Viedeň - najlepšie mesto pre život

15.08.2019

Hlavné a najväčšie mesto Rakúska, pre svoju polohu, históriu a výstavbu nazývané aj dunajskou metropolou. Spolu s Bratislavou vytvára najtesnejšie zoskupenie (60 km) dvoch hlavných miest v Európe . Každoročne sa umiestňuje na popredných priečkach svetových rebríčkov ako jedno z najlepších miest pre život. Okrem bohatej histórie, množstva kultúrnych podujatí a turistického ruchu má tiež silné ekonimické zázemie. Rozloha Viedne je takmer 415 km² a má 1,77 milióna obyvateľov.


CESTOVANIE VO VIEDNI

Viedeň, rozdelenú riekami Dunaj a Nový Dunaj, spája 12 mostov. Má veľkú sieť verejnej dopravy zloženú z metra, lokálnych železničných, električkových a autobusových liniek. Viedenská verejná doprava je súčasťou integrovaného systému Verkehrsverbund Ost-Region. Na všetky druhy verejnej dopravy platia rovnaké lístky. Pri kúpe dopravnej Wien Karte navyše získate zľavy na niektoré vstupy v rámci mesta. Ak chcete spoznať mesto na bicykli, využite systém Citybike.

Autom sa do Viedne dostanete priamo po diaľnici. Pred cestou je potrebné kúpiť si diaľničnú známku. Cesta vlakom je pomerne rýchla, lacná a pohodlná. Hlavnou železničnou stanicou Viedne je Hauptbanhof. Ďalšími možnosťami je využitie autobusovej, lodnej alebo leteckej dopravy. Letisko Schwechat je známym a obľúbeným prestupovým miestom, keďže sa dá z neho dostať na mnohé miesta sveta.


ZAUJÍMAVOSTI VO VIEDNI 

Schönbrunn - Jedno z miest, ktoré by nemal vynechať žiadny návštevník Viedne. Uprostred rozsiahlych záhrad, s množstvom sôch, fontán a kvetov stojí impozantný zámok Schloss Schönbrunn, zaradený medzi pamiatky UNESCO. Detských návštevníkov poteší bludisko, detské múzeum, či viedenská ZOO.

NÁŠ TIP - vstupenky si môžete kúpiť v predstihu na internete, na oficiálnej stránke Schönbrunn, vyhnete sa tak dlhým radám a zbytočnému čakaniu.

Museumsquartier - S rozlohou 60 000 m² patrí medzi 10 najväčších kultúrnych areálov sveta. Nájdete tu množstvo múzeí na jednom mieste, napr. Múzeum architektúry, múzeum moderného umenia, Kunsthalle Wien alebo ZOOM Kindermuseum. Okrem toho tu sídli veľa divadelných, hudobných a kultúrnych inštitúcií.

Belvedere - V barokovom paláci Belvedere sa nachádza Kunsthistorické múzeum so slávnymi výtvarnými dielami, ale aj nádherné záhradné komplexy.

Hofburg - Bol hlavným sídlom Habsburgovcov, dnes je sídlom prezidenta. Nachádzajú sa tu korunovačné klenoty Rakúskej ríše, koruna Svätej rímskej ríše, ale napríklad aj časť šperkov cisárovnej Sisi.

St. Stephansdom - najvyšší kostol v Rakúsku, ponúka neopakovateľný výhľad na staré mesto

Kaisergruft- cisárska hrobka, kde sú pochovaní členovia panovníckeho rodu. 

Kostol sv. Petra - Peterskirche patrí k najkrajším vo Viedni

Viedenská radnica - neogotická stavba, stojí na Rathausplatz, dejisku najväčších vianočných trhov

Wiener Staatsoper - Viedenská štátna opera dostupná aj turistom


VIEDEŇ S DEŤMI

Zoologická záhradaTiergarten Schönbrunn patrí medzi najstaršie a najlepšie ZOO v Európe. Nájdete tu Pavilón koál a pánd, Polárny svet s ľadovým medveďom a tučniakmi, Dom dažďového pralesa, Dom južnej Ameriky, Akváriový a teráriový dom, Púštny dom, Dom vtákov, Dom motýľov, Insectarium, Dom potkanov, Dom opíc, Dom šeliem a mnohé iné.

Prater Jeden z najznámejších zábavných parkov viedenský Prater ponúka na svojej ploche viac ako 250 atrakcií. Vstup do areálu je zadarmo, platí sa za jednotlivé atrakcie. Medzi najznámejšie patrí Wiener Reisenrad.

Haus der Meeres - Spoločný domov tu má viac ako 10 000 zvierat z rôznych kútov sveta. Okrem žralokov, morských aj sladkovodných rýb tu môžete vidieť opice, vtáky, korytnačky a krokodíly. Nachádza sa tu tiež morské akvárium s viac ako 100 000 litrami slanej vody.

Madame Tussauds- múzeum voskových figurín, nachádzajúce sa v areáli zábavného parku Prater.

Planetárium - vďaka najmodernejšej technike si tu môžete pozrieť skutočný obraz hviezdnej oblohy.

Detské múzeum - navštívte ZOOM Kindergarten na Museumsquartier, alebo detské múzeum Schönbrunn.