažným autobusom.

Národné parky- Srí Lanka má niekoľko národných parkov, a napriek svojej malej veľkosti je jedným z piatich najväčších centier biodiverzity na svete. Okrem slonov, leňochodov, leopradov a divokých byvolov, tu má svoj domov niekoľko ohrozených druhov ázijských cicavcov, desiatok druhov vzácnych vtákov, veľrýb a delfínov. Najznámejším národným parkom Srí Lanky je Yala, ďalej je to Wilpattu, Bundala, Minneriya, Uda Walawe a lesná rezervácia Sinharaja. 

Sigiriya - je jednou z najcennejších pamiatok Srí Lanky. Považuje sa za ôsmy div sveta a každoročne láka tisíce turistov. Palác a pevnosť sa nachádza na vrchole mohutnej skalnej plošiny vo výške 370 mnm. Zahŕňa zvyšky zničeného paláca s opevnením, rozľahlé záhrady, rybníky, uličky a fontány.

Staroveké mestá - ak vás zaujíma história Srí Lanky, navštívte "kultúrny trojuholník. Je to oblasť v strede ostrova - mestá Kandy, Dambula, Anurádhapura, Mihintale a Polonnaruva sú miestami významných historických pamiatok.

Adamov vrchol - Srí Pada - vysoká kuželovitá hora v centre Srí Lanky. Je uctievaný ako posvätné miesto, pre budhistov je významným pútnickým miestom.

Botanické záhrady - sú jedinečnou ukážkou unikátnej srílanskej flóry, na ostrove ich nájdete päť.

Pinnawala sloní sirotinec - sirotinec, škôlka a chov divokých slonov v zajatí. Pôvodne bol založený na ochranu osirelých slonov, nájdete tu najväčšie slonie stádo na svete.

Pláže Srí Lanky - takmer 1600 km pláží Srí Lanky je ideálnym miestom pre oddych na brehoch priezračného mora. V turistických centrách môžete využiť vodné športy ako windsurfing, jachting a vodné lyžovanie.