Thajsko - krajina úsmevov

16.03.2020

Thajské kráľovstvo je štát v juhovýchodnej Ázii. Väčšina jeho územia leží na dvoch poloostrovoch - Zadná India a Malajský poloostrov. Vďaka svojim nádherným plážam a rozvinutému cestovnému ruchu je obľúbenou turistickou destináciou a patrí k najnavštevovanejším krajinám sveta

Dokonalé spojenie tradície so súčasnosťou z neho robí fascinujúcu krajinu. Nádherná príroda, smaragdovo zelené údolia, panenské pláže, obrovské sochy Budhu a večné úsmevy miestnych obyvateľov - to je len zopár z mnohých zážitkov, ktoré vám Thajsko ponúka. Jeho rozloha je viac ako 500-tisíc km² a má 63 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom je Bangkok.


CESTOVANIE DO THAJSKA

Thajsko pozná tri ročné obdobia - chladné, teplé a monzúnové, všetky tri sú však teplé. Teploty sa tu počas roka pohybujú medzi 26°C až 36 °C, strieda sa tu niekoľko rozličných krajinných typov. Thajsko je krajinou ryžových polí, kaučukových plantáží, dažďových pralesov, ale aj husto zalesnených pohorí.

Je asi jedinou krajinou, ktorá nebola kolonizovaná Európou, preto si zachovala svoje chrámy, ktorých je tu až 27 000. Takmer každý Thajčan strávil časť života v kláštore, podobne ako vo vojenskej službe. Asi 90% thajského obyvateľstva sú Budhisti. Najpopulárnejšou osobnosťou krajiny je kráľ.

Thajsko žije hlavne z cestového ruchu, mnoho ľudí sa tu živí predajom čohokoľvek a kdekoľvek. Ceny sú na naše pomery veľmi nízke ale odporúča sa zjednávať. Neodolateľným lákadlom je napríklad jedlo pripravené priamo na ulici.

BANGKOK - mesto kontrastov

Hlavné mesto Bangkok, prezývané aj Benátky východu alebo "mesto anjelov" je plné kontrastov a neopakovateľnej atmosféry. Na jednej strane tradičné hodnoty, budhistickí mnísi a chrámy, na druhej strane supermoderná výstavba, reštaurácie, bary a salóny thajskej masáže. Bangkok má viac ako 8 miliónov obyvateľov a je známy nefungujúcou verejnou dopravou a večnými zápchami. Najvhodnejším dopravným prostriedkom na krátke vzdialenosti je motocykel.

Nachádza sa tu až 300 chrámov, a tiež najväčšia socha Budhu, vyrobená celá zo zlata. Mesto je popretkávané vodnými kanálmi, ktorými sa denne prepravujú obchodné člny s ovocím, zeleninou, korením a rybami. Týčia sa tu supermoderné mrakodrapy nad historickou výstavbou, nadzemné viacúrovňové diaľnice križujú špinavé vodné kanály a budhistické chrámy sa striedajú s go-go barmi. Ubytovanie ponúkajú tisícky hotelov a penziónov.

Pre vstup do krajiny platí bezvízový styk po dobu 30 dní, pri prechode zo susedných krajín 15 dní a minimálna finančná hotovosť 10 000 THB na jednotlivca alebo 20 000 THB na rodinu. Oficiálne nie je vyžadované žiadne očkovanie, lekárska starostlivosť je tu na vysokej úrovni a možnosť nakazenia tropickými chorobami v turistických centrách minimálna. Všeobecne sa však odporúča očkovanie proti žltačke typu A.

Pri návšteve Thajska sa pripravte na časový posun +6 hodín k stredoeurópskemu času. Úradný jazyk je thajčina, v turistických centrách sa však bez problémov dohovoríte po anglicky. Krajina má skvele zvládnutý turistický ruch, na každom mieste sú stánky s informáciami, takže sa tu určite nestratíte. Thajsko má niekoľko miestnych zákonitostí, ktoré sa oplatí dodržiavať, napr. nesmiete vyjsť na ulicu bez vrchnej časti odevu, a tiež je zakázané dotýkať sa hlavy inej osoby

THAJSKO - ZAUJÍMAVOSTI

Bangkok - hlavné a najväčšie mesto Thajska, svetová metropola, okrem mnohých zaujímavostí ponúka návštevu stoviek chrámov. Medzi najznámejšie patrí chrám Wat Traimit so zlatou sochou Budhu, chrámový komplex Wat Pho s gigantickou sochou ležiaceho Budhu, Chrám smaragdového Budhu - Wat Phra Kaew v areáli veľkého paláca a Chrám úsvitu - Wat Arun zdobený porcelánom, s výhľadom na mesto.

Ayutthaye - kráľovské mesto s ruinami starých chrámov a pagod, je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Pra Prang Sam Yot - opičí chrám v meste Lopburi, kde vás privíta dav makakov.

Sukhothai - bolo prvým kráľovským mestom, nachádza sa tu historický park a mnoho chrámov.

Khao Yai National Park - prvý národný park v Thajsku, s rozlohou viac ako 2 000 km² vrátane dažďových pralesov, plný nádherných vodopoádov, je domovom mnohých druhov zvierat a súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Zlatý trojuholník - miesto kde sa rieka Nam Ruak stretáva s Mae Khong a vytvára hranicu 3 štátov - Thajska, Barmy a Laosu, v tejto oblasti sa kedysi vyprodukovalo najviac ópia na svete.

Chiang Mai - starobylé mesto s množstvom pamiatok, druhé najväčšie mesto, severne od Bangkoku.

Wat Doi Suthep - jedinečný chrámový komplex v pohorí Doi Suthep.

Pattaya - najvýznamnejšie letovisko krajiny, nájdete tu kurzy potápania, pivárne aj golfové ihriská.

Phuket - najväčší Thajský ostrov s množstvom pláží a priezračnou vodou.

Špecialitou Thajska sú plávajúce trhy na kanáloch riek, ale aj lampiónový festivalYi Peng, ktorý sa koná v novembri. Pri potulkách po krajine určite narazíte aspoň na jednu z nádherných botanických záhrad, slonie údolie, krokodíliu farmu, či ryžové políčka, na ktorých pracujú usilovní Thajčania. Ten kto chce spoznať túto jedinečnú krajinu, musí si na ňu vyhradiť minimálne mesiac, a aj po tejto dobe ho bude každý deň zaručene nadchýnať a prekvapovať novými zážitkami.