Štúrovo a Ostrihom

17.08.2020

Štúrovo je malé mestečko na južnom Slovensku, ktoré sa pýši najväčším aquaparkom. Čo sa týka samotného mesta, okrem spomínaného kúpaliska tu veľmi nie je kam ísť. Ak sa rozhodnete cestovať vlakom, pripravte sa na to, že Vadaš je zo železničnej stanice vzdialený tri kilometre. Takže buď si trocha zašlapete, alebo sa za pár eur môžete odviezť miestnym autobusom či taxíkom. Oba na vás čakajú hneď pri východe zo stanice.

Aquapark je pri vstupe do centra, ktoré je síce maličké, ale s veľmi pekným námestím a krásnym výhľadom na Ostrihomskú baziliku. Nájdete tu tiež menší obchodný dom s potravinami či drogériou. Čo treba skutočne vyzdvihnúť, je veľkorysosť a ochota miestych obyvateľov a pracovníkov v službách. Je vidieť, že si tu vážia každého jedného turistu.

Poďme ku samotnému kúpalisku. Za celodenný pobyt zaplatí dospelý 11 eur, zľavnený vstup vás vyjde na 8 eur. Pri kúpe rodinnej  vstupenky cez internet  pár eur ušetríte - za dvoch dospelých a dve deti zaplatíte spolu 31 eur. Je tiež možnosť zakúpiť si zľavnený vstup od 16:00 do 20:00 hod., čo však nie je žiadna výhra, nakoľko voda je po celom dni už dosť špinavá. Chýbajú uzamykacie skrinky, je však možnosť zaplatiť si trezor za dve eurá na deň.

Areál aquaparku je dosť veľký, nájdete tu osem rôznych bazénov, z ktorých niektoré sú naozaj obrovské. Voda vo všetkých bazénoch je až príliš teplá voda, pri chladnejšom počasí je to však výhoda. V areáli sa nachádza jazero s lanovým parkom, miesto na kempovanie, toboganový park a veľký výber stravovacích aj doplnkových služieb za prijateľné ceny.

Vo Vadaši je šesť toboganov rôznej veľkosti a náročnosti, ktoré naozaj stoja za to a určite si tu každý príde na svoje. Počas prázdnin či víkendov sa však pripravte na to, že si v rade postojíte dlhé minúty. Mínusom je asi len spoločný vstup na takmer všetky tobogany, čo má za následok chaos, keď sa ľudia s raftami snažia predrať davom. Ak vám nevadí veľké množstvo ľudí a dlhé čakanie, určite si to užijete.

HODNOTENIE:

Atrakcie - 5*****

Služby - 5*****

Čistota - 4****

Cena vs.kvalita - 4****

Ostrihom je zaujímavým tipom na výlet, pokiaľ ste v Štúrove viac dní. Ostrihomská bazilika je tretím najväčším kostolom v Európe a pohľad na ňu je naozaj výnimočný. Ak máte viac času, určite si ju pozrite aj zvnútra. Aquapark sa nachádza hneď za hranicami, takže sa sem dostanete jednoducho aj peši, cez most Márie Valérie, ktorý pretína Slovensko - Maďarskú hranicu ponad Dunaj. Zo Štúrova je Aquasziget Ostrihom vzdialený zhruba tri kilometre.

V porovnaní s Vadašom vás prekvapia nižšie ceny vstupného, ale aj menej atrakcií. Pani pri vstupe vie aj po Slovensky, takže všetko ochotne vysvetlí a odovzdá vám náramok od skrinky. Môžete tu platiť kartou, teda vôbec nie je nutné, aby ste mali so sebou forinty. Čo sa týka aquaparku, celé zariadenie ja na prvý pohľad zanedbané, nefungujú napríklad skrinky či kľučky na toalatách. Voda v bazénoch je však čistá a ľudí málo, čo je pre niekoho výhoda.

V Ostrihomskom aquaparku nájdete desať bazénov, v ktorých si dosýta zaplávate, aj sa vybláznite. Časť z nich je vo vnútri a časť vonku, takže ich môžete využiť v každom počasí. Horšie je to s toboganmi  (dva sú vonkajšie a dva vnútorné) na ktorých vidieť, že najlepšie roky už majú za sebou. Milovníci atrakcií budú pravdepodobne sklamaní, ak si však chcete užiť relax a menej ľudí, určite neoľutujete.

Problém je tiež so stravovaním, preto je najlepšie priniesť si vlastné jedlo. V areáli aquaparku je jedna reštaurácia, v ktorej je veľmi chabý výber jedál za dosť vysoké ceny. Výhodou je, že aj tu môžete platiť kartou. Vo vonkajších priestoroch kúpaliska nájdete ešte fastfood a zmrzlinu, v tých sa však dá platiť iba v hotovosti, forintami.

HODNOTENIE:

Atrakcie - 3***

Služby - 3***

Čistota - 4****

Cena vs.kvalita - 4****