Tenerife - slnečný ostrov

17.11.2020

Sopečné Kanárske ostrovy ležia v Atlantickom oceáne, neďaleko pobrežia Afriky a sú autonómnym spoločenstvom Španielska. Najnavštevovanejšími z nich sú Gran Canaria, Tenerife a Lanzarote. Rozloha Tenerife je niečo cez 2-tisíc km² a má takmer 900-tisíc obyvateľov. Hlavným mestom je Santa Cruz a úradným jazykom Španielčina.

Tenerife je najväčší a najzelenší z Kanárskych ostrovov. Hovorí sa mu tiež "ostrov večnej jari", vďaka celoročne stálemu a príjemnému počasiu. Okrem toho turistov láka jedinečným národným parkom vo vnútrozemí, ktorému kraľuje hora Pico de Teide. Príjemné podnebie, pohostinní ľudia a možnosť celoročného kúpania v Atlantickom oceáne - to je len niekoľko dôvodov k návšteve tohto slnečného ostrova.

Tenerife je významnou turistickou destináciou, chodí sem tretina návštevníkov Kanárskych ostrovov. Hlavným mestom je Santa Cruz, ktoré je tiež dôležitým prístavom. Najvyšší bod ostrova - Pico de Teide s výškou 3 718 m, je zároveň najvyššou horou Španielska. Je to stále činný vulkán a môžete ho vidieť z ktoréhokoľvek miesta na ostrove.

CESTOVANIE NA TENERIFE

Turistická sezóna na Tenerife nikdy nekončí. Podnebie je tu počas celého roka príjemné, teplota sa cez deň pohybuje medzi 25 - 29°C. Hlavná sezóna je v lete, v zimných mesiacoch sa ochladí na 18 -20°C. Sever ostrova je chladnejší, s častejšími zrážkami, zato však plný zelene, večne kvitnúcich rastlín a banánových plantáží. Dva krát ročne sa tu pestujú zemiaky, paradajky a špeciálne sladké banány - Platano de Canarias.

Na južnej strane ostrova takmer neprší, vďaka sopke, ktorá zachytáva väčšinu zrážok. Dá sa tu kúpať počas celého roka, aj keď Atlantický oceán je o niečo chladnejší ako more. Ostrov má tvar trojuholníka a vďaka oblastiam s rôznymi klimatickými podmienkami tu majú svoj domov najrôznejšie rastliny a živočíchy. Príroda je tu skutočne rôznorodá, nájdete tu exotické pláže s čiernym sopečným pieskom, trblietajúcim sa na slnku, vulkanické pohoria aj hlboké lesy.

Na Tenerife sú dve letiská - Sur Reina Sofia na juhu a Los Rodeos pri hlavnom meste Santa Cruz. Transport z letísk je možný autobusom, kde sa dá použiť kreditná karta Bono bus, prípadne si môžete prenajať auto. Ceny taxíkov sú dosť vysoké. Z prístavu Los Cristianos sa trajektom za hodinu dostanete na ostrov La Gomera, z letiska Sur Reina Sofia na ostatné ostrovy medziostrovnou leteckou dopravou.


UBYTOVANIE NA TENERIFE

Vďaka rozvinutému turistickému ruchu Kanárskych ostrovov môžete počítať s tými najlepšími službami. Miestna sieť hotelov uspokojí aj náročnejších návštevníkov a ponúkne im možnosť oddychu aj aktívnej dovolenky. Každý hotel má bazén, pre milovníkov relaxu sú k dispozícii rôzne relaxačné centrá. Aktívni dovolenkári si môžu vybrať zo športových aktivít ako cyklistika, jazda na koni, horolezectvo, paragliding, windsurfing, potápanie, či golf. Obľúbenou plážou surferov je El Medano, raj pre golfistov je Golf del Sur.

Ak chcete zažiť Tenerife trocha inak, ubytujte sa v tradičných vidieckych sídlach s kúzelnou atmosférou, alebo si požičajte auto či motorku a vydajte sa spoznávať ostrov na vlastnú päsť. Nemusíte sa báť, že zablúdite, tento ostrov križuje len pár hlavných ciest a z jedného konca na druhý prejdete za pár hodín. Počítajte však s tým, že cesty sa kľukatia pohoriami, takže na závratnú rýchlosť radšej zabudnite.

NÁŠ TIP - Voda na Tenerife je pre nás nepitná. Miestni ju síce pijú, ale ak nechcete riskovať žalúdočné problémy, kúpte si radšej vodu balenú. 

ZAUJÍMAVOSTI NA TENERIFE

Santa Cruz de Tenerife - hlavné mesto ostrova, žije tu približne tretina obyvateľov. Je tu veľa múzeí a galérií, napr. Múzeum prírody a Múzeum výtvarného umenia, dominantou je budova opery s kúpaliskom. Nájdete tu veľa parkov, najväčší - Parque Municipal García Sanabria je plný exotických stromov, farebných kvetov, fontán a lietajúcich zelených papagájov.

Pico de Teide - najvyššia hora Španielska a zároveň aj tretia najvyššia sopka sveta. Naposledy aktívna bola pred 100 rokmi, dnes patrí k najzaujímavejším prírodným úkazom ostrova. Zóna v jej okolí je národným parkom a pri výstupe na ňu prejdete štyrmi teplotnými pásmami. K vrcholu vedie lanovka a sídli tu aj medzinárodné observatórium.

N.P.Teide - najväčší národný park Španielska, zaberá viac ako tretinu plochy ostrova. Je vhodným miestom na mierne prechádzky aj náročné túry. Turistické trasy sú označované podľa náročnosti a je možné využiť služby miestneho sprievodcu. 

Loro Parque - najlepšia ZOO v Európe, v meste Puerto de la Cruz. Má najväčšiu zbierku papagájov a najväčšiu vnútornú exhibíciu tučniakov na svete, najdlhší bazén s delfínmi a najdlhší žraločí tunel v Európe. Je jediným miestom v Európe, kde môžete vidieť cvičené kosatky.

Playa de Las Americas - najväčšia turistická pláž, nachádza sa na juhu ostrova, v blízkosti letiska Reina Sofia. Celé pobrežie je pokryté čiernym sopečným pieskom a tiahne sa ním dlhá promenáda, plná reštaurácií, barov a najrôznejších turistických atrakcií. Najvýznamnejšou je Siam Park, považovaný za najlepší aquapark na svete. Hneď vedľa leží ďalšia známa pláž Los Cristanios.

Ďalšie zaujímavé miesta na Tenerife: historické mestečko Candelaria, horská dedinka Masca, prímorské vínne mestečko s úžasným výhľadom - Icod de los Vinos, pyramídy v Guimare a park miniatúr Pueblo Chico pri mestečku La Orotava.