Venezuela - krajina kontrastov

19.08.2017

Venezuelská bolívarovská republika je federatívny štát na severe Južnej Ameriky, jej brehy obmýva Karibské more a Atlantický oceán. Je to krajina mnohých kontrastov a superlatívov, nájdete tu prírodné krásy, aké nenájdete nikde inde na Zemi. Najväčšie jazero a tretiu najdlhšiu rieku v Južnej Amerike, najvyššie vodopády a najdlhšie hady na svete.

Na západe krajiny sa k oblohe týčia zasnežené vrcholy Ánd, na juhu sa rozprestierajú amazónske pralesy s tropickou vegetáciou. Centrálna nížina v povodí rieky Orinoko je zarastená hustou savanou a plná nádherných vodopádov. Juhovýchod krajiny pokrýva Guyanská vysočina s unikátnymi náhornými plošinami a biele pláže Karibiku lemujú kokosové palmy. Venezuela sa rozprestiera na 912 050 km² a žije tu zhruba 26,5-miliónov obyvateľov.

Centrálnu časť Venezuely pokrýva Orinocká nížina s hustou savanou. V povodí rieky Orinoko je množstvo vodopádov - Salto del Ángel na rieke Charún je najvyšší na svete. Nížina je na severe ohraničená horskými pásmami Ánd s najvyšším vrchom Pico Bolívar a na juhu Guyanskou vysočinou. Pobrežie je väčšinou hornaté, s nížinami na západe pri Maracaibskom zálive a na východe v delte rieky Orinoko. 

Najväčšie jazero kontinentu Maracaibo je obklopené úrodnými nížinami, bahenné horské lúky a náhorné plošiny sú domovom rozmanitých rastlinných druhov. Tropické pralesy pokrývajú hlavne horné povodie Orinoka, na horských svahoch sú to tropické lesy.  

Venezuela má veľa ostrovov, najväčší je Isla de Margarita. Podnebie je tu vlhké, tropické, so stálymi teplotami. Od decembra do apríla je obdobie sucha, kedy je ideálna doba na turistiku. Vo Venezuele je 40 národných parkov a veľa turistických ciest, ale aj cesty džungľou, ktoré vyžadujú znalosť terénu. V krajine žije vzácna obria vydra nazývaná "vodný vlk", ktorá je na pokraji vyhynutia, domov tu majú aj vzácne plazy - boa, štrkáč a anakonda.

Venezuela má 40 národných parkov a najdlhší vodopád sveta

Väčšinu obyvateľstva tvoria mestici, menšia časť je potomkami Európanov a Afričanov. Žije tu asi 200 tisíc Indiánov a 500 tisíc domorodých obyvateľov. Väčšina obyvateľov prijala rímsko-katolícke náboženstvo, významné zastúpenie má tiež protestantstvo. Hlavným zdrojom obživy je poľnohospodárstvo a chov dobytka, obľúbené sú tiež ručné práce, výroba náramkov, rohoží a rôznych suvenírov. Známou je aj typická venezuelská hudba.

Najobývanejším je hlavné mesto Caracas, kde žije asi 10% obyvateľstva, ďalšími veľkými mestami je Maracaibo, Valencia, Barquisimeto, Ciudad Guyana a San Cristóbal. Väčšina obyvateľov žije v pobrežných oblastiach, vnútrozemie je takmer neobývané. Nestabilná politická situácia krajiny zapríčinila nízku životnú úroveň obyvateľstva, nedostatočnú úroveň vzdelania, zdravotníctva a zlý prístup k pitnej vode v odľahlých oblastiach. Krajina je veľmi bohatá na ropu, železnú rudu, diamanty a bauxit. Pestuje sa tu káva, kakao, cukrová trstina a banány, chová sa hlavne hovädzí dobytok a kozy.

Ak chcete cestovať do Venezuely postačí vám cestovný pas, dĺžka pobytu je obmedzená na 90 dní. Pred vstupom do krajiny sa odporúča očkovanie proti týfusu, žltačke typu A a B a žltej zimnici. Venezuela patrí medzi krajiny s výskytom malárie, preto je vhodné zásobiť sa antimalarikmi a repelentmi. Rozhodne sa neodporúča piť vodu z vodovodov! Zdravotná starostlivosť je dostatočná iba v súkromných zariadeniach, kde sa však platí v hotovosti, prípadne sa vyžaduje medzinárodná kreditná karta.

Ak vlastníte medzinárodný vodičský preukaz, na prehliadku krajiny je vhodné zapožičať si auto. Mieste vlakové a autobusové spojenie je síce lacnejšie, ale pomerne nespoľahlivé a nepohodlné. V Caracase jazdia taxíky a metro. Pri návšteve vzdialenejších miest a ostrovov sa odporúča letecká doprava. Letiská sú vybavené modernou technikou a veľmi prísne sa tu trestá pašovanie drog.

Z hľadiska bezpečnosti sa odporúča vyhýbať výstrednému obliekaniu a správaniu, hotovosť si rozdeliť a uložiť na viac miest. Peniaze je vhodné zameniť v bankách alebo autorizovaných zmenárňach, v luxusných obchodoch, hoteloch a reštauráciach sa dá platiť medzinárodnými platobnými kartami. Ubytovanie je možné v hoteloch alebo penziónoch rôznej úrovne, alebo v súkromí, kempovanie sa kvôli bezpečnosti neodporúča. Jedlo vo Venezuele je pomerne lacné, treba si však dávať pozor, aby prešlo varom.


VENEZUELA - ZAUJÍMAVOSTI

Caracas - rušné ekonomické centrum krajiny, nachádza sa tu množstvo múzeí a pamiatok, v jeho okolí nájdete početné pláže a lanovku s výhľadom na mesto a Karibik.

Maracaibo - druhé najväčšie mesto krajiny - ponúka rôzne turistické pamiatky a zaujímavosti.

Andy - zelené hory Sierra Nevada de Mérida sú posiate malými dedinkami, ktorých obyvatelia žijú tradičným spôsobom života. Cez hory vedú turistické cestičky, poskytujúce úchvatný výhľad na zasnežené vrcholce. Obľúbeným miestom je Mérida ležiaca 12 km od najvyššieho vrchu Pico Bolívar - 5007 m.

Barinas - mesto ležiace na úpätí Ánd s množstvom turistických zaujímavostí.

Río Orinoco - tretia najdlhšia rieka Južnej Ameriky - 2150m. Deltu tvoria zalesnené ostrovčeky, obývané kmeňom Warao, živiacim sa rybolovom. Táto oblasť je vyhľadávaná pre lov piraní. Na dolnom toku leží Ciudad Bolívar - mesto so slávnou históriou.

N.P.Canaima - druhý najväčší park krajiny a šiesty najväčší na svete, s rozlohou 30 tisíc km², zapísaný do zoznamu UNESCO. Jeho súčasťou je oblasť Gran Sabana, väčšinu územia tvoria unikátne stolové hory - tepuis, najznámejšou z nich je Roraima so svojou fascinjúcou flórou. Park je plný nádherných vodopádov, vrátane najkrajšieho Salto Aponguao a najvyššieho na svete Angel Falls s výškou 976 m.

Colonia Tovar - neobvyklé horské mestečko založené skupinou nemeckých osadníkov, ktoré bolo v minulosti izolované od okolitej krajiny, s vlastným jazykom, kultúrou a architektúrou. Dnes patrí k turistickým zaujímavostiam.

Coro - malebné mestečko na poloostrove Paraguaná je ukážkou koloniálnej architektúry.

Henry Pittier N.P. - najväčší venezuelský pobrežný park, žijú tu napr. tapíry, jaguáre, či krokodíly.

Los Llanos - najlepšie safari Južnej Ameriky, nájdete tu kajmany, korytnačky, leguány, anakondy a iné živočíchy.

Cumana - mesto s mnohými turistickými zaujímavosťami a plážami.

Puerto Cabello - pobrežné mesto s množstvom historických pamiatok.

Karibské pobrežie - biele pláže lemované tyrkysovým morom a kokosovými palmami, ideálne miesto na oddych aj športové aktivity. 40 km od pevniny leží ostrov Isla de Margarita, ktorý je obľúbeným dovolenkovým miestom domácich aj turistov.