Vietnam - krajina záhad

26.04.2017

Vietnamská socialistická republika je štát v juhovýchodnej Ázii, ležiaci na poloostrove Zadná India, na pobreží Juhočínskeho mora. Minulosť tejto krajiny je poznačená vojenskými konfliktami, preto aj dnes je zaostalým poľnohospodárskym štátom s komunistickým režimom. Jeho rozloha je 329-tisíc km², má 84,4 mil. obyvateľov a hlavným mestom je Hanoj.

Vietnamská krajina je väčšinou hornatá, severnú časť tvoria pohoria, s najvyšším vrchom Indočíny Phan Xi Pang a rovinatá úrodná oblasť v delte rieky Red River. Južná časť je málo úrodná, pokrýva ju pohorie Annamite s rozsiahlymi lesmi a pobrežné nížiny s plážami. Vietnam je krajina s bohatou históriou a nádhernou prírodou, ktorá vás zaručene vtiahne do svojej magickej atmosféry.

Južná časť Vietnamu sa nachádza severne od rovníka a prevláda tu tropické podnebie. Letné mesiace sú južne od centrálnej vysočiny charakteristické prudkými monzúnmi a zrážkami. Na severe krajiny prichádzajú monzúny a zrážky v zimnom období. Dĺžka tejto ázijskej krajiny je zo severu na juh zhruba 1650 km, jej šírka dosahuje len 50 až 600 km. Väčšina populácie obýva pobrežie, keďže vnútrozemie je pokryté ťažko dostupnými horami.

Významnú úlohu v národnom hospodárstve zohráva poľnohospodárstvo. Vietnam patrí k dôležitým svetovým vývozcom ryže, kávy, korenia a orieškov kešu. V delte rieky Mekong sa za sezónu vypestujú až tri úrody ryže a kávy. Ryžové políčka pokrývajú veľkú časť krajiny a siahajú až vysoko k pohoriam, typickým obrazom sú farmári s byvolími záprahmi a usilovní rybári. Vietnam je aj krajina festivalov, každý rok sa ich tu usporadúvajú stovky a sú veľkým lákadlom pre turistov.

Vietnamská populácia sa skladá zo 65 etnických skupín a patrí medzi najrýchlejšie rastúce na svete, najpočetnejšou skupinou sú Vietnamci. Vďaka niekdajším dobrým vzťahom s východnou Európou sa na niektorých miestach dohovoríte po rusky, poľsky, či dokonca po slovensky. Napriek tomu, že v posledných rokoch sa vo Vietname podarilo výrazne zredukovať mieru chudoby, stále patrí medzi zaostalé krajiny. Vďaka svojmu dlhému pobrežiu a tropickým plážam tvorí cestovný ruch dôležitý zdroj príjmov krajiny.

Vietnamská kuchyňa je rôznorodá a plná zaujímavých chutí. Typickými zložkami jedál sú ryža, rezance a ryby. Z dôvodu výskytu vtáčej chrípky a nízkej úrovne hygieny sa odporúča vyhýbať nedostatočne tepelne upraveným jedlám. Celková bezpečnostná situácia vo Vietname je dobrá, nie je však vhodné podnikať individuálne výlety do odľahlých častí krajiny. Zakázaný je aj vstup do vojenských zón a do niektorých horských oblastí je povolený vstup len so sprievodcom.


CESTOVANIE DO VIETNAMU

Pri vstupe na územie Vietnamu musíte mať cestovný pas, ktorého platnosť je o mesiac dlhšia ako platnosť víza. Turistické vízum sa vydáva na dobu maximálne 15 dní. Pri ceste do Vietnamu sa odporúča mať uzatvorené kvalitné zdravotné poistenie.

Vietnam je krajina s výskytom malárie, vírusu HIV, horúčky Denge a japonskej encefalitídy. Odporúča sa očkovanie proti žltačke A a B, týfusu, tetanu a cholere. Vietnam je rozvojová krajina, preto treba počítať s nízkou úrovňou zdravotnej starostlivosti. V prípade potreby sa odporúča návšteva súkromných zdravotníckych zariadení, ktorá je však drahá. Dôležité je dbať na zvýšenú hygienu a v žiadnom prípade nepiť vodu z vodovodu, jedlo musí byť čerstvé a tepelne spracované.

Ubytovanie a stravovanie vo Vietname je na naše pomery lacné. Doprava po krajine sa odporúča letecky, prípadne vlakom alebo diaľkovými autobusmi. Pri kratších vzdialenostiach je najvhodnejším dopravným prostriedkom motocykel, ktorých sa po uliciach pohybujú stovky. 

VIETNAM - ZAUJÍMAVOSTI

Hanoj - druhé najväčšie mesto Vietnamu, s viac ako 7 mil. obyvateľov. Je kultúrnym centrom krajiny, nájdete tu množstvo chrámov a pagod, najznámejšími sú Chrám literatúry a Pagoda na jednom stĺpe. Stredom a symbolom mesta je jazero Hoan Kiem, na ktorého ostrovoch leží Chrám nefritovej hory a Korytnačia veža. Ďalšími zaujímavosťami je Hočiminovo mauzóleum, Vietnamské etnologické múzeum, Múzeum dejín vietnamskej armády, Národné múzeum, Múzeum revolúcie, Hanojská opera či Katedrála sv. Jozefa.

Hočiminovo mesto - predtým Saigon, je najväčším mestom Vietnamu. Na rozdiel od hlavného mesta, ktoré predstavuje skôr tradičné hodnoty, je moderným veľkomestom, s bulvármi, výškovými budovami a čulým motocyklovým ruchom. Leží v blízkosti delty Mekongu a v jeho uliciach nájdete množstvo pagod. Najvýznamnejšími pamiatkami sú katedrála Notre-Dame, Palác nezávislosti a budova Hlavnej pošty. Za zmienku stojí aj obrovský ázijský trh Ben-Thanh, či plávajúce trhy. Pre detských návštevníkov je tu Saigonská ZOO či zábavný park Suoi Tien.

Da Nang - ja považované za nejlepšie miesto pre život vo Vietname. Je kombináciou modernosti a pokoja. Nájdete tu piesočné pláže, tropické lesy, aj zábavné zóny.

Hoi An - najkrajšie a najstaršie mesto Vietnamu, plné starobylých uličiek a francúzskej koloniálnej architektúry. Je to aj mesto remesiel a ručne vyrábaných suvenírov, zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Halong - je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, miesto plné nádherných jaskýň, piesočných pláží, vápencových ostrovčekov a zaujímavých skalných útvarov

Hue - mesto je preslávené architektonickými pamiatkami so zvyškami kráľovskej pevnosti

Delta Mekongu - je významným miestom Vietnamského pobrežia, známe svojou ponukou plávajúcich trhov

Tu Long - je domovom stoviek rastlín a živočíchov, ale tiež miestnych obyvateľov - rybárov, žijúcich tradičným spôsobom života, Cat Ba - súostrovie plné hustých lesov, vápencových ostrovov a jaskýň

Vietnamské pláže - dlhé vietnamské pobrežie leží v tropickom pásme a nachádza sa tu množstvo nádherných pláží s bielym pieskom a kryštálovo čistou vodou