ZOO Budapešť - tisíce zvierat a rastlín

10.05.2018

ZOO s botanickou záhradou v Budapešti so svojou skoro 150 ročnou históriou patrí k jedným z najstarších zoologických záhrad sveta. Na ploche takmer 11 ha tu môžete vidieť viac ako 8000 zvierat, ktoré pochádzajú zo siedmych rôznych oblastí a niekoľko tisíc rastlinných druhov. ZOO sa nachádza v centre mesta a prístup k nej je možný niekoľkými spôsobmi.

V Austrálskej zóne nájdete kengury, vombaty, Ježuru austrálsku, čierne labute a mnohé iné. Najväčšou atrakciou tejto časti sú nepochybne koaly. Tieto milé medvedíky síce väčšinu dňa prespia, ak však budete mať šťastie, uvidíte ich v celej svojej kráse ako obhrýzajú eukalyptové lístky.

V Indickej zóne si môžete pozrieť predovšetkým vzácne Indické levy, ale aj Pandu červenú, Indické antilopy a tiež Indické lamy, kozy a divoké psy, behajúce po veľkej skale The Great Rock.  

Veľkých hrubokožcov zastupujú Slony ázijské, hrochy a nosorožce. Dom primátov je domovom pre orangutany a gorily. Zóna savany v sebe ukrýva ťavy, žirafy, antilopy, gazely a tiež niekoľko druhov vtákov, hmyzu a drobných cicavcov. Vodný svet tvorí jazero pre vodné vtáky, ryby a korytnačky, ale tiež tučniaky, tulene a uškatce. 

Palm House ponúka návštevníkom v obrovskej presklennej budove pohľad do americkej tropickej klímy dažďového pralesa. Nájdete tu tropické vtáky a koralové ryby, hady, aligátory, ale aj leňochoda, mravčiara alebo Vydru obrovskú. V Zóne Madagaskaru môžte vidieť madagaskarské opice, lemury a rôzne druhy vtákov. Angry dom alebo dom plazov v sebe ukrýva jedovaté hady krajty ale aj obrovské korytnačky.

ZOO Margitin ostrov je súčasťou Budapeštianskej ZOO od roku 2002. Za pletivom sa tu môžete pozrieť na voľne žijúce zvieratá ako daniele, jelene, poníky, králiky a zajace. Dom motýľov v budove s rozlohou 260 m2 ponúka vstup do sveta pestrofarebných tropických motýľov, ktoré voľne poletujú pomedzi návštevníkov.

Magic Mountain poskytuje prehliadku vývoja jednotlivých živočíšnych druhov a vzťah prírody k človeku. Janos Xantus dom ponúka návštevníkom vstup do flóry a fauny juhovýchodnej Ázie. Nájdete tu zastúpenie rôznych druhov vtákov, plazov a drobných cicavcov.

V Botanickej záhrade môžete vidieť rozmanité druhy rastlín, drevín a kvetov s rôznych kútov sveta. Okrem toho tu na deti čaká každodenný program ako hladkanie, či kŕmenie zvierat. Samozrejmosťou je aj detské ihrisko, labyrint, vozenie na poníkoch či jazda vláčikom po ZOO, ale tiež prehistorické múzeum či 3D kino.